Belçika Hakkında Önemli Bilgiler

 • Belçika farklı kültürleri barındırdığı gibi farklı dinleri de bünyesinde barındırır. Ülke nüfusunun % 58’lik kısmı Katolik, % 35’lik kısmı Ateist, % 3.6’lık kısmı Müslüman, % 1.1 Protestan, % 0.6 Ortodoks, % 0.3 Budist ve % 0.2’lik kısım ise Musevi olarak tanımlanır.
 • Belçika ülkede bulunan insanların konuştuğu dillere göre bölgelere ayrılmıştır. Bu bölgeler Felemenk, Fransız ve Alman bölgeleri olarak üç başlıktır. Ancak birkaç tane de azınlık dili ülkede gayriresmi olarak konuşulur. Yapılan çeşitli istatistiklere göre Belçika nüfusunun yüzde 59’u Felemenkçe konuşurken yüzde 40’ı Fransızca konuşuyor. Ülkede toplam Felemenkçe konuşan insan sayısı 6.23 milyon kadardır. Özellikle de Felemenkçe konuşan nüfus Flaman Bölgesi’nde yoğunlaşmış. Ülkenin Fransızca konuşan insan sayısı 3.32 milyondur. Fransızca konuşanlar çoğunlukla Brüksel başkent bölgesinde toplanmıştır. Ülkenin Almanca konuşan çoğunluklu nüfusu ise Valon bölgesinde yaşar. Belçika’da konuşulan Felemenkçe ve Fransızca Hollanda ile Fransa’da konuşulanlardan daha farklıdır. Ayrıca Valonya’nın resmi dili olan Valonca bugün daha çok yaşlılar tarafından kullanılan bir dil olmuştur.
 • AB ve AEA ülkelerinin vatandaşları, Belçika’ya girmek için geçerli bir pasaport veya ulusal kimlik belgesine ihtiyaç duyar; burada bazı kısıtlamalar olmakla birlikte çalışma, yaşama ve çalışma hakkına da sahiptirler. ABD, Avustralya, Kanada, Güney Afrika ve Yeni Zelanda vatandaşları doksan gündür ziyaretler için geçerli bir pasaporta ihtiyaç duyuyor ancak çalışmalarına izin verilmiyor. Pasaportlar, amaçlanan kalış süresinin en az üç ayı boyunca geçerli olmalıdır.Doksan günden uzun süre Belçika’yı ziyaret etmek isteyen AB vatandaşları, ayrılmadan önce Belçika / Lüksemburg konsolosluğundan veya elçilikten özel vize almak zorundadırlar. Vize şartları değişir ve evden ayrılmadan önce mevcut durumu kontrol etmeniz önerilir.
 • Belçika’da kullanılan para birimi avro (€)’dır. Her bir euro 100 sentten oluşur. Banknotlar 500, 200, 100, 50, 20, 10 ve 5 € şeklindedir. 50, 20, 10, 5, 2 ve 1 sent şeklinde de paralar bozdurulur. ATM’ler her büyük şehir ve kasabanın etrafında yer alır. Kredi kartları ATM’lerde de kullanılabilir. American Express, Visa ve MasterCard gibi tüm önemli kredi kartları her iki ülkede de kabul görmektedir. Genelde ATM’ler çeşitli dillerde de talimatlar verir. Ülkenin bankacılık saatleri genellikle pazartesiden cumaya 09: 00 ile 16: 00 saatleri arasıdır. Ülkede birkaç banka Cumartesi sabahları da açıktır.
