Çek Cumhuriyeti’nde Ulaşım

Çek toplu taşıma araçları güvenilir olmasının yanı sıra aynı zamanda oldukça uygun fiyatlıdır.

Çek Cumhuriyeti, Avrupa’daki en kapsamlı demiryolu ağlarından birine sahiptir. Çek Demiryolları sadece büyük şehirlerde durakları olan ve hızlı trenler olarak bilinen rychlík (R) veya spěšný (Sp) trenlerinin yanı sıra her küçük istasyona uğrayan, saatte 30 km hız yapabilen osobni trenleri olmak üzere iki tür trenle çalışmaktadır. Hızlı trenler de kendi aralarında sadece birinci sınıf hizmet veren SuperCity(SC), ek ücret talep eden EuroCity (EC) veya InterCity (IC) ve bu yönde bir talebi olmayan Expres(Ex) olarak sınıflara ayrılmaktadır. Yurtiçi yolculuklar için biletinizi kalkış gününden önce veya aynı gün istasyondan temin edebilmeniz mümkündür. Ancak fiyatların oldukça uygun olması dolayısıyla biletlerin tükenmesi oldukça sık rastlanan bir durum olduğu için önceden rezervasyon yaptırmanız özellikle tavsiye edilmektedir.  Ayrıca Interrail ve Eurail pasolarının Çek Cumhuriyeti’nde geçerli olduğunu unutmamak gerekir.

Genellikle devlet otobüs şirketi olan Česká státní automobilová doprava (ČSAD) tarafından işletilen yerel otobisler çoğu noktaya ulaşımı sağlamakta ancak bunun yanı sıra ČEBUS gibi özel şirketler de popüler şehirlerarası güzergahlarda alternatif bir ulaşım aracı olarak karşınıza çıkabilmektedir. Otobüs durakları genellikle tren istasyonlarının yanında yer alırken bazılarında bilet gişesi de mevcut olmaktadır. Ancak çoğu zaman biletinizi şoförden satın almanız da mümkündür. Uzun mesafeli yolculuklarınız için ise biletinizi en az bir gün önceden ayırtmanız tavsiye edilmektedir. Bunlarla birlikte Öğrenci Ajansı popüler güzergahlar arasında doğrudan ulaşımı sağlayan makul fiyatlı bir otobüs hizmeti sunmaktadır. Diğer bir şirket olarak Tourbus’ın da  oldukça kapsamlı yurtiçi bağlantılarına sahip olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Çek Cumhuriyeti’nde bisiklet de oldukça popüler bir ulaşım aracıdır ve kırsal kesimin çeşitliliği size oldukça elverişli araziler sunar. Ulaşımınızı bisiklete binerek sağlamak istiyorsanız bölgesel bisikletçilik haritalarını kitapçılardan temin etmeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca tüm büyük şehirlerde ve bazı küçük kasabalarda bisiklet kiralama imkanınız da bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here