Brezilya’da Ne Yenir?

Brezilya yemek kültürü hakkında genelleme yapmak zordur. Çünkü ülkede genelde tek bir ulusal mutfak yoktur. Bu da beraberinde çok sayıda bölgesel yemek çeşitliliğini getirmiş.  Herhangi bir gıda pazarına gezinmek için gidebilir çok çeşitli meyve, sebze ve baharatlar alabilirsiniz. Brezilya doğası bütün güzellikleri ile bu pazarlara yansımış durumdadır. Başlıca Brezilya yemekleri sebzeler, taze balık, kabuklu deniz hayvanları, sıcak biber, palmiye yağı, hindistancevizi sütü, tuzlanmış et, bölgedeki meyve ve fasulye, kömür üzerinde ızgara, gibi lezzetleri Brezilya’da farklı kültürel pişirme şekillerine göre tadabilirsiniz. Bölgesel restoranlara gitmediğiniz sürece ülkede genellikle standart ücretlerle karşılaşırsınız. Ayrıca uygun yemek için ülkede restoran tabelalarında prato feito, prato comercial veya refeição completa sözcüklerini arayabilirsiniz. Feijoada Brezilya’nın ulusal bir yemeğidir. Bu yemek domuz eti sakatatlarından sosis, füme kaburga ve sığır eti, fasulye ve sarımsak ile zenginleştirilmiş bir yemektir. Restoranların genelinde bu ulusal lezzeti bulabilirsiniz.

Ülkede en egzotik meyveler Amazon’da yetişir. Avrupa’da ve ABD’de sağlıklı bir yiyecek veya meyve suyu olarak görülen bacuri, aça ve kupuaçuyu kesinlikle denemelisiniz. Bunların hepsi meyve suları ve dondurma için mükemmel olabilir. Brezilya’nın her sokağında bir lanchonete, bira ve rom satan bir kafe ve barda aperitifler, sigara, meşrubat, kahve ve bazen küçük yemekler bulabilirsiniz. Brezilya’nın merkezindeki kafelerde mükemmel giden lezzetli bir peynir atıştırmalığı olan pao de queijo’yu kesinlikle denemelisiniz. Amazon’da tapioquinha, peynir, jambon veya güne başlamak için ilgili dükkanları ziyaret edebilirsiniz.

Sokak satıcıları tarafından satılan yiyecekler dikkatli kullanılmalıdır. Ancak satıcıların çoğu uygun tezgahlara sahip olup çalışanlarının ve yerli halkın tercih ettiği satıcıları kullanabilirsiniz. Salvador ve Belem’de özellikle sokakta ucuz yiyecekler alabilir aldıklarınızı keyifle yiyebilirsiniz. Restoranlar ülkede her yerde yaygın bulunur. Çoğu geniş bir ferah ortama sahip olmakla birlikte fiyatları da son derece makuldür. Pahalı görünüşlü lokantalarda bile iyi bir yemek genellikle 35 R$ civarındadır. Daha ucuz lokantalar sadece öğle yemeğinde açık olma eğilimindedir. Birçok restoranın sunduğu en iyi seçeneklerden biri, öğle yemeğinde tipik olarak, self servis kilo usulü yemek olup tabağınızdaki yiyeceklerin ağırlığına göre fiyatlandırılır. Dikkat etmeniz gereken uzman restoranlara sabit bir ücret ödediğiniz ve istediğiniz kadar yemek yiyebileceğiniz restoran bulmaktır. Çoğu kömür ızgara et özellikle de sığır eti konusunda uzmanlaşmış restoranlar masaya büyük miktarda etle sürekli bir besin getirerek bu sistemi işletirler.

Birçok restoranda fiyatlar genellikle mütevazidir. Tabi sizin yediğiniz yiyecek ve içeceklere göre de değişkenlik gösteren fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Vejetaryen olmak Brezilya’da kolay bir mesele değildir. Bununla birlikte genellikle büyük şehirlerde bulunan vejetaryen restoranlar gün boyunca açıktır. Çoğu lokantada büyük salatalar sunulur ve siz de vejetaryen iseniz bunlardan yiyebiliriniz. Pirinç, fasulye ve salata yemekten bıkarsanız çevrede birçok pizzacı da vardır.

Kahve küçük bardaklarda sıcak ve şık bir şekilde sunulur. Ülkede bulabileceğiniz en iyi kahve Sao Paulo’dadır. Güne başlamak için en iyi yol içine kahve eklenmiş sıcak süt içmek olacaktır. Kafeinsiz kahveyi restoranlarda bulmak neredeyse imkansızdır. Çay şaşırtıcı derecede iyi bulabileceğiniz bir tada sahiptir. Bir kafein ile güçlendirilmiş yeşil çay ya da çeşitli bitki çaylarından birini mutlaka deneyin. Çay içmek için şiddetle tavsiye edilen yerler vardır. Farklı çaylar ve tatlandırma şekillerine zamanla alışırsınız. Brezilya’da çok çeşitli meyve bulunur ve bunlar mükemmel bir şekilde kullanılır. Meyve lezzetli içecekler oluşturmak için buzlar ile beraber tüketilir. Sudan ziyade sütten yapılmış meyveli içecekler bir vitamin deposu haline gelir. Geniş bir ürün yelpazesi sunan içecekler meyvelerle çok hoş şekilde sunulur. Kuzey ve Kuzey Doğu’da graviola, bacuri ve cupuaçu mutlaka deneyin.

Alkolsüz içecekler her yerde her zaman bulunan markalarda mevcuttur. Her şeyi göze alarak yerel ürünlerden de guaranayı deneyebilirsiniz. Bu Amazon çileklerinden yapılmış gazlı ve çok tatlı bir içecektir. Bira esas olarak Brezilyalılar tarafından buz gibi soğuk şekilde içilir. Çoğunlukla 600 ml’lik şişelerde veya teneke kutularda bulunurlar. Ülke genelinde iyi lokantalarda da içki bulunur. Şarap çoğunlukla vasat durumdadır ancak güneydeki İtalyan yerleşim alanlarında üretilen şarapların bazıları oldukça iyidir. Ticari şarap üretimi son zamanlarda Bahia’nın Sao Francisco vadisinde başladı ve şaşırtıcı derecede iyi sonuçlar alındı. Bununla birlikte son yıllarda Brezilya şaraplarının kalitesinde kuşkusuz bir düzelme yaşandı. Brezilya’da herhangi bir alkol yasası yoktur. Bu nedenle gündüz veya gece herhangi bir zamanda bir içki alabilirsiniz. Ancak az miktarda da olsa alkol aldıktan sonra araç kullanmak kesinlikle yasaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here