 • Seyahat etmeden önce hırsızlık, kayıp ve hastalık veya yaralanmalara karşı bir sigorta poliçesi yaptırmanız sizin için iyi olur. Ancak yeni bir poliçe ödemeden önce bir dereceye kadar kapsama alanına sahip olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz. Bir seyahat sigortası şirketine başvurmak isteyebilirsiniz. Tipik bir seyahat sigortası poliçesi genellikle bagaj kaybı, bilet ile nakit veya çeklerin yanı sıra yolculuğunuzun ve tıbbi masrafların iptali ya da kısılması için bir teminat sağlar. Çoğu tehlikeli spor tırmanışı, at yarışı, rafting, kayak, rüzgar sörfü ve benzeri etkinlikler için ekstra bir prim ödemedikçe sigorta bu durumların zararlarını karşılamaz. Sigorta yaptırmadan önce detaylı bir araştırma yapmak ve haklarınızı bilmek sizin için daha avantajlı olacaktır. Tıbbi yardım alırsanız yardımların tedavi gelirleri olarak mı yoksa yalnızca eve dönüşünüzde mi ödeneceğini ve 24 saat tıbbi bir acil durum numarası olup olmadığını mutlaka öğrenin.  Seyahatiniz sırasında sizden ilaç ve tıbbi tedaviler için alınan makbuzları saklayın ve herhangi bir şeyinizin çalınması durumunda polis tarafından bir suç raporu hazırlanmasını sağlayın.
 • Çalışma saatleri normalde Pazartesiden Cumaya 9.30 ile 17.00 saatleri arasındadır. Birçok küçük dükkan Pazartesi sabahı erken açılır ve Cumartesileri biraz daha erken kapanır. Ülkede normal alışveriş saatleri Pazartesi – Cumartesi arası 10:00 – 18:00 arasındadır. Buna ek olarak küçük kasaba ve köylerin bir kısmında öğle vakti ve yarım gün Çarşamba veya Perşembe günleri pek çok yer kapanır. Öte yandan başta süpermarketler olmak üzere büyük mağazalar çoğunlukla cuma günleri daha geç kapanır. Büyük şehirlerde bulunan marketler ve hediyelik eşya dükkanları da geç saatlere kadar açıktır.
 • Belçika’da yılda on ulusal bayram ve iki bölgesel tatil vardır. Birçok insan için bu tatiller bulunmaz fırsatlardır. Tatillerde çoğu işletme ve birçok cazibe merkezi kapalı olur. Ülkenin tatil günlerinde ziyarette bulunmamak daha iyi olur.

Belçika Uyarı ve Öneriler

 • Telefon görüşmelerinizi Belçika’da kolaylıkla yapabilirsiniz. Kamu telefonlarında kullanılmak üzere yerli ve yabancı telefon kartları bulunur. Bu kartlar postane, bazı süpermarketler, tren istasyonları ve gazete bayileri gibi birçok alanda satılır. 5 € ‘dan başlamak üzere kartın limitine göre fiyatlar da artar. Unutmayın ki hemen hemen tüm otel odalarında telefonlar olmasına rağmen kullanımları için neredeyse her zaman yüksek bir ücret uygulanır. Belçika’da alan kodları yoktur ancak Belçika numaraları genellikle eski alan kodlarının bir eseri olan sıfırdan başlamaktadır.
 • Çocuklara Belçika toplumu sempati duyuyor ve turistlerde genelde çocukları ile ülkeyi ziyaret ediyor. Otel odalarında ilave yataklar genellikle kolay düzenleniyor. Birçok restoran çocuk menülerine sahiptir. Ülkenin toplu taşıma araçlarından müzelerine kadar birçok alanda çocuklar için birçok uygulama ve indirim bulunur. Bazı oteller özellikle kıyılardaki daha iyi olanlar bir bebek bakım hizmeti de sunmaktadır. Ayrıca birkaç tatil beldesi kayıtlı bebek bakıcılığı belediye hizmetini de işletmektedir.
 • Maliyetler konusunda ülkenin hangi avantajlarından yararlandığınızı çok önemlidir. Bisikletle yolculuk, süpermarketlerden satın alınan piknik yemekleri ve kendi yemeğinizi kamp alanlarında pişirmek gibi aktiviteleriniz ile kişi başına maliyeti 25 € ‘ya kadar düşürmeniz mümkündür. Öğle yemeğinde piknik yaparsanız, daha az pahalı bar ve restoranlara sadık kalırsanız ve ucuz oteller veya pansiyonlarda kalırsanız daha ucuza bir tatil yapmış olursunuz. İki yıldızlı otellerde kalma, orta menzilli lokantalarda yemek yeme sizin ekonominize daha iyi gelecektir. Ancak beş yıldızlı bir otelde kalmayı planlıyorsanız yüksek ücretlere de hazır olmalısınız.
