Çek Cumhuriyeti Hakkında Önemli Bilgiler

 • Orta Avrupa’da yer alan Çek Cumhuriyeti Avusturya, Almanya, Polonya ve Slovakya’ya sınırı olan bir ülkedir ve başkenti Prag’dır.
 • Yaklaşık 10 milyon nüfusun çoğunluğunu Çekler oluştururken ülke aynı zamanda Morovyalılara, Almanlara, Polonyalılara, Macarlara ve Slovaklara da ev sahipliği yapmaktadır.
 • Çek Cumhuriyetinin yaklaşık %40’ı kendisini ateist olarak nitelendirmektedir ve aynı zamanda Katolik, Protestan ve Ortodoks mezheplerine mensup kişilerin sayısı da azımsanmayacak bir orandadır.
 • Nüfusun %95’inin Çekçe konuşmasının yanı sıra bu dille yakın ilişkisi olan Slovakça da ülkede konuşulan diller arasında sayılmaktadır. Bununla birlikte Almanca, Macarca ve Lehçe’yi de ana dili olarak konuşan bir kesim de mevcuttur.
 • Çek Cumhuriyeti’nin resmi para birimi Çek Korunası olarak bilinmektedir. Ancak turizm odaklı hizmetlerin Avro bazlı olarak fiyatlandırıldığını göz önünde tutmanızda fayda vardır. Bankalar genellikle Pazartesi’nden Cuma’ya kadar 08:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermekte ve ülkede çok sayıda ATM de bulunmaktadır. Öğrencilere yönelik özel indirimler uygulanmasının yanı sıra çoğu yerde üniversite kartları kabul görmemektedir. Ancak ISIC Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı ile indirimlerden yararlanmanız mümkün olabilmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti’nde çoğu mağaza Pazartesi ile Cuma günleri arasında sabah 9’dan akşam 5 veya 6’ya kadar açıktır. Daha ufak çaplı dükkanlar ise 12:00 ve 14:00 saatleri arasında öğle molası vermekte ve Perşembe günlerine özel olarak daha geç saatlere kadar hizmet vermektedirler. Büyük şehirlerde bazı mağazalar hafta sonları da gün boyunca açık kalmakta ve köşe başı dükkanları da her gün akşam 10 ya da 11 saatlerine kadar ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Bunun dışında müzelerin galerilerin ve kiliselerin genellikle her gün halka açık olmasının yanı sıra Sinagoglar Cumartesi ve Yahudi bayramlarında hizmet vermemektedirler. Ayrıca çoğu işletmenin Pazar günü kapalı olduğunu da unutmamanız tavsiye edilir.
 • Bazı ankesörlü telefonlar sadece postanelerden ve büfelerden temin edebileceğiniz telefon kartlarıyla çalışmaktadır. Dolayısıyla cep telefonu kullanmamayı tercih etmeniz durumunda bu kartlardan satın almanız gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Hakkında Diğer Bilgiler

 • Çek Cumhuriyetinde aile toplumsal yapının merkezinde yer alır ve dolayısıyla aile kurumuna bağlılık fertlerin birincil önceliği durumundadır.
 • Kurallara ve düzenlemelere oldukça bağlı kalan Çek insanı kendilerini nelerin beklediğini öngörebilmekte ve buna bağlı olarak da hayatlarını planlı bir şekilde yürütmeyi başarabilmektedirler.
 • Çekler sizi tam olarak tanıyana kadar kapalı insanlar olarak bilinirler ve genellikle resmi bir tutum içinde davranırlar. Kişisel bir ilişki kurmanızla beraber kendilerini biraz olsun size açmakta ancak gene de aşırı derecede bir duygusallığa erişmemektedirler. Her zaman nazik olmalarının yanı sıra çoğunlukla ailelerinin veya yakın arkadaşlarının dışındaki insanlarla ilk isimleriyle hitap etmektedirler.
 • Çek Cumhuriyeti’nde ilk selamlaşmalar genellikle resmi bir şekilde gerçekleştirilir ve çoğu tebrik el sıkışmayı, doğrudan göz temasını ve günün saatine uygun olarak selamlamayı içerir. Birine ilk adıyla hitap etmeden önce veya gayri resmi bir selamlaşma öncesinde davet edilmeyi beklemeniz gerekmektedir. Davetiyesiz bir şekilde resmi olmayan bir tutum sergilemeniz durumunda onları bilerek küçük düşürmeye çalıştığınız izlenimini yaratabilirsiniz. Dolayısıyla karşı taraftan size yönelik bir davet olmadıkça resmi davranmaya özen göstermeyi unutmamalısınızdır.
 • Akşam yemeğine davet edilmeniz durumunda da ev sahibine mutlaka bir kutu çikolata veya çiçek hediye edebilir, bunların dışında şarap veya kaliteli bir konyak da sunabilirsiniz. Ancak çiçek verirken dikkat etmeniz gerekir ki genellikle 35 yaş üzerindeki insanlar bu davranışınızı romantik bir çağrışım olarak algılayabilmektedir. Çiçek sayısının şanssız numara olarak kabul edilen 13’ten farklı bir miktarda olmasına da özen göstermeyi unutmamalısınız. Ayrıca yemek davetine mutlaka zamanında katılmayı da ihmal etmemeniz özellikle tavsiye edilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here