Koçarlı’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Aydın il merkezine sadece 24 km uzaklıkta yer alan Koçarlı, oldukça köklü bir geçmişe sahip olan ilçelerden biridir. Çok sayıda tarihi yapının bulunduğu ilçe, bir ara nokta olarak ziyaret etmeye müsait bir yerdir. Zira, gitmek isteyebileceğiniz yerlerin hepsini saatler içerisinde gezebilir ve farklı bir destinasyona sürebilirsiniz. Gidilecek en iyi zaman, fazla sıcak ve soğuk olmayan ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Koçarlı’ya Nasıl Gidilir ?

Konumu itibarı ile,  Aydın – Söke – Kuşadası üçgeni arasında kalan Koçarlı’ya en uygun ulaşım şekli karayoludur. Aydın il merkezine 24 km mesafede bulunan ilçeye, düzenli ve ara durak olarak sefer yapan bir çok otobüs firması bulunmakla beraber, şahsi aracınız ile geliyorsanız, Kuşadası yoluna girmeden güney yönünde ilerlerseniz, kolayca ulaşabilirsiniz.

Akdeniz tarafından geliyorsanız, Muğla’yı geçip Söke’ye vardıktan sonra, 20 km kuzeydoğuya gittiğinizde Koçarlı’ya varabilirsiniz. Kullanabileceğiniz en yakın hava sahası Milas – Bodrum (BJV) Havalimanı’dır. Ancak buradan düzenli ulaşım bulamayacağınız için, özel araç kiralamak zorunda kalmamak için tercih etmenizi öneremeyiz.

Gezilecek Yerler

Cincin Kalesi

Anadolu Coğrafyası

Aynı adı taşıyan ve Koçarlı merkezine yaklaşık 10 km’lik bir mesafedeki köyde yer alan kale, 18. yy’da Cihanoğulları döneminde yaşamış olan lider Cin Bey tarafından yapılmıştır. İçinde bir hamam yer alan kale, moloz taştan inşa edilmiştir. Günümüze kadar ulaşan surlar ve bazı kalıntılar, görülmeye değer unsurlardır.

Amyzon (Mazı Kalesi) Antik Kenti

Tatil Panosu

İlçe merkezine yaklaşık 30 km’lik bir uzaklıkta yer alan Akmescit Köyü sınırlarındadır. Günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunarak gelmiş olan Amyzon Antik Kenti ve surları, görülmeye değer yerlerdir. Ayrıca, Apollo ve Aretemis’e adanmış olan tapınakların da kalıntıları dikkat çekicidir. Önemli bir tarihe sahip olan kenti, Koçarlı ziyaretinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Cihanoğlu Kulesi

Aydın Cağırıyor

İlçe merkezinde yer alan kule, çevreden gelebilecek saldırılara karşılık olarak Koçarlı ilçesinde inşa edilmiştir. Kulenin hemen yanıbaşında, geçmişte sebebi bilinmeyen bir yangında harap olan bir konak yer almaktadır. Ancak, günümüzde konağın ziyaret edilecek kadar kalıntısı yoktur. Ancak Cihanoğlu Kulesi, tüm ihtişamı ve görüntüsü ile ziyaret edilmesi gereken bir destinasyondur.

Cihanzade Mustafa Camii

Aydın Çağırıyor

Bir diğer adı Hacı Mustafa Ağa olan cami, 1773 yılında aynı adı taşıyan Cihanzade Mustafa Bey tarafından yaptırılmıştır. Tek şerefeye sahip olan camii, kare planlı olarak inşa edilmiştir.

Yapının en dikkat çeken özelliği, içeride bulunan mihrabın üzerindeki ve yabancı bir ressam tarafından işlenmiş olan Mekke panoramasıdır. Tarih ve mimari açıdan oldukça önemli olan bu yapıyı mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Koçarlı’da Gece Hayatı

Koçarlı’da şaşalı bir gece hayatının var olduğunu söylemek, yanlış bir tabir olacaktır. Zira Kuşadası ve Aydın merkezine yakınlığı sebebi ile insanlar Koçarlı’da gece hayatını geçirme yanlısı olmuyorlar. Siz de bu merkezlere, kısa sürede inip, gece hayatınızı daha da zevkli hale getirebilirsiniz.

Koçarlı’da Ulaşım

Haberler

İlçe merkezinde ve ilçeye ulaşımda en yaygın ulaşım aracı olarak dolmuşlar tercih edilebilir. Aynı zamanda ticari taksiler ile, istediğiniz her yere kısa sürede ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here