Brno Gezilecek Yerler

Brno Çek Cumhuriyeti’nin Prag’dan sonra ikinci büyük şehridir. Şehrin tarih öncesi çağlara kadar uzanan zengin bir geçmişi bulunur. Brno 13. yüzyıl Spilberk Kalesi, Dietrichstein Sarayı ve St. Peter Katedrali gibi muhteşem görkemli tarihi mekanları ile çok sayıda turistin gözde mekanı haline gelmiş. Birçok eğitim kurumuna sahip bir aüniversite kenti olan Brno ülkedeki en önemli devlet kurumlarına da ev sahipliği yapar. Çok sayıda konser mekanı, spor salonu, kongre merkezi gibi önemli binaları ile kültürel aktivitelere şehirde çok yer verilir. Çek Cumhuriyeti’ne gittiğinizde Brno şehrini de ziyaret etmelisiniz. Konserler, eğlence ve sporun iç içe olduğu bu şehirde çok hoş zamanlar geçireceksiniz.

Moravian Karst Alanı ve Mağaralar 

Serin havası ve çok ilginç mağaraları ile ünlü olan Moravian Karst Alanı Brno’da ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Karst alanı geniş bir alanı kapsar ve çok sayıda mağara içerir. Mağaralardan bazıları halkın ziyaretine açıktır. İyi aydınlatılmış geçitlerden geçerek sarkıt ve dikitleri görebilirsiniz. Mağarada bulunan yer altı nehri boyunca mükemmel bir tekne turu yapma şansınız da vardır. Harika yürüyüş yollarında yürüyüp köprüleri geçerek çok farklı anlar yaşayabilirsiniz. Brno’da bulunan mağaralar turistler için popüler mekanlar arasındadır.

Tugendhat Villası 

Brno şehrinde Mimar Ludwig Mies van der Rohe tarafından yaptırılan Tugendhat Villası modern mimarinin en olağan üstü örneklerinden biri olarak dikkatleri üzerine toplar. Lüks bir yerleşim alanında yapılan villa Fritz Tugendhat için inşa edildiğinden bu adı almıştır. Günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan villa ziyaretçilerin çok ilgisini çeker. En modern teknolojiyi barındıran villa Brno’da ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır. Modern mimarinin Çek Cumhuriyeti’nde inşa edilmiş ilk başyapıtı olan villada değerli materyaller kullanılmıştır. Villanın çok tercih edilmesinden dolayı önceden rezervasyon yaptırıp gitmeniz daha iyi olur.

Eski Belediye Binası

Brno’nun en önemli tarihi yapılarından biri olan Eski Belediye Binası pek çok güzel mimari zenginliğe sahiptir. Mimarisi ile dikkat çeken bina turistlerin de cazibe merkezi haline gelmiştir. Brno Eski Belediye Binası 1935 yılına kadar şehrin idari ofislerine ev sahipliği yapmış ve yıllarca önemli bir yere sahip olmuştur. Brno’daki panoramik manzaraları izlemek için bu binanın kulesine mutlaka çıkın ve manzaranın tadını çıkarın.

Dietrichstein Sarayı ve Moravya Müzesi

Cardinal Dietrichstein için kurulmuş olan Dietrichstein Sarayı Brno’da görkemli barok mimari tarzın örnekleri arasında yer alır ve tarihi 17. yüzyıla dayanır. Günümüzde Dietrichstein Sarayı’nın içinde ülkenin en eski müzesi olan Moravya Müzesi yer alıyor. Müzede çok sayıda eser bulunur ve en büyük müzeler arasındadır. Müzenin beş sürekli sergisi bulunur. Geniş bir konu ve zaman yelpazesinden oluşan eserleri ziyaretçiler ile buluşturan müze yakın tarih hakkında da kapsamlı bir sergi sunar. Birinci ve ikinci Dünya Savaşı ile ilgili büyüleyici görüntüler sunan müzeyi mutlaka ziyaret edin.

