Ayvacık

Ayvacık; Çanakkale’ye bağlı bir ilçedir ve Çanakkale il merkezine 72 km uzaklıkta yer almaktadır. Çanakkle’nin sakin ve huzurlu tatil yeri olan Ayvacık, tarihin ve doğanın içiçe birlikte yaşadığı ve görülmeye değer pek çok eserleri ile tatilseverlerin gözdesi konumundadır. Yaz aylarında artan kalabalıklar, Ayvacık’ı daha hareketli bir yer haline getirmektedir ve insanlar yaz ayları boyunca doyasıya tatil yapmaktadır. Yazlık bir bölge olmasından ötürü, havaların en iyi olduğu dönemler ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Gezilecek Yerler

Hüdavendigar Camisi

İlçe merkezinde yer alan ve 238 metre yüksekliğe sahip bir tepe üzerinde konumlanmış olan Hüdavendigar Camisi, 14. yy’da inşa edilmiştir ve önemli bir Klasik Osmanlı eseridir. Caminin kapısı, Carneluis Kilisesi’nden devşirmedir ve mermerden yapılmış olan bu kapının orjinal hali, günümüzde halen eski ihtişamını korumaktadır. Kapının zarar görmüş olan tek yeri, üzerinden bulunan hac işaretinin iki kanadıdır. İç süslemeleri ile de oldukça dikkat çeken kapı dışında camii, bir başyapıt olarak ziyaretçilerini beklemektedir.

Assos Antik Kenti

İlçenin Behram Köyü sınırlarında yer alan Assos antik kenti, Çanakkale’nin ve tüm Ege bölgesinin en önemli turistik alanlarının başında gelmektedir. Çok sayıda tarihi yapının yer aldığı bu kent, Roma Dönemi’nde önemli bir ticari ve tarımsal yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Dikkat çekici yerler arasında etrafı surlar ile çevrili olan akropol kısmı yer almaktadır. Gümümüze kadar sağlam olarak ulaşmış bölümler arasında Athena Tapınağı, mezarlık alanı, akropol ve nekropol bulunmaktadır. Kentin iki limanı bulunmaktadır ve Assos iskelesi de görülmeye değer yerlerdendir. Yıl boyunca bir çok yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Assos, tarihi ve antik bakımından görülmesi gereken bir antik kent bölgesidir. Ziyaretiniz sırasında mola verip bir şeyler yiyebileceğiniz restoran ve kafeler de, özellikle yaz aylarında daima hizmete açıktır.

Apollo Smintheus Tapınağı

İlçeye bağlı Gülpınar beldesinde yer alan tapınak, Helenistik Dönem’de, tanrı Apollon’un suya ola ihtiyacını karşılamak adına su kaynaklarının bol olduğu bir yere yapılmıştır. MÖ 330’da inşa edilen yapı, İon stiline sahiptir ve bu yönü ile dikkat çekmektedir. Günümüze kadar pek çok kalıntısının ulaştığı yapı, gerçekten görülmeye değer özelliklere sahiptir.

Afrodit Kaplıcası

Küçük Çetmi adlı bir köy içerisinde yer alan Afrodik Kaplıcası, adını güzellik tanrıçası Afrodit’ten almıştır ve ilginiç bir hikayeye sahiptir. İlyada Destanı’nda geçen hikayede dikkat çeken bölüm, hastalanan güzellik tanrıçası Afrodit’in Zeus tarafından uzaklıştırılması sonunda bir mağaraya sığınmasıdır. Daha sonrasında, mağaradan çıkan su ile yıkanan Afrodit, bir daha eski yerine dönmek istemez. Eski güzelliğine kavuşmuştur. Şimdiki hali ile Afrodit Kaplıcası, bu hikayenin ardına yaslanarak bir güzellik merkezi olarak bilinmektedir. Bilimsel olarak bir çok cilt hastalığına fayadalı olduğu kanıtlanan kaplıcayı ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Babakale Köyü

İlçeye bağlı bir balıkçı köyü olan Babakale, sakin ve huzurlu ortamı ile dikkat çeken bir yerleşim yeridir. Ayrıca, ilçede bir çok tarihi yapı da göze çarpan detaylardır. Ziyaret etmek için sebepler arasında antik su yolları, tarihi hamamlar, çeşmeler ve bir de camii bulunmaktadır. Bunlara ek olarak Küçükkuyu beldesinde yer alan Muhlı Şelalesi ve Çayı da görülmeye değer yerlerdir. Nezih bir tarihi yolculuk sonrasında denizin tadını çıkarabileceğinizi ve asırlık çınar ağacını göreceğinizi unutmayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here