Karlovy Vary Gezilecek Yerler

Tarihi çok zengin olan Karlovy Vary görülmesi ve keşfedilmesi gereken bir şehirdir. Çek Cumhuriyeti’nin Bohemya bölgesinde bulunan şehir İmparator IV. Karl tarafından kurulmuştur. Şehir bünyesinde Büyük Peter, Beethoven, Chopin, Schiller, Karl Marx ve Goethe gibi şahane isimleri misafir etmiş. Çek Cumhuriyeti’nde kaplıcaları ile ünlü olmuş bu şehir tam bir turizm kentidir. Karlovy Vary’e Mustafa Kemal Atatürk de tedavi amacı ile gitmiş. Atatürk’ün konakladığı otel odası günümüzde ziyarete açılmış ve Karlovy Vary’e giden çoğu insanın uğrak yeridir. Sigara içmenin yasak olduğu şehir kaplıcalarının da katkısı ile sağlık kenti olarak da anılır. Renkli evleri ve yemyeşil manzarası ile şehir kartpostal görüntüsü gibidir. Sahne sanatlarının, sanat galerilerinin ve birçok müzenin bulunduğu şehir kültürel etkinlikler ile doludur. Avrupa’nın en uzun süren etkinliklerinden biri olan Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali çok ünlüdür. Kaplıcaların çok bulunduğu bu şehirde dinlenmek ve kültürel etkinlik yapmak çok keyifli olacaktır.

Karlovy Vary Kaplıcaları

Dünyanın en ünlü kaplıca kenti kabul edilen Karlovy Vary şehrinin adı Kralın Banyosu anlamındadır. Avrupa’nın önde gelen spa merkezlerinden olan Karlovy Vary çok sayıda turisti kendine hayran bırakır. Şehir zengin kaplıcaları ile Mustafa Kemal Atatürk’ün de tercih ettiği bir yer olmuş. Dünyadaki birçok siyasetçi, sanatçı ve ünlü isim Karlovy Vary’de bulunan kaplıcaları ziyaret etmiştir. En cazip kaplıcalar arasında sütunları ile övünen Mill Colonnade yer alır. Şehirde bulunan birçok otel ve spa merkezinde sıcak su kaynağı bulunur. Şehirde bulunan kaplıcalardan şifa bekleyen birçok turistin sık sık tercih ettiği ilk görülmesi gereken yer Atatürk ve Freud’un konakladığı oteldir. Ayrıca Karlovy Vary’de hemen hemen her köşede bulunan şifalı suları ücretsiz içebilir ve şifa depolayabilirsiniz. Sağlık sorunlarınız olsun olmasın bu şehri ve kaplıcalarını mutlaka ziyaret edin ve atmosferin tadını çıkarın.

Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali

1946 yılından bugüne neredeyse hiç kesintiye uğramadan düzenlenen Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali dünyanın en önemli film festivalleri arasında yer alır. Avrupa’nın en uzun süren etkinliklerinden olan Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali adından sık sık bahsettiren bir etkinliktir. Ziyaretçilerinin uzak yakın her yerden geldiği bu festivalde çok sayıda film seyirci ile buluşturuluyor. Beş gün süren festivale öncesinde bilet alarak katılabilirsiniz. Farklı bir deneyim arayanlar için film festivali Karlovy Vary’de ziyaretçilerini bekler.

Tarihi Motosiklet Müzesi

Motosiklet tutkunları için eğlenceli vakitler sunan Motosiklet Müzesi Karlovy Vary şehir merkezine yakındır. İyi korunmuş olan 40’dan fazla makine, motorlu araçlar ve motosikletler müzede ziyaretçilere sunulur. Çok sayıda eserin sergilendiği müze şehirde çok ilgi gören yerlerden biridir. Müze içinde bulunan küçük bir oyuncak müzesi de yer alır. Şehri ziyaret edenler Karlovy Vary Tarihi Motosiklet Müzesi’ne uğramadan dönmez.

Diana Manzara Kulesi

Eski şehrin üstünde bulunan 35 metre uzunluğundaki Diana Manzara Kulesi Karlovy Vary ve çevresinin muhteşem manzarasını ziyaretçilerine sunar. Manzara kulesinde teraslı bir restoran da bulunur. Çocuklar için mini bir hayvanat bahçesi de bulunan kule binasında çok keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Farklı etkinliklerde bulunabileceğiniz ve çocuğunuz ile güzel vakit geçirebileceğiniz Diana Manzara Kulesi çok dikkat çekicidir. İlginç mimarisi ve harika manzaraları ile ziyaret edilmeye değer olan başka gözlem kuleleri de bulunur. Goethe Kulesi de mutlaka görülmesi gereken manzaralara ev sahipliği yapar.

