Buharkent’te Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Aydın iline bağlı olan Buharkent, il merkezine yaklaşık 85 km’lik bir uzaklıkta yer alan ve adından da anlaşılacağı üzere kaplıcaları ile ünlü bir ilçedir. İlçede görülmeye değer tarihi ve doğal pek çok yer bulunmasa da, çevre illerden ve ilçelerden, özellikle haftasonlarında gelen bir çok ziyaretçi Tekkeköy ve Kızıldere kaplıcalarına akın etmektedir.

Yıllık ortalama sıcaklığın 15 derecelerde seyir ettiği Buharkent’e gidilmesi gereken en iyi zamanın kış mevsimlerinde olduğunu belirtmek gerekir. Zira kaplıcalarda bulunan termal yerlerde buharın ve sıcak suyun tadını en iyi soğuk mevsimlerde çıkarabilirsiniz. Günübirlik olarak ziyaret etmenizi önerdiğimiz ilçeye çevre il ve ilçelerden gelen otobüs seferleri ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Buharkent’e Nasıl Gidilir ?

Buharkent, Aydın il merkezine 86 km uzaklıkta iken Denizli il merkezine 46 km uzaklıkta yer almaktadır.İlçeye Anadolu tarafından geliyorsanız, öncelikle Afyon – Denizli yoluna girmeniz gerekecektir. İzmir tarafından ise, Selçuk – Aydın yolunu takip etmeniz yeterlidir.

İlçeye en yakın hava sahası Denizli’dedir. Ancak kısıtlı seferler sebebi ile pek tercih edilmemektedir. İlçeye demiryolu ile ulaşmak mümkündür. Selçuk – Denizli arasında trenle seyahat edebilir ve Buharkent’e giden otobüs seferlerini tercih edebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

İlçe merkezinde ve çevresinde gezilecek çok şey var diyemeyiz. Ancak ilçeye sadece bir kaç km ötede bulunan ve bölgede oldukça ünlü olan Tekkeköy ve Kızıldere kaplıcalarını ziyaret edebilir ve arkadaş veya ailenizle birlikte güzel, sağlıklı ve bir o kadar da rahatlatıcı zamanlar geçirebilirsiniz.

Kızıldere Kaplıcaları

Termal Oteller

İlçe merkezine sadece 5 km’lik bir mesafede bulunan Kızıldere Kaplıcaları, aynı adı taşıyan köyün sınırları içerisinde yer almaktadır. Kaplıcanın suları kireçlenmeye, eklem ağrılarına ve çeşitli sinir rahatsızlıklarına iyi gelmektedir ve kaplıcanın bulunduğu bölgenin etrafında pek çok konaklama yeri bulunmaktadır. Kısa bir gününüzü burada değerlendirebilir veya otellerden birinde kalarak rahat bir gece geçirebilirsiniz.

Tekkeköy

Resim Ars

Tekkeköy, tıpkı Kızıldere gibi bir kaplıca bölgesidir ve jeotermal bölgenin güney kısmında yer almaktadır. Menderes bölgesindeki kırık hat boyunca pek çok, irili ufaklı kaplıca bulmak mümkün. Etrafında konaklama açısından kaliteli yerler bulunmamaktadır ve bu yüzden araç ile gidip gelmeniz daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Buharkent’de Ulaşım

Buharkent ilçesinde ulaşım genellikle dolmuşlar ve ilçelerarası transfer yapan midibüsler ile sağlanmaktadır. Ancak imkanınız var ise, şahsi aracınız ile gitmeniz en iyi seçenek olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here