Aydın’ın Neyi Meşhur?

Aydın mutfağı, sadece Ege’nin dokunuşlarından ibaret olan bir mutfağa sahip değildir. Rum, Kürt, Arap ve Yahudi kültürlerine ve özellikle Yörük lezzetlerine ev sahipliği yapan bir çeşitlilik söz konusudur.

Kahvaltılarda lor peyniri veya öğle yemeğinde çingene pilavı gibi farklı lezzetler görmek mümkündür. Zeytinyağının anavatanı sayılabilecek Ege Bölgesi’nde zeytin ağaçları ve bunların ürünleri de önemli bir yere sahiptir.

Yemek Mutfak

Kırlı kızartması, karışık kızartma olarak da bilinen ve üzerine domates sosu dökülen bir türdür. Engine ve börülce yemeği gibi yemekler, zeytinyağının başrol oynadığı önemli lezzetlerdir. Aydın mutfağında, olmazsa olmaz bazı yiyecekler bulunmaktadır ve bunların başında zeytinyağı ve baharat karışımı yiyecekler gelir. Deve sucuğu, kuyu tandırı ve Çine köftesi gibi yiyecekler, bu bölgeye has ürünlerdir. İzmir ve yöresine ait bazı yemek türlerini de görmek mümkündür. Kabak çiçeği dolması ve ot yemekleri bunlara örnek olarak verilebilir.

Bodrumlu Hayat

Eğer yolunuz Ortaklar mevkiine düşerse, yol kenarında görebileceğiniz salaş ancak devasa büyüklükteki bir çok çöp şiş restoranına uğramalısınız. Özellikle Somuncu Baba’nın çöp şişleri meşhurdur. Ancak tercih her zamanki gibi siz ziyaretçilerin kendi kararıdır. Tatlı olarak bulabileceğiniz tahinli pide, üzüm ve incirden yapılan reçeller seçilebilir.

todieforchic

Yemekler dışında, üzüm ve incirden yapılan yöresel şaraplar, portakal ve benzeri turunçgil reçelleri de Aydın mutfağına özgün seçeneklerdir. Aydın, Ege ve Akdeniz karışımı bir yiyecek kültürüne sahip bir yer olmasının yanı sıra, farklı kültürleri buluşma noktası olarak, geniş yelpazeli ürün seçenekleri ile karnınızı ve gözünüzü doyuracak seçeneklere sahiptir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here