Brezilya Hakkında Önemli Bilgiler

  • Brezilya’nın resmi olarak dili Portekizce ama okullarda İspanyolca ile İngilizce dil dersleri de verilir. Ülkenin ana dili kabul edilen Portekizce ülke genelinde hemen hemen herkesin konuştuğu tek dil denilebilir.
  • Ülke nüfusunun din dağılımı % 81’i Katolik ve % 18’i Protestan şeklindedir. Ülkenin geriye kalan % 1’lik kısmı Müslüman ve Musevi dinlerine mensuptur. Brezilya’nın çoğunun mensup olduğu Katolik kesim aynı zamanda Afrika kökenli dinlerin ayinlerine de katılır.
  • Brezilya’nın para birimi Brezilya realidir. R$ işareti ile gösterilen Brezilya realinin uluslararası kodu ise BRL’dir. Ülkenin 1 reali 100 centavoya bölünmüş durumdadır. 1 TL yaklaşık 1.2 R$ değerindedir.
  • Türkiye ve Brezilya atasında yapılan protokole göre iki ülke arasındaki ziyaretlerde yıl içerisinde 90 günü geçmemek şartı ile vize şartı bulunmamaktadır. Türkiye’den vize almadan sadece son on yılda çıkarılmış olan geçerli pasaportunuz ile Brezilya turuna çıkabilirsiniz. Sorunlar ve diğer gerekli bilgiler için Reşit Galip Cad. İlk Adım Sok. No:1, 06700, Gaziosmanpaşa /Ankara adresinden Brezilya Büyükelçiliği’ne ulaşabilirsiniz.
  • Seyahat etmeden önce hırsızlık, kayıp ve hastalık veya yaralanmalara karşı bir sigorta poliçesi yaptırmalısınız. Ancak yeni bir poliçe ödemeden önce içeriğini mutlaka iyice araştırmalısınız. Kredi kartı şirketleri, ev sigorta poliçeleri ve özel tıbbi planlar bazen yurtdışındayken sizi ve eşyalarınızı kapsarken bazen de kapsamaz. Çoğu seyahat acentesi, tur operatörü, banka ve sigorta brokerleri bu konuda size yardımcı olabilir.
  • Çoğu mağaza ve işyerinin çalışma saatleri Pazartesiden Cuma gününe kadar sabah 09: 00 ile akşam 18: 00 arasındadır. Ayrıca cumartesi günleri de çoğu işyeri sabah 09: 00 ile öğle 12: 00 arasında açık olur. Alışveriş merkezleri cumartesi gecesinin sonuna kadar açık kalır. Bankalar sabah saat 10.00’da açıktır ve bütün gün açık kalır. Büyük hava limanlarında olanlar dışındaki bankalar hafta sonları ve resmi tatillerde kapalıdır. Müzeler ve anıtlar günlük çalışma saatlerini takip eder ancak çoğu tarihi mekan Pazartesi günü kapalıdır.

Brezilya Uyarı ve Öneriler

– En küçük otelde bile kıyafetlerinizi yıkatıp ütületme imkanı bulursunuz. Daha büyük otellerde çamaşırhane hizmetleri için belirli fiyatlar vardır ve daha profesyoneldir. Büyük şehirlerde ve büyük otellerde daha pahalı ama daha iyi hizmet almanız mümkündür. Çamaşır yıkama hizmetinde giysiler girişte tartılır ve kilo başına ödeme yapılır. Kıyafetler yıkanıp hazırlanır ve teslim edilir. Ütülenmesini de istiyorsanız hizmetin maliyeti biraz daha artar.

– Postalarınız için gerekli pullar Brezilya’da veya yurtdışında e-postayla gönderilmek üzere en çok iki çeşittir. Posta pulu ya da 10 g’a kadar bir mektup için 1.70 R$ civarında bir posta pulu maliyeti ödersiniz. Yurt dışına postalar göndermek biraz daha pahalıdır. Brezilya’daki posta Kuzey ve Kuzeydoğu’da bir yere üç veya dört günde ulaşır. Avrupa’ya ve Kuzey Amerika’ya gönderilen posta mektupları genellikle bir haftada ulaşır. Ülkenin posta sistemi genellikle çok güvenilir olsa da posta yoluyla değerli eşyalarınızı göndermemeye dikkat etmelisiniz.

– Tüm büyük kasaba ve şehirlerin haritalarına ulaşmak kolaydır. Güney Amerika haritaları çok sayıdadır. Ancak özellikle Brezilya’nın sadece yaygın olarak bulunan haritası Bartholomew Brezilya ve Bolivya’dır. Şehir haritaları ve ana yol ağlarını sunan haritalar Rio, Sao Paulo ve diğer şehirler hakkında bilgi verir. Ülkedeki eyaletler ve bölgeler için olan haritalar bir Brezilya otomobil organizasyonu olan Guias Quatro Rodas tarafından yayınlanmaktadır. Bunları kitapçılar, gazete bayileri ve dergi tezgahlarında bulmak kolaydır. Ülkede topografik ve yürüyüş haritalarını bulmak biraz daha zordur. Ancak bazen belediye turistik ofislerinden veya Brezilya’daki ulusal parklardan haritalar temin edilebilir.

