Brezilya Gezilecek Noktalar Nelerdir

Brezilya gezi notları incelendiğinde sıklıkla bir ülkeden ziyade bir kıtada yaşadıklarını söyledikleri görülür. Doğudaki Recife’den batıdaki Peru sınırına olan yolculuk Londra’dan Moskova’ya uzanan yolculuktan daha uzun sürer.  Bu tutumlarında haksız da sayılmazlar. Ayrıca kuzey ile güney sınırları arasındaki mesafe New York ve Losa Angeles arasındaki mesafeyle hemen hemen aynı. Bu kadar geniş bir ülkeden bekleyebileceğiniz tüm doğal ve kültürel çeşitlilik Brezilya’da fazlası ile vardır.

İç bölgelerin geniş alanlarına rağmen Brezilya nüfusunun kabaca üçte ikisi kıyılarda ya da kıyılara yakın noktalarda yaşıyor. Ayrıca nüfusun yarıdan fazlası kent yaşamını tercih ediyor.  Rio ve Sao Paulo şehirleri dünyanın iki büyük metropolüdür. Ülkede on şehrin nüfusu 1 milyondan fazladır. Diğer Güney Amerikalı halklar Brezilyalıları ayrı bir yere koyup onlarla kendilerini yarış halinde görüyorlar. Bunun özellikle dil konusu ile yakından ilgisi vardır.

Aşırı güneyde Alman ve doğu Avrupa göçleri ülkede belirgin iz bırakmış. Sao Paulo, Japonya’nın dışında dünyanın en büyük Japon topluluğuna sahiptir. Rio, Salvador ve Sao Luís’de yoğunlaşmış büyük Afro-Brezilya nüfusunun arkasında kölelik sisteminin izleri yatmaktadır. Hint etkisi Amazon bölgesinde hala etkin bir biçimde görünür durumda. Bu özellikleri ile Brezilya derin ekonomik çelişkilerin bulunduğu bir ülkedir. Savaştan hemen sonra yapılan sanayileşme 1990’lı yıllarda onu dünyadaki en büyük on ekonomiden biri yapmış. Brezilya’nın gelişmekte olan bir ülke değil hızla gelişen bir ülke olduğunu söylemek daha doğru olur.  Ülke hızlı bir şekilde dünyanın önde gelen tarımsal ihracatçısı haline geliyor. Ülkenin dünya pazarlarında başarılı bir şekilde rekabet eden birçok yerli çok uluslu şirketi de bu durumu destekliyor.

Son on yılda milyonlarca Brezilyalı ülkenin genişleyen orta sınıfına, yaşam süresi ve temel eğitim gibi toplumsal konulara yönelerek bu konularda büyük yollar kat edildi. Ancak sosyal sınıf farklılığı Brezilya’da hayatın bir gerçeğidir. Kentler gökdelenler etrafında oluşmuş gecekondu bölgeleriyle doludur. Ülkede bölgesel farklılıklar çok fazladır.  Yalnız çoğu ülkede kamuya açık bir acil durum olarak görülen şiddet seviyesi Brezilya’da çok düşük ortalamalardadır. Bu güçlükler Brezilya’daki bu sosyal durumlar günlük yaşamı gölgede bırakmaz ve şiddet turistleri nadiren etkiler. Karnaval dönemlerinde dünyanın hiçbir yerinde eğlenemeyeceğiniz kadar eğlenebilirsiniz. Gece hayatının tadını hiç bir güvenlik sıkıntısı çekmeden keyifle geçirebilirsiniz.  Bu ulusal bilinç, Brezilya’nın son derece gelişmiş plaj kültürü, muhteşem müzik ve dans organizasyonları, zengin yöresel yemeklerle birlikte cinselliğe karşı hoşgörülü tutumu ile Brezilya gezilecek noktalar Güney Amerika’nın hiçbir ülkesinde bulamayacağınız ülkenin muhteşem atmosferiyle sizi bekliyor.

