Brezilya’da Ulaşım

Brezilya’da seyahat etmek her zaman kolaydır. Amazon dışındaki toplu taşıma araçları genellikle otobüs veya uçakla sağlanır. Ancak ülkede birkaç yolcu treni de vardır. Bu trenlerde seyahat ediyorsanız hizmetler sıkıntılı, tren kalabalık olabilir ancak uçak ve diğer ulaşım sistemlerine göre daha ekonomik seyahat edebilirsiniz. Ülkede araba kiralamak mümkündür. Ancak Brezilya’da trafik sizi biraz zorlayabilir. Ayrıca ülkede kesinlikle otostop çekilmesi önerilmemektedir.

Uçakla yolculuk yapmak istediğinizde Brezilya’nın büyüklüğündeki bir ülkenin hava yolculuğuna çok fazla ihtiyaç duymadığını göreceksiniz. Amazon bazı bölümlerinde hava bağlantıları sebebiyle ulaşım sağlanamasa da ülke geneline hava yolu ile ulaşabilirsiniz.  Herhangi bir kasabada en az bir havaalanı vardır. Ayrıca tüm şehirlerin havaalanları vardır.  Genellikle bunlar şehirden biraz uzaktır. Yalnız Rio’daki Santos Dumont, Sao Paulo’da Congonhas ve Recife’taki Guararapes hava alanları oldukça merkezi noktada yer alır. Congonhas ve Sao Paulo’daki Guarulhos havaalanları çok kalabalık check-in noktaları ile dikkat çeker. Ülkede özellikle buralarda uzun kuyruklarla karşılaşacağınız için zamanınızı iyi ayarlamanızda fayda olacaktır. Çocuklarla seyahat ediyorsanız doğrudan çizginin önüne geçebilirsiniz. Çünkü ülkede aileler, hamile kadınlar ve yaşlılar bu konuda öncelik taşır. Güney ve Kuzey Doğu’da uçak fiyatları makul seviyededir. Ancak Rio veya Sao Paulo’dan Miami’ye yapılacak bir uçuş oldukça pahalı olabilir. Rio ya da Sao Paulo’dan Amazon’a geçmeyi planlıyorsanız uluslararası uçuşlarınızla bağlantılı iç bilet satın almak her zaman daha ucuza mal oluyor.

Trene binmek isterseniz muhtemelen Brezilya’da pek fazla tren bulamayacaksınız. Geniş bir demiryolu ağı olmasına rağmen ülkede bu ağların çoğu sadece kargo amaçlı kullanılır. Hatta yolcu trenlerinin neredeyse hepsi otobüslerden daha yavaş ulaşım imkanı sunar. Bu sistemin istisnalarını ise Porto Alegre, Rio, Sao Paulo ve Brasilia’daki metropol raylı sistemleri ile birlikte özellikle Güney ve Minas Gerais’te yer alan turistik trenler oluşturur.

Otobüs sistemi uzun yol mesafelerine rağmen ülke genelinde kolay, konforlu ve ekonomik seyahatler sunuyor. Şehirlerarası otobüsler genellikle şehir dışında inşa edilmiş bir otogardan kalkar.

Otobüsler yüzlerce özel şirket tarafından işletiliyor olsa da aynı noktaya bu şirketler standart fiyatlara götürüyor. Uzun mesafeli otobüsler uyumak için rahattır ve tuvalet imkanına sahiptir. Otobüsler iyi hazırlanmış istasyonlarda her iki veya üç saatte bir durur. Ancak bu dinlenme tesisi fiyatlarının nispeten yüksek olması nedeniyle su ve yiyecek getirmek iyi bir fikir olabilir. Bazı otobüs firmaları uzun yolculuklarda sizin için yemek fişleri de tedarik edecekler. Özellikle yoğun noktalar için yüksek fiyat da ödememek için kesinlikle rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin. Yanınızda otobüs seyahatiniz boyunca klima çarpmasına karşın battaniye bulundurmanız iyi olacaktır. Bir sınır hattını feribot ile geçerseniz koltuk numaranızı, bilet numaranızı, pasaport numaranızı ve varış noktanızı belirtecek olan küçük bir form doldurmanız gerekir. Onu gemiye girmeden sürücüye vermelisiniz.

