Belçika’da Ne Yenir?

Belçika yemek kültürü özellikle de Brüksel ve Wallonia şehirlerinin lezzetleri dünya çapında büyük bir saygı görüyor. Avrupa’nın çoğunda kalite açısından sadece Fransızların lezzetleri öndedir ama pek çoğu eşit konumdadır. Başlıca Belçika yemekleri sığır eti, balık ve deniz ürünlerinin özellikle midye – tereyağı, krema ve otlarla pişirilmesi çok tercih edilen yöntemlerdir. Belçika’nın yemek kültüründe çorba da yaygındır. Belçikalı şefler çoğunlukla Akdeniz’in mutfaklarında gezinir ve hoş lezzetler sunar.

Ülkede yemek için en ucuz yerler kafeler ve barlardır. Bu işletmelerin birçoğu küçük ve orta büyüklükteki kasabalardaki her ana meydanda yer alır. Kafelerde makarna, çorba, salata ile kavrulmuş jambon ve peynir sandviçi ile cipsli tavuk veya biftek gibi temel yemekler sunulur. Fiyatlar genellikle makul olup yaklaşık 12 € ödeyerek karnınızı doyurabilirsiniz. Daha iyi yemekler için 17 €  ile daha üstü hesaplar ödersiniz. Her yerde olduğu gibi burada da çoğu zaman en popüler turistik yerlerde daha fazla para ödersiniz. Genel olarak ve özellikle Wallonia’da sunulan tabakların kalitesi mükemmel ve daha farklıdır.  Büyük şehirlerde bulunan kafe ve barlar daha çok uzmanlaşmıştır. Başta makarna ve pizza gibi yiyecekler ile kek ve hamur işleri kafelerde sunulan menüler arasındadır.

Kafe ve restoranlar arasında karar vermek zorunda kalırsanız restoranların daha pahalı olduğunu unutmayın. En ucuz restoranda dahi bir ana yemek nadiren 15 € ‘ya mal olur. Ama genelde bu rakamın üstünde hesaplar ödersiniz. Hesaplar kişi başı 20 – 27 € arasında değişir. Restoranlar genellikle öğlen saatlerinde daha yoğundur. Ancak akşamları da şık yemekler için restoranlar tercih edilir.

Wallonian mutfağı zengin soslar ve en taze malzemeler ile ziyaretçilerini ağırlar. Alabalığın bir şarap sosunda pişirilmesi, hindiba ile jambon ve peynirli sunumlar, kızarmış yumurta, pastırma ve sosis yemeklerde sık sık kullanılır. Özellikle Ardennes kaliteli jambonu ve tabii ki domuz eti, sığır eti, karaciğer ve böbrekten yapılmış peyniri ile tanınmıştır. Birçok salata çeşidi ziyaretçilerin tercihleri arasında yer alır. Ülkenin yöresel yemekleri arasında taze sebzelerle kaynatılmış tavuk veya balıklardan oluşan çorbalar yer alır. Ülkede içki, soslar, soğan ve yeşillikler ile karıştırılan yemekler yaygın olarak tercih edilir.

Belçika’nın birçok yerinde daha pahalı olan oteller genellikle hububat, meyve, jambonlar ve peynirler içeren görkemli ziyafet benzeri kahvaltılar sunar. Otelde bir fincan kahve ve kruvasan ile rutin bir tarzda kahvaltı da yapabilirsiniz. Her yerde kahve her zaman birinci sınıf içecektir. Kahveler genelde aromatik ve etkilidir bazen de acıdır. Brüksel’de ve güneyde çoğu zaman sıcak süt kahveye eşlik eder.

Midye çeşitli şekillerde pişirilerek ve cipsle servis edilir. Ülkedeki sokak satıcıları da çeşitli yiyecekler ile ziyaretçilerin karnını doyurmasını sağlar. Özellikle deniz kıyısında bulunan birçok balık dükkanı da deniz mahsulleri ürünlerinde çok geniş menüler sunar. Her yerde çeşitli tatlılardan oluşan sunumlar yer alır. Belçika pişmiş ekmekleri ve pasta ve hamur işleri ile gelişmiş bir ülkedir. Ülkenin pastanelerinde yiyebileceğiniz tartlar enfes tatlara sahiptir.

Belçika çikolatası ile ünlü bir ülkedir. Çikolatalar ülkeye gelen çoğu turistin hediye amaçlı aldığı ürünler arasındadır. Büyük Belçika çikolatacıları örneğin Neuhaus, Godiva ve Leonidas tüm ana şehir ve kasabalarda mağazalara sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here