Çek Cumhuriyeti’ne Ne Zaman Gitmeli

Genel olarak karasal iklimin hakim olduğu ülke coğrafyasında yaz mevsimleri kısa ve oldukça sıcak geçerken kışları ise soğuktur. Mayıs ayının büyük bir bölümünde ılık havanın hızlıca ısınmaya başlamasıyla birlikte bahar aylarının seyahat etmeniz için en ideal dönem olduğunu söylemek mümkündür. Bu dönem çiçek açma sezonu olması dolayısıyla da Çek yollarında sıralanan sayısız meyve ağacının çiçeklerle kaplı olduğu bir zaman dilimdir. Mayıs ayında düzenlenen Prag Bahar Festivali de seyahatinizi planlarken göz önünde bulundurmanız gereken bir aktivite olarak listenizde yer almalıdır. Ayrıca yerleşik ve temiz havanın tadını çıkarabileceğiniz, özellikle Eylül aynın son günlerini ve Ekim ayını kapsayan Sonbahar dönemi de ziyaretiniz için tavsiye edilmektedir. Ülkenin büyük bir bölümü ormanlık bir alana yayıldığı için doğanın renk değiştirmesine tanık olmak isteyenlerin özellikle sonbahar aylarını tercih etmeleri gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır. Batı Bohemia’nın kaplıca kentleri bu dönemde oldukça huzur vericidir. Son olarak Aralık ayını kapsayan bir tatil planınız varsa bu durumda şehir meydanlarında kurulan Noel çarşılarında Svarak ve müziğin tadını çıkararak kış mevsiminde de Çek seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’nde Festivaller ve Resmi Tatiller

Üç Kralın Günü-Epifani Bayramı

Aynı zamanda On ikinci Gece olarak da bilinen bayram Noel sezonunun remi olarak sonunu işaret etmektedir. Çekler şarkılar söyleyerek, ziller çalarak ve yoksullara hediyeler dağıtarak bu bayramı her yıl Ocak ayının 6’sında kutlamaktadırlar.

Şubat ayında ayaz acımasız bir hal alabilmekte ve termometreler kimi zaman -10 dereceyi gösterebilmektedir. Ancak Çek’in kırsal kesimleri karın altında da oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir.

Masopust

Bir zamanlar komünistler tarafından yasaklanan sokak partilerinin, havai fişeklerin, konser ve şenliklerin günümüzdeki Çek versiyonunu ortaya koyan karnaval kutlamaları Büyük Perhiz’in arifesi öncesinde Pazar günü başlar kasaba ve köyler boyunca ilerleyen maskeli bir geçit töreniyle sona erer.

Paskalya Pazartesisi

Baharın ilk tomurcuklarının kırsal bölgelerde yeşermeye başlamasıyla Paskalya Bayramı’nın da geldiği anlaşılmaktadır. Bayram Paskalya pazarlarını, elle boyanmış Paskalya yumurtalarını ve yılın ilk turist akınını da beraberinde getirir.

Erkeklerin kızları ve kadınları doğurgan, sağlıklı kılmak adına onlara renkli şeritli hasır çubuklarla vurdukları ve kadınların da karşılığında renkli yumurtalar, şeker veya içecek ikram ettikleri geleneksel bir kutlamadır. Moravia’daki Slovak sınırına yakın bölgelerde kadınları soğuk suyla arındırmak da yaygın bir uygulamadır. Ancak turistler genellikle bu geleneksel gösteriden her zaman olmamakla birlikte muaf tutulurlar.

Febiofest

Film, klip ve televizyon sektöründe uluslararası yapımcıların yeni eserlerinin gözler önüne serildiği festival başlangıç noktası olarak Prag’ı belirlemiştir. Daha sonrasında Febiofest Çek Cumhuriyeti’nin arda kalan bölgelerinde de devam etmektedir.

Cadı Avı

Bir Orta Avrupa festivali olarak bilinen Cadı Avı ülke çapında özelikle tepebaşlarında yakılan şenlik ateşleriyle 30 Nisan gecesi düzenlenmektedir. Kültürel bir kutlama olmasından dolayı resmi tatil günü kapsamında sayılmamaktadır.

Prag Spring

12 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenen bu uluslararası müzik festivali tiyatrolarda, kiliselerde ve tarihi binalarda düzenlenen klasik müzik konserleriyle Prag’ın en prestijli etkinliği olarak bilinmektedir.

Mayıs ayı Prag’ın en yoğun olduğu ve ağaçların çiçeklerle bezendiği bir zaman dilimini kapsar ve bir dizi önemli festivalin de gerçekleştiği bu dönem seyahatinizi planlarken göz önünde bulundurmanız gereken bir tarih olarak karşınıza çıkar.

