Kuşadası’nda Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Kuşadası fazla büyük sayılmayacak bir ilçe olmasına rağmen içinde ve çevresinde görülmesi gereken pek çok yere sahip bir yerleşim yeridir. Hava, kış aylarında hafif yağmurlu ve rüzgarlı geçse de, Nisan ortasından başlayıp, Kasım sonuna kadar süren bir yaz – bahar sezonu iklimi altındadır. Temmuz ve Ağustos ayında sıcaklıklar, 35 – 40 derece arasında seyir etmektedir. Eğer tarih ve doğa turizmi meraklısı iseniz, sonbahar ve kış, ancak ‘’deniz – kum – güneş’’ üçlüsünün tadını çıkarmak istiyorsanız, Mayıs – Ekim arası gitmenizi tavsiye ederiz.

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Kuşadası fazla büyük sayılmayacak bir ilçe olmasına rağmen içinde ve çevresinde görülmesi gereken pek çok yere sahip bir yerleşim yeridir. Kuşadası ve adanın yer aldığı körfez, eski çağlardan bu yana pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tatil olanakları, milli parkı ve tarihi önemi ile görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Bu ilçeye 3 günlük bir tatil planı yapmanız, görmeniz ve gezmeniz gereken yerler için yeterli olacaktır. Ancak deniz turizmi için gelmeyi planlıyor ve ayrıca bu tür tarihi ve doğal yerleri de görmeyi istiyorsanız, en az 1 haftalık bir yol haritası çizmenizde fayda var.

Güvercinada, Milli Park ve Eski Doğanbey Köyü gibi yerler tarihi, Kadınlar Denizi, Long Beach ve Pigale ise muhteşem kumlara ve tertemiz denize sahip görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir.

Gezilecek Yerler

Kuşadası Milli Parkı (Güzelçamlı)

Wikimedia

İlçe merkezine yaklaşık 28 km’lik bir mesafede yer alan Milli Park, sahip olduğu 209 farklı kuş türü, mavi denizi ve yeşil tabiatı ile gerçekten büyüleyici ve bir o kadar da doğal bir yerdir.

Günübirlik tatil ve piknik yapma fırsatları da sunan milli park, ilk olarak 1966 yılında ilan edilmiş ve en çok ziyaretçi çeken yerlerden biri haline gelmiştir. Yemyeşil ağaçların arasında yürüyüş yapabileceğiniz ve 5 farklı koyunda güneşlenebileceğiniz Güzelçamlı Milli Parkı, görülmeye değer bir doğa harikasıdır.

Dilek Yarımadası

Zekeriya İpek

Milli parkın da içinde yer aldığı Dilek Yarımadası, Kuşadası ve çevresinin en dikkat çeken yerlerinden biridir. Yemyeşil alanları, gezilecek yerleri ve masmavi denizin çevrelediği toprağı ile, çevre illerden ve dünyanın pek çok yerinden gelen ziyaretçilerin ilgi odağıdır.

Çeşitli hayvan türleri, bitki türleri ve deniz canlılarının bulunduğu Dilek Yarımadası, Ege ziyaretinizde mutlaka gitmeniz ve en az 1 gününüzü ayırmanız gereken bir yerdir.

Güvercin Ada Kalesi

Limon Bar

Doğal manzaralarıyla ve geçmişte güvercin türü başta olmak üzere pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan bir yerdir. Adanın ulaşımı 1957 yılından beridir kara ile bağlantılı olarak sağlanmaktadır.

Bizans döneminden kalma bir kaleye de ev sahipliği yapan ada, Kuşadası Limanı’nı geçtikten hemen sonra karşınıza çıkmaktadır. Kale içerisinde gezerken karşınıza çıkacak pek çok ağaç ve kuş türü ‘infosu’na göz atabilir ve muhteşem manzaraların fotoğraflarını, özellikle gün batımında çekebilirsiniz.

Zeus Mağarası

Zekeriya İpek

Zeus Mağarası, Kuşadası’na gelen turistlerin ilgi odağı olan önemli bir yerdir. Dilek Yarımadası sınırları içerisinde yer alan mağarada, serin sularda yüzebilirsiniz. Tatlı ve tuzlu deniz suyunun bir karışımı olarak ortaya çıkan bu doğal yerde, cildinize naturel bir bakım yapabilir ve özellikle yaz aylarında oluşan nemli ve sıcak havanın verdiği bunaltıdan kurtulabilirsiniz.

Kurşunlu Manastırı

Mapio

Kurşunlu Manastırı, Kuşadası’nın Söke yolunda kalan şirin beldesi Davutlar’a yaklaşık 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Hem eğitim vermek için hem de savunma yapmak için kurulan manastır, yüksek bir tepe üzerinde konuşlandırılmıştır. Muhteşem bir körfez manzarasına şahit olacağınız manastır, tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir ve Kuşadası ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken bir destinasyondur.

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Wikimedia

Kuşadası’nın tam merkezinde iskele yakınlarında yer alan kervansaray, Osmanlı Dönemi’nde hizmete açılmış ve adını aldığı Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde bir otel ve restorant olarak hizmet veren yapı, yüksek ve sura benzeyen duvarları ile dikkat çekmektedir.

Sahil yolundan Güvercinada tarafına doğru giderken sol tarafınızda kalan yapı, dikdörtgen bir yapıya ve küçük bir kale görünümüne sahiptir. Kervansaray kesme moloz taştan inşa edilmiştir ve gerçekten görülmeye değer bir yerdir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here