Arabayla gezmek isterseniz Brezilya’da sürüş standartlarının berbat ve korkunç olduğunu unutmayın. Ülkede kazalar dünyadaki en ölümcül kazaları oluşturur. Özellikle kamyonların yollarda yarış arabaları gibi kullanıldığına şahit olacaksınız.  Neyse ki şehirlerarası otobüs sürücüleri bu durumun kuralın istisnasını oluşturur. Bu otobüs sürücüleri çok iyi araç kullanırlar. Ayrıca otobüslerin hız limitini aşmalarını imkansız hale getiren cihazlara sahiptir. Elektronik hız radarları her yerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kiralık bir araç kullanıyorsanız para cezası kredi kartınıza gelecektir.  2008 yılından bu yana uygulanan sıfır tolerans yasası ile özellikle sarhoş sürücülerin neden olduğu büyük ölümlü kazalara karşı önlem alındı. Alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücülere büyük cezalarla birlikte hapis cezası da veriliyor. Ülke yolları genellikle iyi olup sıkıntılı olduğu noktalar da vardır. İstasyonlarda kredi kartı bulamama durumuna göre yanınızda nakit para taşımanız yolculuğunuzu kolaylaştıracaktır. Özellikle uluslararası lisanslı ehliyete sahip olmak size birçok kolaylık da sağlar.

Araba kiralamak Brezilya’da genellikle basit bir işlemdir. Özellikle hava alanları ve kasaba merkezlerinde işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Ülkede genellikle manuel arabalar kullanılıp kiralama için dört çeker araçlar nadir olarak bulunabilir.  Kiralama 120 R$ başlayıp 140 R$ kadar ücret ödeyebilirsiniz. Sigorta ücreti bu fiyatlara dahil değildir. Bunun için de ekstra 25 R$ kadar sigorta ücreti ödemeniz gerekir. Bir araba kiralarken bir depozito yatırmak gerekeceğinden bir kredi kartı gereklidir. Bunun için kesinlikle yanınızda ülkede geçerli olan bir kredi kartı bulundurmalısınız. Her araç kiralama işleminde yapacağınız gibi dikkatle aracın durumunu kabul etmeden önce kontrol edin. Araç kullanırken ön ve arka kemer kullanımı mecburidir. Para cezası ile karşılaşmamak ve güvenli bir sürüş için kesinlikle kemer kullanın.

Taksi Brezilya şehirlerinde muazzam sayıda vardır. Özellikle iki ya da daha fazla kişi iseniz yolculuğunuz çok ucuza gelebilir.  Taksilerde iki çeşit tarife vardır. Bir daha ucuz iki daha pahalı tarifeyi ifade eder. Küçük kasabalarda ve kırsal alanlarda taksilerde taksi metre yoktur. Bu nedenle ücret konusunda önceden anlaşmaya varmak en iyisidir. Çoğu havaalanı ve bazı otobüs istasyonları biraz farklı bir sistem altında çalışan taksi kooperatiflerine sahiptir. Bunlar normal taksilerden daha pahalıdır. Ancak güvenilir ve genellikle daha rahat bir konfora sahiptirler.

Feribot ve tekne ile yolculuk Brezilya ulaşım sistemlerinin önemli bir parçasını oluşturur. Belirli ayrıntılar söz konusu olmakla beraber Niteroi’ye, Rio’ya bu sistem olmadan hiçbir yolculuk tamamlanmaz. Salvador’da şehrin bulunduğu kocaman körfezdeki adalara ve kasabalara düzenli seferlerle bu sistem aracılığı ile kolayca ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here