1 Mayıs İşçi Bayramı ve 8 Mayıs’ta kutlanan Kurtuluş Günü Mayıs ayında belirlenen resmi tatil günleridir ve bu tarihlerde çoğu işletme kapalıdır.

Prag Fringe Festivali

Edinburgh Fringe’den ilham alınarak düzenlenen bu 9 günlük festival Mayıs ayının sonundan Haziran ayının ilk haftasını kapsamaktadır. Uluslararası tiyatro, dans, komedi ve müzik gösterilerinin gerçekleştirildiği festival günümüzde giderek popüler bir organizasyon haline gelmiştir ve turistlerin yanı sıra yerli halkın da ilgisini çekmektedir.

Olomouc Festival of Songs-Şarkıların Festivali

Haziran ayının başlarında düzenlenen festival Çek Cumhuriyeti’nin en kapsamlı koro organizasyonu olarak bilinmekte ve 4 gün boyunca devam etmektedir.

Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali

Çek Cumhuriyeti’nin en gözde film festivallerinden biri olarak bilinen organizasyon birçok film yıldızına ev sahipliği yapmaktadır ve bu dönemde şehirdeki otellerin kapasitesi tamamen dolu olmaktadır.

Český Krumlov Uluslararası Müzik Festivali

Krumlov’un en önemli kültürel etkinliği olarak bilinen festival Temmuz ayı boyunca gerçekleştirilmekte ve klasik müzikle birlikte halk müziği, pop ve jazz gibi diğer türlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Prázdniny v Telči Halk Müziği Festivali

Temmuz ayının sonundan Ağustos başına kadar devam eden festival Çek halk müziğini keşfetmek isteyen ziyaretçiler için en kapsamlı organizasyon olarak karşınıza çıkmaktadır.

Ayrıca 5 Temmuz günü kutlanılan St. Cyril ve St. Methodius Günü’nde Hristiyan azizlerin Moravia slav topraklarına gelişleri anılmaktadır ve resmi tatil olarak belirlenen bir gün olduğu için çoğu işletme hizmet vermemektedir.

Bir diğer resmi tatil günü Jan Hus Günü’dir ve 6 Temmuz tarihinde kutlanmaktadır.

Çek Motosiklet Grand Prix

Bruno’da yer alan yarış pisti bu büyük organizasyon kapsamında uluslar arası motosiklet yıldızlarına ev sahipliği yapar. Kent özellikle hafta sonunda inanılmaz bir yoğunluğa erişmektedir.

Dvořák Prag Uluslararası Müzik Festivali

Prag Spring’den sonra en popüler ikinci müzik festivali olarak bilinen organizasyon Çek Cumhuriyeti’nin en ünlü klasik müzik kompozitörü eşliğinde dünyanın en gözde orkestralarının, solistlerinin ve oda topluluklarının dahil olduğu muhteşem gösterilere ev sahipliği yapmaktadır ve iki hafta boyunca devam etmektedir.

Znojma Şarap Festivali

Moravia’da düzenlenen ve yılın en büyük festivali olarak bilinen bu organizasyonda şarap tadımlarına ek olarak bölgenin her yerine dağılan müzik performansları ve geçit törenleri keyifli vakit geçirmek isteyen ziyaretçiler ve yerli halk için ideal bir festival olmaktadır.

Çekoslovak Bağımsızlık Günü

Ekim ayının 28’inde kutlanan Çekoslovak Bağımsızlık Günü ve ayın 17’sine denk gelen Özgürlük ve Demokrasi İçin Mücadele Günü bu dönem kapsamındaki resmi tatiller olarak bilinmektedir ve dolayısıyla çoğu işletme hizmet vermemektedir.

Mikulas (Aziz Nicholas Günü)

5 Aralık gecesinde ülke çapında Mikulas ve Anděl a Čert kostümlerini giyen ailelere rastlamak mümkündür. Kutlama kapsamında uslu çocuklara yemek servisi yapılırken yaramaz çocuklar ise patates veya kömürle cezalandırılmaktadır. Bu kutlama Noel sezonunun açılışına işaret etmektedir.

Noel-Yılbaşı (Vánoce-Nový Rok)

24 Aralık ile 1 Ocak tarihleri arasında Çek vatandaşlarının uzun bir tatile girmesinin yanı sıra turistler de Prag’a akın etmeye başlamaktadır. Aralık ayının başından itibaren Old Town Meydanı’ndaki dev Noel ağacının etrafında Noel pazarı kurulmaktadır. Ayrıca yılbaşı gecesinde devasa kalabalıklarla birlikte muazzam bir havai fişek gösterisine tanık olmanız da mümkün olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here