– Ülkede her yerde satışa sunulan telefon kartları görüşmelerde yaygın olarak kullanılır. Yerel aramalar ve uzun mesafeli veya uluslararası aramalar için bu kartları kullanabilirsiniz. ABD veya Avrupa’ya yapılan çağrılar dakikada yaklaşık 1.50 dolara mal olur. Uzun mesafe görüşmelerinin saat 8’den sonra daha ucuz olduğunu unutmayın. Brezilya’daki telefon sistemi sürekli aşırı yüklü bir haldedir. Şehirlerarası arama yapmak için listelenen alan kodunu çevirmeniz gerekir. Uzak mesafe telefon erişim kodlarına dikkat etmeniz gerekir. Brezilya telefon sisteminin özelleştirilmesi yeni telefon şirketlerinin yaygınlaşmasına ve rekabetin artmasına yol açtı. Ulusal veya uluslararası arama yapmadan önce aramakta olduğunuz numaranın sıfır ve alan kodu veya ülke kodu arasında iki haneli bir kod ekleyerek kullanmak istediğiniz telefon şirketini seçmeniz gerekir.

– Brezilya’nın elçilikleri veya daha büyük konsoloslukları turistik danışma bölümlerine sahiptir. Turistler burada broşür bilgileri ve tavsiyelerini alabilir. Rio, Salvador, Kuzeydoğu plaj tatil köyleri ve güneydeki kasabalar gibi popüler yerlerde verimli ve yardımsever turistik ofisler de bulunur. Devlet başkentlerinin çoğunda turistik bilgi büroları vardır. Bunların birçoğu ücretsiz şehir haritaları ve kitapçıklar sunar ancak genellikle hepsi Portekizcedir. Turistik ofisler farklı eyalet ve belediyeler tarafından yönetilir.

– Brezilya’da özürlü insanlar için seyahat etmek özel imkanlar gerekiyorsa biraz zor olacaktır. Otellerin ve mekanların asansörleri tekerlekli sandalyeleri kabul etmek için genellikle çok dardır. Son zamanlarda inşa edilen binalara bile erişim imkansız denilecek düzeydedir. Genel olarak otel ve restoran personelinin yardımsever olduğunu ve olanakların eksikliklerini telafi etmeye çalışmak için elinden geleni yapacağını göreceksiniz. Şehirlerdeki otobüsler gerçekten sadece çeviklik için uygundur. Bununla birlikte taksiler boldur ve çoğu tekerlekli sandalyeyi barındırabilir. Uzun mesafeli otobüsler genellikle tamamen rahattır ve yatık koltuklar sunan özel hizmetleri de bulunur. İç hava yolları engelli yolculara ulaşımda yardımcı olur ve tekerlekli sandalyeler tüm ana havaalanlarında bulunur.

– Brezilya’da çocuklarla seyahat etmek nispeten kolaydır. Otellerde ve lokantalarda da her zaman olduğu gibi çocuklu aileler hoş bir şekilde misafir edilir. Brezilya’yı dolaşmak zaman alıcıdır ve bu yüzden ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini iyi belirlemelisiniz. Sık sık planlanan duraklar ve planlanmamış gecikmeler nedeniyle ülkenin bir bölümünden diğerine uçmak bütün gün sürebilir. Uzun otobüs yolculukları bir gece için planlanır ve yorucu olabilir. Çocuklar için bir koltuk alırsanız otobüslerde tam ücret ödemeniz gerekir. 2 yaşın altındaki çocuklar için uçaklarda yüzde 10 ücret ödenirken 2 ile 12 yaş arasında çocuklar için yarım ücret ödenir. Daha yeni havaalanlarında bebeğinize bakım yapabileceğiniz bir alan mutlaka bulunur. Bir araba kiralamayı planlıyorsanız kiralık şirketlerin asla bebek koltuğu tedarik etmemesi nedeniyle kendi çocuğunuzun bebek koltuğunu yanınızda getirmelisiniz. Bebek koltukları Brezilya’da çok pahalı olan ürünlerdir. Otellerden çocuklar genelde 5 yaşına kadar ücretsiz yararlanır. Otellerde odalar genellikle çift kişilik ve tek kişilik bir yatak içerir. Oteller bazen çocukların kardeşleri veya aileleri ile birlikte oda ve yatak paylaşması halinde indirimler de sunar. Orta ve alt kademe sınıfında oteller muhtemelen bu konuda daha esnektir. Bir şehirde bir kaç günden fazla kalmayı planlıyorsanız ailecek uyuma ve yemek pişirme olanakları sunan bir apartmanda kalmak daha ucuz ve daha uygun olacaktır. Orta ve üst düzey otellerin çoğunda TV salonları, odalarda TV’ler, yüzme havuzları, bahçeler ve hatta eğlendirici oyun odaları da mevcuttur. Çocuklarınız için tanıdık yemekler her zaman mevcuttur ve ayrıca her yerde bulunan hazır gıdalar da yardımcı olacaktır. Çoğu otel ve restoranlarda bebek sandalyeleri bulunur. Ticari olarak da bebek mamasını Brezilyalı süpermarketlerde bulabilirsiniz. Orta sınıf ve üzeri otellerde bebek mamalarını depolayabileceğiniz bir mini bar mutlaka bulunur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here