Çek Cumhuriyeti’nde Yeme-İçme

Domuz eti, etli hamurlar ve lahana özellikle dondurucu Doğu kışında tercih edilen yemekler olurken sıcak bir yaz gününde biraz iç karartıcı olabilmektedir. Başlıca Çek Cumhuriyeti yemekleri kızarmış ördek,  krema soslu sığır eti veya domuz yahnisi ülkede hemen her menüsünde bulabileceğiniz ürünlerdir. Tatlılarda ise strudel, meyveli börekler ve crêpes tercih edebileceğiniz lezzetler arasında yer almaktadır.

Prag ve diğer büyük şehirlerin yanı sıra küçük kasabalarda bile Çek olmayan restoranlarla birlikte pizzacılar hatta Çin lokantaları yer almaktadır. Ayrıca vejetaryen gıdaların temini büyük şehirlerde oldukça kolay olurken, kırsal kesimlerde genellikle kızarmış peynir ve kızarmış karnabaharla sınırlı bir şekilde sunulmaktadır.

“Samoobsluha” veya “bufet” olarak adlandırılan mekanlar sandviç ve atıştırmalık satan ve oldukça uygun fiyatlı hizmet veren self-servis kantinlerdir. Sadece sandviç satan” bagaterie”lerin dışında açık sandviçler, çörekler ve kekler satan “pekařství” fırınları da oldukça lezzetli ürünlerle hizmet vermektedirler.” Pivince” mutfağı olmayan bar hizmeti sunarken “hospoda” veya “hostinec” barlarda yemek yeme fırsatınız da vardır. Tercihinizi çay ve sadece atıştırmalıklardan yana kullanmak isterseniz bu durumda bir “čajovna” çay evine uğramalı, kahve de içmek isterseniz “kavárna” kahve evlerini es geçmemelisinizdir. Ayrıca “vinárna” olarak bilinen şarap barlarında seçkin menüler ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

Restoranlar ve barlar genellikle sabah 11’de açılır ve kapanışları gece yarısı ile 02:00 arasında gerçekleşir. Ancak belirtmek gerekir ki günün son saatlerinde nadiren yiyecek servisi yapılmaktadır. Öğle yemeği saatleri 11:30-13:30 arası olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla bu süreyi kaçırmanız durumunda popüler yemeklere yetişmeniz mümkün olmayacaktır. Ayrıca birçok restoranda masaya ücretsiz olduğunu düşünebileceğiniz çubuk kraker ya da bir sepet ekmek koyulmakta ancak tüketilmeleri halinde ücretleri hesaba yansıtılmaktadır. Çek Cumhuriyeti yemek kültüründe çoğu restoran ve barın servis ücreti talep etmediklerini ve %10 oranında bir bahşiş bırakmanız gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır.

Çekler dünyadaki bütün başkentler düşünüldüğünde en çok bira tüketen insanlar olarak bilinmektedirler. Çek birasının yüksek kalitede olmasına karşın düşük fiyatlı olması göz önüne alındığında bu gerçeğin şaşırtıcı olmadığı da ortadadır. En ünlü markalar Plzeň’ten Pilsner Urquell ve České Budějovice’den Budvar olarak sıralanmaktadır. Ayrıca ufak kantinlerde ve kafelerde bile bira satışı yapılmaktadır. Tercihinizi şaraptan yana yapıyorsanız da bu durumda şarap üretim bölgesi olan Güney Moavia’ya uğrayarak kaliteli beyaz şarap tadımına katılabilirsiniz. Son olarak diğer spesiyaller arasında güçlü bir erik konyağı olarak bilinen“slivovice”yi ve bitki likörü “Becherovka”yı denemeniz özellikle tavsiye edilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here