Bordeaux Gezilecek Yerler

Güneybatı Fransa’da yer alan, şık ve ilgi çekici bir kent olan Bordeaux turistler için cazip bir ziyaret noktasıdır.  Garonne Nehri’nin hilal şekline benzeyen konumundan dolayı kente aynı zamanda “Ay’ın Limanı” adı da verilmektedir. Ticaretin geliştiği bu muhteşem ortam eski çağlardan günümüze kadar gelen zengin bir kültürel mirasa da ev sahipliği yapmaktadır. UNESCO Bordeaux’u Dünya Mirası Listesi’ne dahil etmiş ve 350’den fazla binayı tarihi eser olarak sınıflandırmıştır.

Saint-André Katedrali

Bordeaux’un kalbinde yer alan Saint Andrew Katedrali’nın tarihi 12. Yüzyıla dayanmaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan bu katedral Saint James Hac Yolunun önemli bir parçası olmaktaydı. Saint Andrew Katedrali Paris’teki Notr-Dame’la kıyaslanmakta ve Son Akşam Yemeği, Yükseliş ve Görkemli İsa Mesih heykellerinin yer aldığı ön cephesiyle ihtişamlı bir yapı olmaktadır. Eski şehrin duvarlarına yakınlığından dolayı katedralin batı cephesi ilginç bir şekilde çıplak bırakılmıştır. Katedralin karşısında yer alan Hotel de Ville (Belediye Sarayı) 18. Yüzyılda inşa edilmiştir. Neo-klasik tarzı yansıtan bu saray mimari üsluptaki çarpıcı farkı gözler önüne sermektedir. Yaz ayları boyunca Bordo Uluslararası Org Festivali bu katedralde düzenlenmekte ve ziyaretçiler en yetenekli Avrupalı organizatörlerin düzenlediği ücretsiz konserlerin keyfini çıkarabilmektedirler.

Büyük Tiyatro

Büyük Tiyatro Roma Forumu’nun antik bölgesi ve şehir hayatının merkezi olarak bilinen Place de la Comédie’nin kalbinde yer almaktadır. Kentin en sembolik yapılarından biri olarak kabul edilen bu anıtsal tiyatro 1780 yılında inşa edilmiş olup Bordeaux’un ilham verici yeni Klasik tarzını yansıtmaktadır. Bina Paris’teki Palais Royal ve Théâtre Français’in de mimari olan Victor Louis tarafından tasarlanmıştır. Dışarıda ziyaretçileri muazzam büyüklükteki ve dokuz sanat tanrısıyla birlikte Juno, Venus ve Minerva tanrıçalarını da temsil eden 12 sütun karşılamakta, iç mekanda ise görkemli fuayeler ve merdivenler yer almaktadır. Tiyatroda Ulusal Orkestra veya Bordeaux Ulusal Balesi’nin performansları sanatseverlerle buluşturulmaktadır.

Bordeaux Borsası

Yarım mil boyunca sıralanan Bordeaux rıhtımları 18. Yüzyıldan kalma klasik ve zarif binalardır. Irmak boyunca yer alan bu çarpıcı mimari koleksiyon şehre gelen ziyaretçileri karşılamak ve etkilemek için tasarlanmıştır. Bu neoklasik mimarinin en muazzam örneği 18. yüzyıl tasarımının zarafetini gözler önüne seren Place de la Bourse’dur. Meydan 1730 ve 1755 yılları arasında Gabriel ailesinin mimar üyeleri tarafından yaptırılmıştır. Meydanın merkezinde etrafı Borsa ve Gümrük Müzesi yapılarıyla çevrilmiş Üç Lütuf Fıskiyesi yer almaktadır. Garonne’nin kıyısında doğal bir yürüyüş yapmak  Place de la Bourse’un ilham verici mimarisine ve nehirdeki binaların parıldayan yansımalarına hayran kalmanızı sağlayacaktır.

Saint-Seurin Bazilikası

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kilise ortaçağda Saint James Hac yolunun da bir parçası olmuştur. Santiago de Compostela yolundaki kiliselerin sahip olduğu tipik Romanesk tarz bazilika binasına da hakimdir. Bu olağanüstü kilisenin tarihi 11. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Taştan bir tahtın ve süslü tezgahların yer aldığı koro 14. ve 15. Yüzyıllarda inşa edilmiştir. Koro mabedi 12 adet su mermeri kabartması ve 14. yüzyıla ait Bakire Meryem figürünün sergilendiği çarpıcı taşlarla bezenmiştir. Yapının en eski bölümü  6. ve 7. yüzyıllardan kalma antik kalıntılara ve lahitlere ev sahipliği yapan ve tarihi 11. Yüzyıla dayanan mahzendir.

Saint-Michel Bazilikası

Abartılı bir “Rayonnant Gotik” tarzının benimsendiği ve Baş melek’e ithaf edilen bazilika Hac Yolu Rotasında yer alan bir diğer önemli kilisedir. St. Andrew Katedrali ile S.t Seurin Bazilikası’yla birlikte St. Michael Bazilikası da UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Bazilika’nın inşası 14 ile 16. Yüzyıllar arasında 200 yıllık bir sürede tamamlanmıştır. Ziyaretçiler bağımsız çan kulelerinin tepelerinden şehrin çarpıcı panoramik manzarasına şahit olabilmektedirler. Bazilika’yı ziyaret ettikten sonra kiliseyi çevreleyen Saint Michel mahallesinde gezintiye çıkılabilmektedir. Pont de Pierre’nin güneyinde yer alan mahalle, Bordeaux’un en renkli atmosferine sahip semtidir.  Pazartesi ve Cumartesi sabahları haftada iki kez Saint Michel Meydanı bir pazara dönüştürülmekte ve canlı bir ambiyans oluşturulmaktadır.

