Karacasu’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

İlçe, Aydın il merkezine 85 km uzaklıkta yer alan ve antik dönemlerden beridir yerleşim yeri olarak kullanılan bir yerdir. Tarihi gezinizin bir ara durağı olarak ziyaret edebileceğiniz Karacasu, antik kentler dışında görülmeye değer pek fazla yere sahip değildir.

Karacasu’yu tarih gezinizin bir ara noktası olarak düşünmeniz en sağlıklı yol olacaktır. Zira antik kentler dışında ilçede cazip yerler bulunmamaktadır. Hava şartları yaz aylarında sıcak ve kurak , kış aylarında ise yağmurlu geçmektedir. Baharda uğramanızı tavsiye ederiz.

Karacasu’ya Nasıl Gidilir ?

İncirliova ve Aydın il merkezi arasında , ana yol üzerinde kurulmuş olan ilçeye İzmir tarafından geliyorsanız Selçuk’tan Aydın yoluna girerek, Akdeniz ve Anadolu tarafından geliyor iseniz de, Aydın’ı 15 km kadar geçtikten sonra ulaşabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım sağlanamamaktadır ancak, tren ile ulaşmanız mümkündür.

Gezilecek Yerler

Afrodisias Antik Kenti

Wikipedia

İnşa edildiği dönemin en ihtişamlı ve ünlü antik kenti statüsüne sahip Afrodisias, tarihi MÖ 1. yy’a kadar dayanan Karacasu ilçesinde yer almaktadır. Döneminin en ünlü ve ihtişamlısı olan antik kentin geçmişi MÖ 1. yy’a kadar dayanmaktadır. Kent, çeşitli hükümdarlar tarafından kullanmış ve günümüzde antik çağdan beri korunarak gelmiş pek çok gezilecek yer bulunmaktadır.

Tiyatro

Atlas Dergisi

Toplamda 7 bin kişi kapasiteye sahip olarak inşa edilen, Roma dönemine ait tiyatro, iki farklı bölümden oluşmaktadır. Muazzam bir mazaraya ve büyüleyen bir güzelliğe sahip olan tiyatro, günümüze kadar gelebilmiş pek çok antik eseri de beraberinde getirmiştir. Bunlardan birisi, tiyatronun hemen yanıbaşında bulunan ve aşağıda okuyabileceğiniz Afrodit Tapınağı’dır.

Afrodit Tapınağı

Banük Yollarda

Afrodisias Antik Kenti’nin en dikkat çeken yapılarından biri olan bu tapınak, MÖ 500’lü yılların başında Hristiyan kilisesine çevrilmiştir. Ancak orjinal olarak yaklaşık 400 yıl önceye dayanan bir tarihe sahiptir. Günümüzde, büyük bir bölümü korunabilmiş olan tapınağı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Hadrian Hamamı

Aphrodisias Kazıları

Roma’nın güçlü imparatorlarından Hadriana adına MS 2. yy’da inşa edilmiş olan hamam, Roma mimarisinin tümünü yansıtan özellikler taşımaktadır. Karacasu’da görülmeye değer yerlerin başında gelen Hadrian Hamamı’nın etrafı surlar ile çevrilmiştir ve tam önünde bulunan çeşmeler görülmeye değer detaylardır.

Afrodisias Müzesi

Ashwin Bahulkar

Müze, 1979 yılında ziyarete açılmıştır ve Afrodisias Antik Kenti’nin içinde yer almaktadır. Kentte yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılan kalıntılar ve eserlerin sergilendiği müzede, özellikle heykeller, altın taç, sikkeler ve mermer yapılar oldukça dikkat çekicidir.

Karacasu’da Ulaşım

Karacasu’nun bulunduğu yol ağzı ve düz konumu ile şehiriçi ulaşımı gayet kolaydır. Dolmuşlarla sağlanan ulaşımın yanı sıra ticari taksileri de kullanabilirsiniz. Ancak günübirlik uğramanız gereken bir yer olduğu için, şahsi aracınız ile gelmeniz , sizler için avantajlı olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here