Sao Paulo Görülecek Yerler

Sau Paulo Güney Amerika’nın en büyük metropollerindendir. Her yıl binlerce turisti kendine çeken şehir doğası, tarihi ve sanat müzeleri ile özellikle ziyaretçilerin cazibe merkezi olmuştur. Şehirde yer alan sanat müzeleri bir çok yerli ve yabancı birçok sanatkarın eserlerine ev sahipliği yapar.

Sanat Müzesi

WagnerKiyoshi

Sanat Müzesi ve Çağdaş Sanatlar Müzesi ülkede ve kıtada ilkleri ile ön plana çıkmış. Müzelerde Tarsila do Amaral, Anita Malfatti, Portinari ve Di Cavalcanti gibi Brezilyalı sanatçıların eserleri yanında Renoir, Van Gogh, Matisse, Manet, Debret ve Picasso gibi dünyaca ünlü isimlerin de önemli eserleri müzelerde yer alır.

Ibirapuera Parkı

Flávio Jota de Paula

Ibirapuera Parkı ve Bağımsızlık Parkı da doğası ve içerisinde yer alan eserleri ile Brezilya halkı için kültürel bir anlam da ifade eder.

Benedikt Kilisesi

wikimedia

Katedral, Benedikt Kilisesi ve Nossa Senhora da Luz Kilisesi ise yapısal olarak taşıdıkları anlam ve estetik kaygı ile ziyaretçilerini derinden etkiler. Özellikle içlerinde barındırdıkları manevi atmosfer ile konuklarına farklı duygular yaşatırlar. Şehir Tiyatrosu ise şehrin bir başka cazibe merkezini oluşturur. Yapılan sosyal ve kültürel etkinlikler ile şehrin kalbi denilebilir. Daha fazla Sau Paulo hakkında bilgi için tıklayabilirsiniz.

Sao Paulo Görülecek Yerler

Rio de Janeiro UNİESCO tarafından dünya mirası listesine alınmış olan şehirlerden bir tanesidir. Bunda şehrin doğasının yanında hiç şüphesiz şehrin tarihinin ve kültürünün de etkisi yadsınamaz bir gerçektir.

Sugar Loaf Tepesi

gildegoes

Şehir doğa harikası olan Sugar Loaf Tepesi ile ziyaretçilerine harika manzaralar sunar. Gelen ziyaretçiler teleferikle bu muhteşem doğa harikasına çıkıp şehrin harika manzarasını izlerler.

Kurtarıcı İsa Heykeli

danilarrifotografia0

Ayrıca onun gibi bir tepeye yerleştirilmiş olan Kurtarıcı İsa Heykeli de dünyada yer alan bu tip eserlerden en nadide olanı olarak ifade edilebilir. Kent bunlar gibi doğa harikası unsurlarının yanında usta insanların elleri ile daha muhteşem bir doğaya sahip olmuş. Şehirde her yıl kutlanan dünyaca ünlü Karnaval her ülkeden ziyaretçiyi Brezilya’ya çeker. Bu karnaval samba gösterileri, dans şovları ile daha da renkli bir hal alır.

Carmo Kilisesi

daialopes

Copacabana Sarayı, Nossa Senhora do Carmo Kilisesi, Sao Bento Kilisesi ve Sao Sebastiao Katedrali dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini barındıran tarihi binalar olarak ziyaretçilerini eskiye götürür. Hem sanat eseri yapıları hem de toplumda gördüğü işlevleri ile bu yapılar Rio’nun en güzel eserlerini oluştururlar. Ilha de Paqueta Koyu, Ipanema ve Leblon Plajları, Santa Tereza Semti kentin en nadide köşelerini ifade eder. Bu doğa ve tarihin karışımı sokaklar, plajlar ve koylar ile keyifli bir Rio gezisi sizi bekliyor. Rio de Janeiro hakkında daha fazlası için göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here