Çine’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Aydın’ın en doğal kalmış ve sahip olduğu güzellikleri ile içiçe bir hayat yaşayan ilçesi Çine, il merkezine 39 km’lik bir mesafede yer almaktadır. Çam ormanları ve zeytin ağaçları ile donatılmış doğası ve Avrupa’nın en büyüğü olma özelliği ile göz dolduran Çine Barajı ile dikkat çekmektedir.

Ayrıca, Aydın’ın su ihtiyacının çoğunu karşılayan kaynak suları ve çok sayıda tarihi yapısı ile ünlü olan Çine, ziyaret edilmesi gereken şirin bir ilçedir. Akdeniz iklimi altında yer aldığı için, hava sıcaklığı yıl içerisinde genellikle yüksektir. Gidilecek en iyi zaman ise bahar aylarıdır.

Çine’ye Nasıl Gidilir ?

Aydın il merkezine vardıktan sonra, Muğla yoluna girip, trafiksiz bir yolda ilerleyip 45 dk sonra Çine’ye varabilirsiniz. İlçeye havayolu ile ulaşım imkanı bulunmamaktadır. Aynı zamanda, Aydın il merkezinden, her saatte bulabileceğiniz düzenli midibüs seferleri ile de ulaşım imkanı bulabilmektesiniz.

Gezilecek Yerler

Kuvay-ı Milliye Müzesi

zekeriyaipek

Malgaç Baskını’na dayanan tarihi ve restore edilerek müze haline getirilen yapı, 1909 yılında inşa edilmiştir. Kurtuluş Savaşı döneminde, Yunan işgali altında olan şehri kurtarmak için planlar kuran Yörük Ali Efe ve ekibi, Malgaç Köprüsü’nü patlamak için harekete geçmiştir.

Bu olay, tarihe Malgaç Baskını olarak geçmiştir. İlçe düşmanlardan kurtulmuş ve ardından barış sağlanabilmiştir. Bu olaydan kaynaklanarak ve tarihi akıllara kazımak adına, bu bina bir müze halini almış ve içerisinde dönemin kahramanlarından Şefik Aker ve Yörük Ali Efe’nin heykellerine ev sahipliği yapan bir bina olmuştur. Çine ziyaretinizde, tarihi tekrardan hissetmek adına ve o günleri yaad için mutlaka uğramanızı ve vefa göstermenizi öneririz.

Ahmet Gazi Cami

Özenli Forum

Eski Çine isimli küçük bir köyde yer almaktadır. Orhan Bey Dönemi’nde yaşamış olan Hızır Bey öncülüğünde Camii, Eski Çine adında, şirin bir köyde yer almakta olan ve tarihi 1308 yılına kadar dayanan önemli bir yapıdır. Zamanın verdiği tahribat ile yıpranan camii, Menteşeoğulları’ndan Ahmet Gazi Bey tarafından aslına uygun olarak restore edilmiş ve hatta yeniden inşa edilmiştir.

Camii’nin en büyük özelliği, Aydın’daki en eski camii olmasıdır. Dönemin en geniş kubbesine sahip olan camii, kesme ve moloz taştan yapılmıştır. Tarihin her anına şahitlik etmiş olan ve bir çok anıyı içerisinde barındıran Ahmet Gazi Camii’ne yapacağınız bir ziyaret ile, eskiye dönebilir ve tarihi yeniden hissedebilirsiniz.

Ahi Bayram Türbesi

Özenli Forum

Türbe, Aydın’ın en eski camisi olan Ahmet Gazi Camii’nin içerisinde yer alan bir diğer önemli yağıdır. İsmini taşıdığı Ahmet Bey’in camisi içerisinde en dikkat çeken yapılardan biridir ve kardeşinin türbesi olduğundan dolayı Ahi İbrahim Türbesi olarak da anılmaktadır.

Tarihi 14. yüzyıla kadar dayanan türbe, dikdörtgen şekilde ve 2 katlı olarak inşa edilmiştir. Ayrıca, Bizans Dönemi’nden kalan pek çok devşirme parça da üst kubbe için kullanılmıştır. Camii’yi ziyaret etmişken, türbeye de uğrayarak bir fotoğraf çekmenizi ve anınızı saklamanızı öneririz.

Çine’de Gece Hayatı

Bir Milyon Nokta

İlçe merkezinde pek hareketlilik bulunmamakla birlikte, eğer şahsi aracınız varsa, Aydın il merkezine uğrayabilir ve burada gece eğlencelerine katılabilirsiniz. Ancak ilçede kalmak isterseniz, sizi küçük çaplı mekanlar ve birahaneler beklemekte.

Çine’de Alışveriş

Çine’de 1900’lü yıllardan beri yapılan ve gelenek haline gelmiş bir köftecilik var. Ayrıca Madran suları da sağlıklı ve temizdir. İlçe merkezinde bulunan develer ile gezebilir ve fotoğraf çektirebilirsiniz.

Çine’de Ulaşım

Aydın

İlçe merkezinde ulaşım genellikle dolmuşlar ve ticari taksilerle sağlanmaktadır. Şahsi aracınız ile gelip gelmemek sizin tercihinizdir. Ancak Aydın il merkezine yakın olması sebebiyle, akşam ve gece geç saatlerde dışarda olmak istiyorsanız, şahsi aracınızı bulundurmakta fayda var.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here