Germencik’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Aydın’a bağlı bir ilçe olan Germencik, il merkezine yaklaşık olarak 22 km’lik uzaklıkta bulunmaktadır. Zeytin ve incir ağaçlarının kapladığı doğası ve tertemiz havası ile, belki de Ege’nin en yaşanılası yerlerinden biridir.

İlçe, Aydınoğulları döneminde Değirmencik olarak adlandırılmış ve ardından günümüzdeki adını, Germencik’i almıştır. Kanlıbahçe Şehitliği, Magnesia Antik Kenti ve Alangüllü Kaplıcası gibi önemli ve ziyaret edilesi yerler, ilçenin en dikkat çekici unsurlarıdır.

Aydın ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken bir yer olan Germencik, doğal ve beşeri güzellikleri ile siz tatilseverler için muazzam bir günübirlik ziyaret yeri olabilir. Hava sıcaklığı, yıl genelinde yüksek olsa da, kış aylarında ara ara gelen soğuklara dikkat etmekte fayda vardır. Gidilecek en iyi zaman, bahar ayları denilebilir.

Germencik’e Nasıl Gidilir?

Germencik – Aydın arası 23 km’dir. İzmir tarafından geliyor iseniz, Selçuk’a varıp oradan Germencik’e rahatça ulaşabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım sağlamak istiyorsanız, Adnan Menderes Havalimanı’na inip, Selçuk – Aydın yönüne giden seferleri tercih edebilirsiniz. Akdeniz ve Anadolu tarafından geliyor iseniz, Aydın’ı geçtikten sonra Germencik’e ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Magnesia Antik Kenti

İrem Bilici

İlçeye bağlı, Tekin Köyü sınırları içerisinde yer alan Magnesia, Magnet adındaki bir topluluk tarafınca kurulmuş ve diğer bir çok medeniyete de ev sahipliği yapmış önemli bir antik kenttir. İçerisinde çok sayıda tarihi eser barındıran antik kent, kendi etrafında da surlarla çevrilmiş bir yapıya sahiptir.

Antik kentte, Anadolu’nun en büyük dördüncü tapınağı olan Leukophryne bulunmaktadır. Bu tapınak, ünlü Helen mimar Hermogenes tarafından inşa edilmiştir. Antik kentin agorası, zaman içerisinde tahrip olarak günümüze kadar ulaşamamıştır. Kent içerisinde dikkat çeken diğer unsurlar ise theatron, 32 kişi kapasiteli tuvalet, gymnasion, hamam ve Roma tapınağıdır.

Kanlıbahçe Şehitliği

Aydın Kuvayimilliye Şehitlikleri

İlçenin kanlı tarihini yansıtan bir yer olma özelliği ile oldukça dikkat çeken Kanlıbahçe Şehitliği, Germencik ilçesinin tarihi yansıtan Kanlıbahçe Şehitliği, Yunan güçleri tarafından şehit edilen ve aralarında çocuk, ihtiyar ve kadınların bulunduğu 94 kişi adına yapılmıştır.

Bu 94 kişinin adının yazılı olduğu mermer anıt, bahçenin iç tarafında görülmektedir. Her yıl 7 Eylül tarihinde ziyaret edilen şehitlik, çevresinde bulunan ve bu konuda ilk anıt olma özelliği taşıyan Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın hemen yanında bulunmaktadır.

Alangüllü Kaplıcası

muhafazakar

Gümüş dağlarının eteğinde ve ilçe merkezine yaklaşık 10 km’lik bir uzaklıkta yer alan Alangüllü Kaplıcası, ormanlık bir arazide bulunmaktadır. Kaplıcanın suları romatizmal hastalıklar, nörolojik rahatsızlıklar ve deri sorunlarına oldukça yararlı sayılacak özellikler taşımaktadır.

Ayrıca, etrafında bulunan konaklama tesisleri ile de geceleyebilme imkanı sunan kaplıca, şifalı ve sıcak suyu ile ziyaretçilerine güzel hizmetler sunmaktadır. İlçe de bulunan ve kaplıcalara da oldukça yakın bir yerde olan Slatin Anıt Ağacı’nı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Germencik’de Gece Hayatı

Germencik ilçesi gece hayatı, genellikle küçük birahaneler ve kafelerde geçen ve Aydın merkezine yakın olmasından dolayı pek hareketli olmayan bir yapıya sahiptir. Yakınlarında bulunan Kuşadası’na uğrayabilir ve daha canlı olan bir gece hayatına katılabilirsiniz.

Germencik’de Alışveriş

foursquare

Germencik ilçesi, sahip olduğu zeytin ve incir bahçeleri ile tüm ülkeye nam salmış bir yerdir. Vardığınızda, çöp şiş yemeden, zeytin ve zeytinyağı, incir ve incir reçelini almadan dönmemenizi tavsiye ederiz.

Germencik’de Ulaşım

Germencik’te şehiriçi ulaşım genellikle küçük boyutlu dolmuşlar ile sağlanmaktadır. Ticari taksi seçeneği de bulunmaktadır ancak fazla sayıda olmadığı için gece ve akşam saatlerinde sorun yaşamamanız adına şahsi aracınız ile gelmenizi tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here