Nazilli’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Aydın il merkezine yaklaşık Nazilli Aydın iline bağlı bir ilçedir. Denizli- Aydın karayolu üzerinde bulunan Nazilli ilçesi Aydın il merkezine 45 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ana yol üzerinde bulunmasından dolayı Nazilli ilçesine ulaşım gayet kolaydır.

Gelişmiş, büyük bir ilçe olan Nazilli, yeşil tabiatı ve temiz havası ile özellikle emekli olanların en çok tercih ettiği yerlerdendir. Nazilli ilçesi tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir. Hava, yıl genelinde nemli ve ılıman bir yol çizse de, gidilebilecek en iyi zaman, bahar aylarıdır.

Nazilli’ye Nasıl Gidilir ?

Aydın il merkezinin doğusunda kalan Nazilli, ortak buluşma noktası özelliği dolayısı ile, ulaşım konusunda bir çok alternatif seçenek sunmaktadır. Aydın – Nazilli arası 44 km’dir. Ancak, İzmir tarafından gelmek istediğinizde bu güzergahı takip etmeniz gerekecektir. Anadolu ve Akdeniz tarafından gelecek iseniz, Denizli merkezini 85 km geçtikten sonra Nazilli’ye ulaşabilirsiniz.

İlçeye en yakın hava sahası, Denizli Havaalanı’dır. Ancak düzenli seferlerin olmadığı bu havaalanını kullanmanızı pek önermeyiz. Zira uçuş fiyatları oldukça yüksektir. Şahsi aracınız ile gelmeniz durumunda, istediğiniz her alana kısa sürede ulaşma imkanını elde edersiniz. Çünkü Nazilli, yapı bakımından oldukça büyük bir araziye kurulmuştur.

Gezilecek Yerler

Koca Camii

Özenli Forum

İlçe merkezine varınca, uzun çarşı yakınlarında görebileceğiniz ve adı gibi kocaman bir yapı olan Koca Camii, 1886 yılında inşa edilmiştir. Üstü açık ve yan taraflarından duvarlar ile çevrili olan yapı, namazgah olarak kullanılmıştır. Yapıya, kubbe ve minare eklenmiş ancak bu eklemeler yaşanan bir deprem sonrasında tekrar hasar görerek yıkılmıştır.

Yörede yaşayan insanların büyük çabaları sayesinde onarımı yapılan camii, günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşabilmiştir. Kubbesi kurşun ile kaplı olan Koca Camii, tek minareye sahiptir. Nazilli ziyaretiniz esnasında uğramanız gereken en önemli yerdir.

Arpaz Beyler Konağı

Burcu Bilgiç

Eski adı Arpaz olan ve günümüzde Esen olarak yeniden adlandırılmış bir köyde yer almaktadır. Eser, Osmanlı Dönemi’nde yapılmış ve 19. yy’a kadar tarihi ile görülmeye değer özellikler taşımaktadır.

Özellikle, yapısal açıdan Osmanlı mimarisini tümüyle yansıtan konak, günümüze kadar orjinalliğini bozmadan gelebilmiştir. İçerisinde hamam, kule ve erzak depoları gibi bölümler barındırmaktadır. Sahip olduğu fırın da oldukça önemli bir detaydır ve günümüzde kullanılan tekniklerin ana kaynaklarından biridir.

Arpaz Kulesi

Koruyoruz

Kule, Arpaz Beyler Konağı’nın bir parçasıdır ve konağın hemen karşı tarafında yer almaktadır. Korunma, savunma ve gözlemevi olarak inşa edilen kule, zemin katının Osmanlı Dönemi’nde zindan olarak kullanıldığı bir yapıdır.

Ahşap merdivenler kullanılarak çıkabileceğiniz üst katları ise yaşam alanı olarak hizmet vermiştir. Dolap, oturma yerleri, ocaklar ve hamam gibi bölümlerin bulunduğu bu katlarda, etrafı izlerken çekeceğiniz bir kaç fotoğraf ile, geçmişte bir çok olaya şahit olmuş bu önemli yapıda geçirdiğiniz zamanları ölümsüzleştirebilirsiniz.

Mastaura Antik Kenti

Edihaz Ulay

İlçeye bağlı ve yaklaşık 1 km uzaklıkta yer alan Bozkurt Köyü sınırları içerisinde kalan Mastaura, farklı dönemlerde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve bir çok uygarlık için önemli bir merkez olarak kullanılmıştır. Günümüzde halen görülebilen tiyatro ve nekropıl alanları dikkat çekicidir. Nazilli ziyaretinizde, kısa da olsa ziyaret etmenizi öneririz.

Nazilli’de Gece Hayatı

Nazilli, Aydın  ve Denizli arasında bir noktada yer almasından ve ilçede bulunan fakültenin de büyük etkisiyle , çevre ilçelere nazaran daha hareketli bir gece hayatına sahiptir. Barlar Sokağı’nda bulabileceğiniz orta ve küçük çaplı bir çok mekanda eğlenebilirsiniz. Ayrıca, hayli bulunan bir çok pub, kafe ve birahanelerde doyasıya eğlenme fırsatı bulabilirsiniz.

Ayrıca Nazilli, gazino hayatının da oldukça fazla olduğu bir yerleşim yeridir. Medusa Night Club, Melodi Aile Gazinosu ve Barcode Efes Beer Cafe gibi yerler oldukça ünlü mekanlardır ve Nazilli çevresinden pek çok yerlinin uğradığı yerlerdir.

Nazilli’de Alışveriş

Leblebi Çarşısı

Nazilli, dünyanın en güzel incirlerinin yetiştiği bölgelerden biri. Dolayısıyla Nazilli’ye geldiğinizde inciri, taze veya kuru olarak satın alabilirsiniz. Turunç reçeli ve narenciye bulabilirsiniz. Nazilli’nin başta zeytinyağları olmak üzere ayrıyeten lezzetli üzümlerinden satın alabilirsiniz.

Nazilli’de Festival

Nazilli Belediyesi

Festivalin tüm bilgilerini Nazilli Belediyesi’nin internet sitesinden takip etmelisiniz. Zira hava şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. Ancak genellikle 23 Mart ve 1 Nisan arasında düzenlenen festivale müzisyen, gazetici ve birçok televizyon programcıları katılmaktadır. 30’un üzerinde yazar ve sinema oyuncusu sevenleri ile buluşmakta ve ilçeye renk katan görüntüler ortaya çıkmaktadır.

Nazilli’de Ulaşım

Umut Dülger

Nazilli Belediyesi denetimi altında işletilen ve farklı yönlere giden bir çok dolmuşla , istediğiniz her an ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. Ticari taksilerin de oldukça yoğun kullanıldığı Nazilli’ye şahsi aracınızla gelip gelmemek size kalmış bir tercih konusudur.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here