Spa Merkezleri

Uzun bir spa keyfi yapmak isteyenler şehrin birinci sınıf tesislerini ziyaret etmelidir. Tedaviye yönelik talepleri karşılamak için 1906 yılında Avusturyalı İmparatoriçe Elizabeth adına spa merkezi açılmıştır. Burası ülkenin en büyük spa tesisi olarak kabul edilir. Tepla Nehri kıyısında bulunan Neogotik tarzdaki Spa III kültürel etkinlikler ve konserler için önemli bir mekandır. Hotel Imperial Spa Merkezi de Çek Cumhuriyeti’nde bulunan en iyi spa merkezlerinden biridir. Şehirde çok sayıda spa merkezi ve otel bulunur. Size en uygun olanı seçmek için öncesinde araştırma yapmak ve biraz dolaşmak iyi bir fikirdir.

Peter ve Paul’un Ortodoks Kilisesi

Görülmeye değer olan kiliseler arasında ilk sırada Peter ve Paul’un Ortodoks Kilisesi bulunur. Görkemli kilise altın kubbeleri ve mavi çatısı ile ön plana çıkar. Moskova’daki bir Bizans kilisesinin tasarımına dayanan mimarisi ile çok dikkat çeken bir kilisedir. Zengin Rus ziyaretçilerin ülkenin kaplıcalarını ziyaret ederek bıraktığı fonlar ile inşa edilen kilise iç mekanı ile de görülmeye değerdir. İç mekan bir Yunan haçı biçiminde tasarlanmış ve rahatlık hissi veren bir ferahlığa da sahiptir. Çok sayıda duvar resmi ve büyük bir ahşap duvar resmi ile kilise ziyaretçilerine hoş dakikalar sunar.

Moser Ziyaretçi Merkezi

Yerel cam üreticilerinin işçilik eseri olan merkez Avrupa’nın en önemli cam yapım kentlerinden biridir. 1857 yılında kurulan Moser cam fabrikasının bir parçası olan mükemmel Moser Ziyaretçi Merkezi’ni mutlaka görmelisiniz. Fabrikanın geçmişini görebileceğiniz cam müzesi çok çeşitli işçilik örneğini barındırır. İşyerinde cam üfleyen işçileri görmek için fabrika gezisine katılabilirsiniz. Bu merkez kendiniz ve sevdikleriniz için hediyelik cam eşyalar alabileceğiniz mükemmel bir yerdir.

St. Mary Magdalene Kilisesi

Çek Cumhuriyeti’nde bulunan en önemli Barok tarzı yapılardan olan Aziz Mary Magdalene Kilisesi görülmeye değer bir yerdir. Kilise şehrin Roma Katolik nüfusuna ve ziyaretçilerine hizmet etmek üzere 1737 yılında inşa edilmiştir. Şehrin kalbi sayılan noktada bulunan ve iç mekanı ile dikkat çeken kilisede önemli dini eserler bulunur. Barok kutsal heykeller ve Madonna’nın Gotik tarzdaki heykeli kilisede ziyaretçilerini bekleyen önemli eserler arasındadır. İncil’de anlatılan sahnelerin güzel tabloları ve kilise mezarlığında bulunan kalıntıları içeren cenaze şapeli görülmeye değerdir.

Karlovy Vary Müzesi ve Sanat Galerisi

Şehrin ve bölgenin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek için görülmesi gereken yer Karlovy Vary Müzesi ve Sanat Galerisi’dir.  Müzenin kalıcı koleksiyonunda bölgenin önemli spa kenti haline gelişini anlatan çalışmalar ve terapotik kullanımlar ile ilgili eserler yer alır. Şehirde bulunan kaplıcaların sağlık alanında kullanımını anlatan incelemeler de müzede bulunur. Kaplıca sularının kullanımını incelemenin yanında sanat tarihi ile ilgili birçok kitabın bulunduğu kütüphane de müzenin parçaları arasındadır. Kütüphane bölümünde önemli konferanslar ve eğitim için atölye çalışmalarına yer verilir. Düzenli konserler ve tiyatro gösterilerinin yapıldığı Karlovy Vary Sanat Galerisi de ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Sanat galerisinde güzel tablolar ve heykeller de ziyaretçiler ile buluşturulur.

Loket Kalesi

Karlovy Vary şehrinin merkezine sadece 13 kilometre uzaklıktaki Loket Kalesi görkemli eki bir kaledir. 12. yüzyılda inşa edilen Loket Kalesi oldukça iyi korunmuş durumdadır. Zamanla bazı değişiklikler yapılsa da kale eski varlığını devam ettirmeyi başarmıştır.  18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar hapishane olarak kullanılan kalenin kalın taş duvarları en zorlu kale olarak anılmasına neden olmuştur. İç mekanı anlatan rehber turları da bulunur. Ziyaret tarihinizi temmuz ayına denk getirirseniz kalede düzenlenen yıllık opera festivalini de görmüş olursunuz. Şehrin mükemmel manzarasını da sunan Loket Kalesi çok sayıda turistin uğrak noktasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here