 • Suç ve kişisel güvenlik konusunda Avrupa’nın diğer bölgeleriyle karşılaştırıldığında Belçika nispeten daha az güvenlik sorunu yaşanan bir ülkedir. Bununla birlikte Belçika’da özellikle eskiden olduğundan daha fazla sokak suçu olduğu da göz ardı edilemez. Özellikle Brüksel ve Antwerp’de küçük hırsızlıklara karşı dikkatli olmanız tavsiye edilir. Hırsızlık durumu ile karşılaşırsanız hemen polise ulaşmaya çalışın ve mutlaka bir rapor hazırlatın. Kişisel güvenliğe gelince genellikle ülkede taciz veya saldırı korkusu olmadan dolaşmak mümkündür. Ancak tüm büyük şehirlerin özellikle de Brüksel’in belirli bölümleri kesinlikle tehlikelidir. Özellikle de gece hayatı için seçtiğiniz yerlere çok dikkat etmelisiniz. Toplu taşımayı gece geç saatlerde bile kullansanız genellikle bir sorun ile karşılaşmazsınız. İmkanınız varsa taksi ile de gece ulaşımınızı güvenli bir şekilde sağlayabilirsiniz.
 • Sağlık konusunda karşılıklı sağlık düzenlemeleri uyarınca AB’nin tüm vatandaşları hem Belçika hem de Lüksemburg halk sağlığı sisteminde ücretsiz veya en azından indirimli tıbbi tedavi hakkına sahiptir. AB dışındaki ülke vatandaşlarına herhangi bir bedelsiz muamele etme hakkı yoktur ve bu nedenle ziyaretçilerin kendi sağlık sigortalarını yaptırmaları gerekir. Yani AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları sağlık konusunda Belçika’dan çok fazla taviz göremez. Seyahat öncesi yaptıracağınız sigortanın neleri karşıladığını tam olarak öğrenirseniz sorun durumunda daha kolay tedavi alırsınız. Belçika’daki halk sağlığı sistemi iyi bir standarttadır. Brüksel’de ve Belçika’nın Flamanca konuşan bölümlerinde İngilizce konuşan sağlık personeli sıklıkla bulunur. Ancak başka yerlerde Fransızca’yı temel düzeyde kavramak zorundasınız yoksa anlaşamazsınız. Oteliniz genellikle bir doktorla randevu ayarlamaya ya da düzenlemeye yardımcı olabilir ancak sizi kesinlikle özel bir hasta olarak göreceğini de unutmayın. Küçük şikayetler çoğu zaman bir eczanede giderilebilir düzeyde olur. Ülkede bulunan eczacılar son derece eğitimli ve tavsiyede bulunmaya isteklidir. Eczaneler her yerde kolaylıkla bulunur.
 • İnternet erişiminde Belçika iyi durumdadır. Ülkede bulunan hemen hemen tüm oteller ve pansiyonlar misafirlerine ücretsiz ya da az ücret karşılığında internet hizmeti veriyor. Ayrıca restoran ve kafeler de ücretsiz internet erişimin müşterilerine sunuyor. Ülkede kaldığınız sürede uygulamalarınızı indirmek, güncelleme yapmak ve telefon görüşmelerinizde kullanmak için bu alanlardaki internetler sizin için çok uygun olacaktır.
 • Posta sistemi Belçika’da etkin ve gelişmiş bir yapıdadır. Posta servisleri oldukça bol olup çoğunlukla Pazartesiden Cumaya 09: 00 ile 19: 00 saatleri arasında çalışır. Ancak bazı büyük şehir şubeleri de cumartesi sabah 9’dan akşam 3’e kadar açık olur. Posta için gerekli malzemeler birçok dükkan ve otel de dahil olmak üzere geniş bir yelpazede satılmaktadır. Posta kutuları Belçika’da kırmızı renklidir.
 • Haritalar çoğu amaç için yeterli olur ve hemen hemen her yerde bulunur. Sürücüler mutlaka iyi bir yol haritası almalı ve muhtemel yürüyüşçüler de uzman yürüyüş haritalarına sahip olmalıdır. Çok değerli ulusal bir yol haritası olan ve kullanımı kolay Michelin Belçika ile Lüksemburg haritasıdır. Michelin ayrıca kitap biçiminde mükemmel bir Benelüks yol haritası da yayınlıyor. Bütün büyük kasabalarda bulunan turistik ofisler tarafından yayınlanan ücretsiz şehir haritaları daha da iyi ve ayrıntılıdır. Seyahat etmeden önce her ihtimale karşı kendi haritanızı alıp öyle yola çıkmanız daha doğru olacaktır.
