Brezilya Ne Zaman Gitmeli?

Brezilya’yı ziyaret etmenin en uygun zamanını düşünülürken ülkenin dört farklı iklim bölgesine sahip olduğu unutulmamalıdır. Haziran ile Eylül arasında ayrı bir kış ve ara sıra soğuklarla birlikte rüzgar ve yağmur vardır. Brezilyalılar bu iklim durumundan şikayet etse de ABD veya İngiltere’den gelen turistler için bu iklim koşulları oldukça hafiftir. Sıcaklıklar gece boyunca nadiren eksiye düşer. Ülkenin en soğuk kısmı ülkenin en güneyindeki Rio Grande do Sul’un iç taraflarıdır. Ancak burada bile kışın sıcak ve açık günler çoktur. Ülkede yaz mevsimi olan dönemde yani Aralık ile Mart aylarında hava oldukça sıcaktır. Ülkenin sadece Santa Catarina’nın orta yaylalarında çok nadiren kar yağıyor.

Kıyı iklimi son derece yumuşak olup nüfusunun çoğu kıyıda ya da kıyı yakınında yaşıyor. Bunun sebebi Parana’dan Ekvatora doğru yedi bin kilometre boyunca kıyı şeridi sıcak bir tropikal iklimin keyfini sunuyor. Ülkede bulutlu günler de çoktur. Bazen sıcaklıklar 25 ° C’nin altına düştüğü bir kış gününde sizi tropik yağmurlar, seller ve heyelanlar da karşılayabilir. Bu doğa olaylarının ülkede onlarca kişiyi öldürecek kadar şiddetli olduğu da su götürmez bir gerçektir. Rio’da ve güneydeki yağışlar Ekim’den Ocak’a kadar sürüyor. Ancak Kuzeydoğudaki fırtınalar Recife, Fortaleza ve Salvador’da Nisan’dan Mayıs ayına kadar üç ay sürüyor. Kışın ve yağmurlu mevsimlerde bile hava fazlalıkla güneşli olabilir. Bu durum kısa patlamalarla bu tip doğa olaylarına sebep olabilmektedir. Dünyanın en çok yağış alan bölgelerinden olan Amozon bölgesini ziyaret etmek de kurak ya da yağışlı mevsim tercihinize göre size kalmış. Bölgede en kurak dönemi Temmuz ayı oluşturur.

Brezilya Festivalleri ve Resmi Tatiller

Karnaval

Brezilya’nın en önemli festivalidir ve ülke dünyanın en ciddi partilerinden birine ev sahipliği yapar. Brezilya’da olanlar muhteşem ve uzun süreli bir festivale tanıklık eder. Büyük ya da küçük Brezilya’da her yerde bir çeşit Karnaval mutlaka vardır. Karnaval tüm kentlerin nüfuslarını içine alan ve ziyaretçileri de kendine çeken kitlesel bir olay haline gelir. Karnavalın başlaması kilisenin takvimine bağlı olarak gerçekleşir. Ancak etkili bir şekilde insanlar Cuma öğleden sonraları parti vermeye başlar ve bunlar dört gün boyunca sürer. Genellikle Şubat ayının ortasında olur ancak çok nadiren Mart ayı başında da Karnaval olabilir. İnsanlar kostümler üzerinde çalışmaya başlar, şarkılar belirlenir ve provalar yapılır. Karnaval’ın süresi boyunca mağazalar Pazartesi ve Salı sabahları kısa bir süre açık kalır. İç hatlarda şehir içi otobüsler ve şehirlerarası otobüsler sürekli çalışır.

En tanıdık ve en görkemli Karnaval Rio’da sambalar eşliğinde olur. Dünyanın en iyi manzaralarını sunan şehir Karnaval zamanı çok renkli gösterilere ev sahipliği yapar. Salvador Karnaval’ın çok yoğun geçtiği yerlerden biridir. Samba dansları ve çalınan müzikler eşliğinde çok renkli anlar yaşanır. Karnavala yakın zamanlarda Brezilya’da olursanız birçok şehirde farklı etkinliklere şahitlik edersiniz. Karnaval önemli olaylara ev sahipliği yapar. Ana Karnavalların her birindeki olaylar, etkinlikler ile müzik ve dans ziyaretçileri çok eğlendirecektir.

Ülkenin en önemli eğlence günleri Karnaval’ın düzenlendiği günlerdir. Genelde şubat ayının ikinci haftası başlar ve dört gün boyunca resmi tatildir. Ayrıca şubat ayında okulların tatil olması ile birlikte yine o günler de resmi tatildir. Okulların tatil oluş günleri bölgeye ve şehre göre değişkenlik gösterir.

Diğer Festivaller

Haziran ayının üçüncü haftasında çoğunlukla çocuklara yönelik olan festivalde yerel kıyafetler giyen çocuklar ile renkli anlar yaşanır.

Seçimler ve Dünya Kupası askeri geçit törenleri ve yurtsever konuşmalar içeren resmi kutlamalar eşliğinde 7 Eylül Bağımsızlık Günü ve 15 Kasım Cumhuriyet’in ilan yıldönümünde gerçekleşir.

Kasabalarda ve kırsal kesimde yerel koruyucular için Aziz Günü kutlamaları da yaygın olarak yapılır.

Son yıllarda birçok kasaba genellikle endüstriyel fuarlar veya tarımsal şovlar gibi yeni festivaller yaratmış. Genellikle bu olaylar önemli ürünler adına yapılmış. Bu yerel kutlamalar popüler kültürün etkisinin yanı sıra endüstriyi teşvik ettiği için de önem kazanmıştır. Bunlardan en iyilerden biri Ocak ayının ilk yarısında gerçekleşen ve yerel Alman geleneklerinin tanıtımını teşvik etmek için düzenlenen Pomerode’nun yıllık Festa Pomerana’sıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here