St. James Kilisesi

Peter ve Paul Katedrali’nden sonra Brno’nun en önemli dini yapısı St. James Kilisesi olarak karşımıza çıkar. Önemli mimarisi ve tarihi eserlerin varlığı ile Ulusal Kültür manzarası sunan kilise eski bir gotik haç, çeşitli kabartmalar ve ilginç mezar taşları ile çok dikkat çeker. St. James Kilisesi’nde bulunan eserler ziyaretçiler için şaşkınlık yaratır.

Veveri Kalesi

Brno şehir merkezinin yakınında bulunan Veveri Kalesi görünüşü ile dikkat çeker.  11. yüzyılda kurulan bu çarpıcı yapı günümüze gelene kadar çeşitli değişiklikler geçirmiştir. Birçok kez el ve vatandaşlık değiştiren kale yıllarca kapalı kalmış ama son yenilemeler sayesinde yeniden ziyaretçiler ile buluşturulmuş. Kaleye geniş çatısı, güzel freskleri, mobilya koleksiyonları ile saray binası da dahil olmuştur.

St. Peter ve Paul Katedrali

Brno şehrinin kalbinde bulunan Petrov Tepesi’nin zirvesinde yer alan St. Peter ve Paul Katedrali ulusal bir kültür anıtı haline gelmiştir. Görkemli mimarisinden dolayı kentin en önemli cazibe merkezlerinden biri olmayı hak etmiştir. Barok tarzdaki iç mimarisi ve uzun ikiz kuleleri ile katedral çok dikkat çeker. Ayrıca katedralin altına gömülmüş olan orijinal surların kalıntılarını görmek çok heyecan vericidir.

Spilberk Kalesi ve Brno Şehir Müzesi

  1. yüzyıldan kalma olan kale Çek Kral II Otakar tarafından yaptırılmış. Kraliyet kalesi kabul edilen yapı kale ve hapishane gibi çeşitli amaçlar için kullanılmış. Bugün kaleden çıkarılan kalıntılar geçici sergiler ve kalıcı sergiler ile Brno Şehir Müzesi’nde ziyaretçiler buluşturulur. Ayrıca yaz boyunca kalenin avlusunda konserler, tiyatro gösterileri ve diğer kültürel etkinlikler düzenlenir. Yaz aylarında giderseniz kalenin avlusundaki etkinlikleri görme şansınız da olur. Kentin güzel manzaralarını görmek için ziyaretçilerin gözetleme kulesine tırmanması gerekir.

Brno’daki Moravya Galerisi

Çek Cumhuriyeti’ndeki en önemli sanat galerileri arasında bulunan Moravya Galerisi kentin en önemli tarihi binaları arasındadır. Galeride tablolar, çizimler ve heykeller dahil olmak üzere görsel sanatların karışım hali sunulur. Galeri yıllardır uluslararası grafik tasarım yarışmasına da ev sahipliği yapar.

Capuchin Kilisesi

Brno’nun en küçük kiliselerinden biri olan Capuchin Kilisesi turistlerin çok ilgisini çeker. 1765 yılında Jan Adam Nessman tarafından hazırlanan güzel Barok heykellere sahip olan kilise turistik bir cazibe merkezidir. Kilisenin ilginç yapısını incelemek ve heykellere göz atmak için mutlaka zaman ayırın. Şehrin en küçük kilisesidir ama sahip olduğu heykeller çok büyük öneme sahiptir. Spilberk Kalesi’nden çıkarılan kalıntıların sergilendiği Brno Şehir Müzesi’nde çok sayıda tarihi eser bulunur. Spilberk Kalesi’nin avlusunda yaz mevsimi boyunca konserler, tiyatrolar ve çeşitli etkinlikler düzenlenir. Brno şehrinde bulunan önemli tarihi mekanları ve kiliseleri mutlaka ziyaret edin. Sanat everler için çok etkileyici olan müzelere de kesinlikle vakit ayırın. Yazın şehri ziyaret ettiğinizde Spilberk Kalesi’nin avlusundaki eğlenceli anlar bulunmaz bir fırsat olacaktır. Şehrin kültürel etkinlikleri, tarihi güzellikleri, eşsiz manzarası ve zengin geçmişi birçok şehirde bulamayacağınız düzeydedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here