Didim denince akla gelen ilk yiyecek tarhanadır. Uzun uğraşlar ve binbir emek ile kış aylarında tüketilmek üzere hazırlanmış olan tarhanaları, isterseniz pazardan isterseniz de yöresel ürünler satan küçük çaplı dükkanlardan edinebilirsiniz. Ayrıca yöreye özgü bir diğer ürün ise tarhana otudur.

Sadece bu bölgede yetişen tarhana otu, güçlü aroması ile dikkat çekmektedir. Sindirim sistemine olumlu etkilere sahip olan bu otu, yemeklere tat vermesi açısından da kullanabilirsiniz.

Egenia

Didimliler tarafından yemiş olarak adlandırılan incir ise, bir diğer önemli üründür. Özellikle reçelini satan bir çok dükkan bulabilir ve bunlardan bir kavanoz edinebilirsiniz. Akköy tarafında yetişen ve Türkiye’nin en lezzetlileri arasına girmiş olan üzümler ve bunlardan yapılan şarapları da alışveriş listenize koyabilirsiniz. Köy şarabı adı verilen ürünleri de hem tadabilir hem de satın alabilirsiniz.

Haftanın belirli günleri ve özellikle yaz aylarında sayıları artan pazarlarda, yöresel ürünlere göz atabilir ve tadıp, deneyip satın alabilirsiniz. Özellikle taze meyve, sebze ve peynir çeşitleri ile dikkat çeken pazarlarda ev yapımı salça, köy ekmekler, reçeller ve kuru otlardan elde edilen ürünleri satın alabilir veya hediyelik olarak çantanıza dahil edebilirsiniz. Ayrıca yöresel ve geleneksel hediyelik eşya olarak takılar, aksesuarlar, magnetler ve biblo el işi ürünler bulabilirsiniz.

Altınkum’da bulunan Didyma, alışverişleriniz için tercih etmeniz gereken en önemli yerlerden biri sayılabilir. Bu bölgede dükkanlar, özellikle yaz aylarında gece geç saatlere kadar hizmet vermekte ve ayrıca gündüz deniz sefası yaparken geceleri bu yerlerin sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanmanız için bazen bu süreyi daha da uzatabilmektedirler.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here