 • Medya konusunda ülkede İngiliz gazeteleri ve dergilerini kolay bulabilirsiniz. Ayrıca Amerikan yayınlarını bulmada çok zorluk çekmezsiniz. İngiliz radyo istasyonları Belçika’nın çoğu yerinde bulunabilir. İngiliz televizyon kanalları Belçika’daki otel odalarında bulunan çoğu televizyonda yer alıyor. Kablo ve uydu kanallarına erişim her iki ülke genelindeki otellerde ve barlarda yaygın bir uygulamadır.
 • Spor ve açık hava etkinlikleri Belçika’ya gelen ziyaretçilerin çoğunu memnun eden faaliyetler arasındadır. Ülkede bisiklet sürmek ve yürüyüş yapmak son derece keyiflidir. Her ikisi için de arazinin düzlüğü önemli bir etkendir. Belçika Avrupa ülkelerinden bekleyebileceğiniz tüm spor olanaklarını ziyaretçilerine sunuyor. Ülkede yapabileceğiniz etkinlikler arasında voleybol, basketbol, kano, kayak ve dağcılık en başta gelir. Ayrıca futbol sezonu Ağustos ayından başlayarak Mayıs ayına kadar devam eder ve Noel dönemi biraz mola verilir.
 • Zaman konusunda Belçika gün ışığından yararlanma saatinde çalışır. Ülke saatlerini ilkbaharda bir saat ileriye, sonbaharda bir saat geri hareket ettirir. Belçika Greenwich Ortalama Saati’nden bir saat önde, ABD Doğu Standart Saati’nden altı saat önde, ABD Pasifik Standart Saati’nden dokuz saat önde yer alır. Bununla birlikte yaz saati uygulamasında yer alan değiştirme periyotlarında değişiklikler bulunur.
 • Turizm Danışma Belçika’nın iki resmi turist kurulu tarafından yürütülür. Bunlardan biri Fransızca diğeri de Flamanca konuşan bölgeleri kapsar. Brüksel için de sorumluluğu paylaşıyorlar. Her ikisi de otel ve kamp alanlarından yaklaşan etkinliklere kadar her şeyi kapsayan kapsamlı web sitelerini işletiyor. Her ikisi d, Belçika çapında turistik ofislerde bulunan genel ve özel nitelikteki ücretsiz kitapçıklar yayınlıyor. Ülkede her büyük köy, kasaba ve şehirde turistik ofisler bulunur ve çoğu ana meydanın hemen yakınında yer alır.
 • Engelli yolcuları ülkede bekleyen Arnavut kaldırımlar ve dar sokaklar vardır. Rahat dolaşmak için eski bölgelerdeki dar ve genellikle kırık kaldırımların mutlaka iyileştirilmesi gerekir. Benzer şekilde toplu taşıma sisteminde de engellilerin seyahati için çok gelişme yoktur. Ama son zamanlarda gelişmekte olan birçok yeni otobüs tekerlekli sandalye ile seyahat etme imkanı sağlıyor. Ülkede dolaşmak biraz zor olsa da müzeler, tiyatrolar, sinemalar, konser salonları ve oteller de dahil olmak üzere hemen hemen tüm kamu binaları erişim sağlamakla yükümlüdür. Gittiğiniz yerde personelden yardım isteyerek normal hayatınıza devam etmenizde hiçbir sakınca yoktur. Tekerlekli sandalye ile erişilebilir kılınmış olan oteller, pansiyonlar ve kamp alanları Uluslararası Erişilebilirlik Sembolünü (ISA) taşıyor. Bu sembolü taşıyan yerleri engelli ziyaretçilerin tercih etmesi daha iyi olacaktır. Otellerde ve birçok yerde bulunan asansörlerin çalışıp çalışmadığını da önceden sormanız da fayda var. Bazı oteller sadece eşya ve malzeme taşıma amaçlı olarak kullandığı için asansörler kullanıma kapalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here