Çek Cumhuriyeti’nde Alışveriş

Prag küresel markalar ve gösterişli alışveriş merkezlerinin yanı sıra tasarım moda butikleri, büyük kitap mağazaları ve ticari sanat galerileri ile de ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır. Başkentin dışında yer alan hediyelik eşya dükkanlarında ise Bohem kristali, lal taşı mücevheratı ve el sanatları gibi geleneksel Çek ürünlerini bulmak mümkündür.

Çek Cumhuriyeti’nin en çok beğenilen ürünlerinden biri olan Bohem kristali (sklo) ülkenin dört bir yanındaki turistik kasabalarda satılmakta ve sade bir cam işçiliğinden, muazzam sanat eserlerine kadar çeşitlilik göstermektedir. Fiyatlar Prag şehir merkezinde en yüksek seviyeye ulaşsa da genellikle mağazadan mağazaya büyük farklılıklar göze çarpmamaktadır. Karlovy Vary Bohem kristalinin manevi yuvası olarak bilinmekte ve 1857 yılında açılan ünlü Moser cam yapım şirketinin ilk mağazası burada yer almaktadır. Şehir günümüzde hala faaliyet gösteren bir cam yapım fabrikasına da ev sahipliği yapar.

Ana turizm merkezlerinde özellikle ülkenin dört bir yanında şubesi olan Manufaktura mağazalarında ahşap, seramik, hasır, tekstil ve diğer malzemelerle geleneksel tarz yansıtılarak üretilen kaliteli el sanatları eşyaları ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır. Bu dükkanlardan boyalı Paskalya yumurtaları ve ahşap mutfak eşyalarının yanı sıra geleneksel tasarımlı seramikler, ketenler ve Bohem dantel işlemeleri gibi ürünleri satın alabilirisiniz. Özellikle 1950 yıllarından kalma bir Çek çizgi film karakteri olan Krtek’in figürleri oldukça popülerdir. Ayrıca geleneksel ahşap kuklaları da birçok dükkanda bulabilmeniz mümkündür.

Çek Cumhuriyeti madenlerinden elde edilen değerli taşlarla birlikte Baltık’tan çıkartılan Amber oldukça kıymetlidir ve özelikle Karlovy Vary’de en az hediyelik eşyalar kadar revaçtadır. Bu fosilleşmiş ağaç reçinesinin rengi genellikle bal sarısı renginde olmakta ancak beyaz, turuncu, kırmızı veya kahverenginde de karşınıza çıkabilmektedir. Mücevheratta kullanılan bir diğer geleneksel taş genellikle koyu kırmızı rengiyle Çek lal taşıdır ve takıya meraklı ziyaretçiler için ideal bir seçim olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here