Kuşadası’nın Önemli Plajları Nerelerdir?

Mavi bayraklı ve upuzun plajları ile Ege Denizi’ndeki en güzel koyların bulunduğu Kuşadası, sahip olduğu bu güzellikler ile denize girmek isteyen gezginler için vazgeçilmez bir noktadır. İzmir, Aydın ve diğer bir çok çevre illerdeki vatandaşların yazlık sahibi olduğu bu bölge, özellikle yaz aylarının gelmesi ile cennete dönüşüyor.

Düşük nem oranı dolayı bunaltıcı havası bulunmayan Kuşadası’nda denize girilebilecek bir çok plaj bulunmaktadır. Genellikle giriş ücreti ödemeyeceğiniz bu plajlar, sahip olduğu ince ve sıcak kumları ile siz tatilcilerin için bulunmaz bit nimet gibidir.

Kadınlar Plajı – Kadınlar Denizi

Nerede Kal

Kuşadası merkezine en yakın ve en uygun olma özelliğindeki bu plaj, Osmanlı döneminde yalnızca kadınlar tarafından kullanıma açık olduğu için bu ismi almıştır. Kuşadası merkezinden çift yönlü olarak hareket eden 5 numaraları dolmuşlar ile rahatça ulaşım sağlayabileceğiniz plaj, sahip olduğu temiz ve dalgasız denizi ile siz tatilseverlere harika zamanlar geçirmeyi vaad eden yerlerdendir. Ayrıca halk plajı olarak tanındığı için giriş ücreti ödemiyorsunuz. Ancak şezlong ve şemsiyeler 5 TL gibi makul fiyatlar ile kiralanabiliyor. Plajın hemen üst yolunda bulunan bir çok kafe ve restonrantta, denize karşı bir şeyler yeyip içebilirsiniz.

Long Beach – Uzun Plaj

valstur

Kadınlar Denizi’ni geçtikten sonra, Davutlar mevkiine doğru ilerlediğinizde, Türkiye’nin Lara’dan sonra en uzun plajını görebilirsiniz. Burası, sahip olduğu denizinde hafif yosunlar barındırıyor olsa da, gidip görülmesi gereken, sığ denizi ile rahatça girilebilecek bir yer. 6 km uzunluğundaki plaja, yaz aylarının gelmesi ile aynı anda 10 binden fazla insan girebilmektedir.

Sevgi Plajı

e-kusadasi.com

Kuşadası’nın en çok bilinen plajlarından biri olan Sevgi Plajı, yaklaşık 12 kilometrelik uzunluğu ile bu bölge, eşsizdir. Milli Park’tan başlayıp, Yavansu Mahallesi’ne kadar devam eden bu plajda, su sporları da yapılabilmektedir. Koşmak ve bisiklete binmek için tercih edebileceğiniz bu alan özellikle hafta sonları oldukça kalabalıktır.

Güzelçamlı Millî Parkı Koyları

Hüsnü Egemen Abirdan

Tüm bu plajlar dışında Kuşadası’nda, Dilek Yarımadası Milli Parkı içinde de denize girilebilecek ancak kumdan değil çakıl taşlarından oluşan yerler vardır.

Kalamaki koyları olarak bilinen bu koylar; İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Kavaklıburun Koyu ve Karasu Koyu olarak bilinmektedir. İçmeler Koyu’nun Millî Park’ın girişine uzaklığı 1 kilometredir. Aydınlık Koyu 5 km, Kavaklıburun Koyu ise giriş kapısına 9 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Girişe en uzak koy olan Karasu Koyu’nun Millî Park’ın girişine uzaklığı ise 11 kilometredir.

Pigale Plajı – Pygale Beach

Tatil.com

Kuşadası merkezinden İzmir istikametine giderken 3. km’de bulunan plaj, genellikle yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir. Kuştur bölgesi olarak geçen bölgede yer alan plajın kumu ve sığ oluşu, tercih sebepleriniz arasında yer alabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here