Belçika Ne Zaman Gitmeli?

Belçika sıcak yazları ve orta derecede soğuk kışları ile oldukça ılıman bir iklime sahiptir. Genel olarak konuşursak sıcaklıklar güneye doğru daha da yükselir. Yağmur yağması daima ihtimaller dahilinde olan bir durumdur. Ancak Ardennes ve yüksek bölgelerde kuzey ovalara göre daha büyük bir yağış beklentisi bulunur.

Belçika şehirleri yıl boyu turist çeken yerlerdendir. Flandre’yi ziyaret etmek için en iyi zaman dilimi ilkbaharın sonu ile geç sonbahar arasında olan tarihlerdir. Ancak ülkeyi kışın ziyaret etmenin avantajları da vardır.  Özellikle Nisan ve Ekim ayları arasında ziyaret etmeye çalışın.

Belçika Festivaller ve Tatil Günleri

Belçika festivallerde ve özel etkinliklerde büyük kalabalıkları bir araya getirir. Dini törenlerden sinemaya, fuarlardan çağdaş müzik organizasyonlarına kadar her şey bu ülkenin vazgeçilmezlerini oluşturur. Bu etkinlikler yıl içerisine yayılmış durumdadır. Ülkede özellikle turist odaklı festivaller yaz aylarında gerçekleşir. Festivaller ve etkinliklerle ilgili daha detaylı bilgiler ve etkinlik programı yerel turizm ofislerinden veya internetten kolayca öğrenilebilir.

Belçika’nın Şubat ve Mart ayı başlarında düzenlenen yıllık karnavalları orijinal ve çok renkli geçer. Bu etkinliklerin en meşhurlarından biri hiç şüphesiz Gilles olarak adlandırılan 1500 kostümlü dansçının katıldığı bir geçit törenini ifade eder.  Ve en benzersiz etkinliklerden olan Stavelot’un karnavalı da ziyaretçilere hariha dakikalar yaşatır. Karnavalda sokaklar beyaz kukuletalı kostümler giyilir ve uzun kırmızı burunlarla donatılmış kasaba halkı doyasıya eğlenir. Brüksel Ommegang ise Antwerp’te Meryem Ana’nın mucizevi heykeline tekneyle varışı ifade eder. Ama töreninde dini bir ilhamla manevi duygular yaşanır. Tüm bu folklorik etkinlik ve fuarlar arasında en büyüklerden biri olan Gentse Feesten ise müzikten tiyatroya, havai fişek gösterilerinden fuarlara kadar her türlü etkinlikle Temmuz ayının sonunda Ghent’te sizi bekliyor.

Mart ayında Brüksel’de Ars Musica adında çağdaş klasik müzik festivali düzenlenir. Bu festival etkileyici bir uluslararası üne sahiptir ve düzenli olarak dünyaca ünlü bestecileri misafir eder. Kentin çeşitli yerlerinde gösteriler yapılır. Ayrıca Bruges, Antwerp, Mons ve Liege’de de konserler düzenlenir.

Mart ayı başında ilk on gün süren Brüksel Uluslararası Animasyon Film Festivali dünyadaki 100’den fazla yeni ve eski çizgi filmi sergileyen birinci sınıf animasyon festivali olarak değerlendirilir.

Nisan ayının ortasında düzenlenen Brüksel Uluslararası Fantastik Film Festivali iki hafta kadar devam eder. Bu iyi düzenlenmiş festival film severler tarafından coşku ile karşılanır. Festivalde eğlenceli, korkunç filmlerin yanı sıra daha modern bilimkurgu klasikleri, gerilim filmleri ve fantastik destanlar da görmek mümkündür.

Mayıs ayında başlayan Brüksel Uluslararası Müzikal Festivali ayın sonuna kadar devam eder. Dünyaca ünlü bir klasik müzik yarışmasına da ev sahipliği yapılır. Festivalin yarışma kategorileri yıllık olarak değişiyor.

Mayıs ayında düzenlenen Brüksel Caz Maratonu üç gün süren dolu dolu bir festivaldir. Kalabalık insan toplulukları kesintisiz eğlencenin tadını doyasıya çıkarır. Festivalin tarihleri her yıl değiştiği için katılmak isteyenler önceden tarihini kontrol etmelidir.

Haziran ayın sonlarına doğru başlayıp sekiz güren süren Brüksel Avrupa Film Festivali daha önce Nisan ve Haziran’da yapılırdı. Bu festival Avrupa Konseyi’nin 47 ülkesinden genç film yönetmenlerinin çalışmalarını teşvik etme amacını da taşır. Avrupa’nın tanınmış film festivallerinden biri değil belki ama organizatörler sağlam bir üne kavuşmak için çok çalışıyor. Festival Ixelles’teki başkentin Flagey sanat merkezinde gerçekleşir.

Temmuz ayı başında düzenlenen Uluslararası Karikatür Festivali uzun sürer. Tarihi eskilere dayanan bu festival yaz sezonunda ziyaretçilere eğlenceli anlar yaşatır. Festival dünyanın her köşesinden çekilen yüzlerce dünya standartlarında karikatürü sergiler.

Temmuz ayı başında dört gün süren Leuven yakınlarındaki Rock Werchter Festivali Belçika’nın önde gelen pop festivalidir. Avrupa’nın en büyük açık hava müzik etkinliklerinden biri olarak da kabul edilir. Leuven tren istasyonundan festival alanına giden özel festival otobüsleri de bulunmaktadır.

Ağustos ayında düzenlenen Bruges Muzik Festivali Van Vlaanderen’in bir parçası olup çok köklü ve saygın ortaçağ müziği festivali olarak bilinir. Festival Bruges’teki çeşitli tarihi mekanlarda kapsamlı canlı performans gösterisi programı da sunmaktadır. Biletler Şubat ayında satışa sunuluyor ve hızla bitiyor.

Ekim ayında düzenlenen Ghent Film Festivali yaklaşık on iki gün sürer. Ghent Film Festivali Avrupa’nın en önde gelen sinema olaylarından biridir. Belçika filmlerini ve en iyi dünya sinemasını tarayarak dünyanın dört bir yanından toplam iki yüz film ziyaretçilere sunulur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here