Sultanhisar’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

İl merkezine sadece 30 km’lik bir mesafede yer alan Sultanhisar ilçesi, Büyük Menderes Vadisi ile her iki tarafında da uzanan dağların arasında kurulu olan bir yerleşim yeridir. İlçede bulunan antik kentler oldukça dikkat çeken yapılardır.

Denize kıyısı bulunmayan Sultanhisar’a gidilebilecek en iyi zaman bahar ve yaz aylarıdır. Kış aylarında hissedilir derecede soğuklara ev sahipliği yapmaktadır.

Sultanhisar’a Nasıl Gidilir ?

Aydın ve Denizli illeri arasında , Köşk’ün hemen yanına konumlanan ilçeye Marmara tarafından geliyorsanız, İzmir’i geçtikten sonra Selçuk ve ardından Aydın’ı geçmeniz gerekecektir. İl merkezine 30 km mesafede bulunan ilçeye Anadolu ve Akdeniz tarafından geliyorsanız, Denizli merkezini geçtikten  50 km sonra ulaşabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım mümkün değildir.

Gezilecek Yerler

Nysaa Antik Kenti

Wikimedia

İlçe merkezine yaklaşık 3 km mesafede yer alan Nysaa, yürüyerek 10 dk içerisinde ulaşabileceğiniz uygun bir konumda yer almaktadır. Kent, I. Antiochos Soter’in eşi Nysaa adına MÖ 3. yy’da inşa edilmiştir ve adını buradan almaktadır.

Antik çağ zamanlarında Karia bölgesinin en önemli kentlerinden biri haline gelen Nysaa, içerisinden bir nehir geçen ve sahip olduğu güzellikler ile görülmeye değer manzaralar sunan önemli bir antik kenttir. Kent içerisinde bulunan ve Roma döneminde gençlere eğitim veren gymnasium, stadyum olarak kullanılmış amfitiyatro ve MS 2. yy’da inşa edilmiş üç katlı kütüphane en dikkat çekici bölümlerdir.

Günümüzde pek çoğu sağlam bir şekilde ayakta duran yapıların, görülmeye değer özellikleri bulunmaktadır. Efes’tekinden sonra en iyi korunan kütüphane olarak kayıtlara geçmiş bölümü, ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilen bir yerdir.

Akharaka Antik Kenti

Cem Aydemir

Nysaa Antik Kenti’nin sadece 4 km ötesinde yer alan ve Salavatlı Beldesi sınırlarında bulunan Ahkaraka, antik dönemlerde termal tedavi merkezi olarak kullanılmış bir yerdir. Kent çevresinde, Sarı Su olarak adlandırılan ve akan suyun şifalı olduğuna inanılan bir dere akmaktadır. Kentin bir termal tedavi merkezi olarak kullanılmasının ardında yatan sebep de bu deredir.

Tarihte Roma, Helen, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde kullanılmış olan antik kentte, çeşitli hükümdarlar tarafından yaptırılmış olan hastaneler, hamamlar ve havuzlar oldukça dikkat çekicidir.

Sultanhisar’da Gece Hayatı

Gece hayatın bakımından Aydın ve Denizli il merkezlerine bağlıdır. Ancak ilçede bulunan küçük çaplı bir kaç mekan bulunmaktadır. Daha çok sessiz ve sakin bir yaşam süren Sultanhisar’da, gece hayatının renklerini bulmanız, ne yazık ki mümkün değildir. Ancak 30 km yakınlarda bulunan Aydın il merkezine eğer şahsi aracınız varsa, inebilir ve orada eğlenebilirsiniz.

Sultanhisar’da Alışveriş

pinterest

Sultanhisar denilince akla gelen ilk şey, çilektir. Türkiye’nin en çok çilek üreten ikinci yerleşim yeri Sultanhisar’dır. Eğer yolunuz buraya düşerse, tatmanız ve satın almanız gereken en önemli yiyecek, çilek olmalıdır. Ayrıca, çileğe dair bir çok hediyelik eşya ve magnetler edinebilir, sevdiklerinize armağan olarak verebilirsiniz.

Sultanhisar’da Festival

Yeni Kıroba

Sultanhisar’da, yaklaşık yarım asırdan beri süregelen bir gelenek, Çilek Festivali düzenlenmektedir. Mayıs ayında gerçekleşen festivale, çevre illerden yoğun ilgi vardır. Eğer yolunuz buraya düşecek olursa, doyasıya çilek yiyebileceğiniz ve çilek güzeli seçilen hanımefendileri görebileceğiniz festivale katılmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here