Belçika’da Ulaşım

Belçika çevresinde seyahat etmek neredeyse her zaman kolaydır. Küçük bir ülke ve kapsamlı bir tren ağı ile bol miktarda yerel otobüs hizmetleri ülkenin ulaşımına büyük katkı sağlar. Ülkenin oldukça iyi organize edilmiş ve makul fiyatlı bir toplu taşıma sistemi bulunmaktadır.

Tren Belçika’yı dolaşmanın en iyi yolu kabul edilir. Avrupa’nın en iyi şehirlerinden birini tren ile çok rahat gezebilirsiniz. Ülkenin trenleri hızlı, sık ve çok dakiktir. Tren hatlarının ağı kapsamlıdır ve ücretler de nispeten düşüktür. Birinci sınıf ücretler normal ücretin üstündedir. Çocuklar ve yaşlılar için önemli indirimler de vardır. Belçika Demiryolları çeşitli servisler, geçişler ve ücretler hakkında bilgi veren ve 11 € olan kapsamlı ve kullanımı kolay bir zaman çizelgesi yayınlamaktadır. Bununla birlikte yabancı bir bankamatik kartıyla bilet satın almanıza izin verilmediğini aklınızda bulundurun. Ayrıca otomatik bilet makinelerinin yabancı kredi veya banka kartlarını kabul etmediğini unutmayın. Belçika Demiryolları ziyaretçilerine çeşitli indirimli bilet ve fırsatlar da sunar.

Otobüsle ülke genelinde kısa mesafelerde seyahat edebilirsiniz. Belçika otobüslerinin çoğu farklı demiryolu hatlarını birbirine bağlayan servisler sunar. Bununla birlikte yerel otobüsler Belçika’nın kırsal kesimlerine de ulaşım sağlar. Üç otobüs şirketi ülke çapında ulaşım sağlar.

Arabayla Belçika’yı dolaşmak kolay ve hızlı bir seçenektir. Ülkenin iyi bir karayolu ağı vardır. Belçika’ya özgü bir trafik sorunu tabelalar ile ilgilidir. Çoğu durumda Fransız ve Flaman isimleri benzerdir veya en azından karşılıklı olarak tanınabilir. Brüksel ve çevresi tüm yol işaretleri iki dillidir. Ülkede araba ile seyahat ederken iyi bir yol haritanız olduğundan emin olun. Yol kuralları açıktır ve arabaları sağdan sürersiniz. Hız kameralarının yaygın olduğunu kesinlikle unutmayın. Sürücüler ve ön koltuktaki yolcular yasalarca emniyet kemeri takmakla yükümlüdür. Alkollü sürücüler için cezalar her zaman çok ağırdır. Ülkeye kendi aracınızı getiriyorsanız tercihen yasal maliyetler dahil olmak üzere yeterli sigortaya sahip olmalısınız.

Araba kiralamak için tüm önemli uluslararası araba kiralama bürolarının Belçika’da temsil edildiğini unutmayın. Araba kiralarken 21 yaşından büyük olmalısınız ve en az bir yıl sürüş deneyiminiz olmalıdır. Kredi kartınız yoksa bazı yerel ajanslar nakit parayı da kabul edecektir. Kiralama ücretleri en küçük araçta sınırsız kilometre için haftalık 300 € civarında başlar. Maliyeti düşürmek için önceden rezervasyon yaptırın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here