Beaux-Arts Müzesi

Hotel de Ville’nin bir bölümünü kaplayan Beaux-Art Müzesi Jardin de la Mairie kamu parkında yer almaktadır. Müze 15. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmakta ve Avrupa sanat tarihine mükemmel bir bakış açısı sunmaktadır. Koleksiyon Titian, Veronese, Rubens, Delacroix, Renoir ve Rodin’in başyapıtlarının yanı sıra birçok değerli sanat eserini barındırmaktadır. Tablolar Rönesans, 17. Yüzyıl Alman tabloları ve 17.-18 yüzyıl Fransız tabloları olmak üzere dönem ve ülkelere göre tematik bir şekilde sergilenmektedir. Bitişiğinde yer alan Galerie des Beaux-Arts çağdaş sanat eserlerine ev sahipliği yapar. Ziyaretçilerin koleksiyonları ve geçici sergileri keşfetmeleri amacıyla müzede her Çarşamba ve Cumartesi günleri saat 16: 00’da makul bir ek ücret karşılığında planlı grup turları organize edilmektedir.

Akitanya Müzesi

Akitanya Müzesi tarih öncesi zamanlardan günümüze kadar uzanan Bordo ve Akiten bölgesi tarihini canlı bir şekilde gözler önüne sermektedir. Müze M.Ö. 25000’den kalma bir yapıt olan Laussel Venus, M.Ö. 2. Yüzyıldan kalma Gallic altın sikkeleri ve 3. Yüzyıla ait Herkül heykelinin de içinde bulunduğu istisnai sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. 13. Yüzyıldan kalan bir Curton şövalyesi figürü ve 16. Yüzyıla ait Montaigne lahiti diğer ilgi çekici parçalar arasında yer almaktadır. 1900’lü yıllara ait mobilyaları, aksesuar ve gıda malzemelerinin mükemmel kopyalarını barındıran yeniden inşa edilen Bakkal Mağazası 20. Yüzyıl Bordeaux günlük yaşantısının izlerini gözler önüne sermektedir. Bakkal  bir yazarkasanın, kahve değirmeninin, konservelerin, hardal tencerelerinin, lolipop şekerlerin sergilendiği ilginç bir teşhire ev sahipliği yapmaktadır.

Esplanade des Quinconces Meydanı

Bordo’nun merkezinde yer alan Esplanade des Quinconces Avrupa’nın en büyük meydanı olarak kabul edilmektedir. Şehrin göbeğindeki bu sakin dinlence alanı Le Grand Théâtre’ye sadece birkaç blok uzaklıkta bulunmaktadır. Nehrin kıyısında Quai Louis XVIII’nin bitişiğinde yer alan kordon huzurlu yürüyüşler için ideal bir ortam sunmaktadır. Meydanın anıt fıskiyesi 1818-1828 yılları arasında inşa edilmiştir ve Fransız Devrimi sırasında Yasama Meclisi’ndeki cumhuriyetçi politikacılar grubu olarak bilinen Grondians’ı onurlandırmaktadır. Fıskiye ‘: Dünya Savaşı sırasında tahribata uğramış daha sora tekrar restore edilmiştir. Meydan Montesquieu ve Montaigne’nin heykellerine de ev sahipliği yapmaktadır. Botanik bahçeleri ve doğal tarih müzesinin de bulunduğu Jardin Public meydanın yakınında yer alan bir diğer önemli ziyaret noktasıdır.

Le Palais Gallien Tiyatrosu

Bordeaux’da Roma dönemine ait tek kalıntı olan ve 2. yüzyılın sonlarında kurulan Palais Gallien “Burdigala” kentinin hemen dışında bulunmaktaydı. Bu olağanüstü tiyatro ahşap sıralarında 15000 seyirciyi ağırlayabilecek kapasiteye sahiptir. Site Roma dönemi hayatının izlerini yansıtmaktadır. Tiyatro gladyatör savaşları gibi acımasız Roma eğlence etkinliklerine de ev sahipliği yapmıştır.

Tour Pey Berland Kulesi

Zengin bir tasarıma sahip olan kule Saint Andrew Katedrali’nden bağımsız bir çan kulesi olma niteliğini taşımaktadır. 15. Yüzyılda Başpiskopos Pey Berland’a ithafen inşa edilen kule süslü ayrıntıları, yükselen minare külahı ve açılı köşe payandaları ile Gotik mimarisini muazzam bir biçimde gözler önüne sermektedir. 19. Yüzyıla ait Notre Dame d’Aquitaine heykeli kulenin tepe noktasını süslemektedir. Ziyaretçilerin kentin muhteşem panoramik manzarasının tadını çıkarmak için tepeye tırmanabilmelerinin yanı sıra Place Pey-Berland’da halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenen konserlere katılabilmeleri de söz konusu olmaktadır.

Pont de Pierre – Taş Köprü

Bordeaux’nun ikonik simgelerinden biri olan Taş Köprü kentin nehir kıyısında yer alan binalarla mükemmel bir şekilde harmanlanmıştır. 1817 yılında mühendis Claude Descamps’ın tasarladığı köprü yıllarca süren inşasının ardından 1821 yılında tamamlanmıştır. Köprü nehir yatağına yerleştirilmiş ve kuvvetli akıntılarına dayanacak şekilde tasarlanmış temel kazıkları tarafından desteklenmekte ve 17 adet kemer ile Garonne Nehri boyunca uzanmaktadır. Bordeaux tarihinde Garonne Nehri’nin geçilmesi için inşa edilen ilk köprü olma özelliğini taşımaktadır.

Croiseur Colbert-Colbert Kruz Gemisi

Colbert Kruz Gemisi Fransa’nın en büyük savaş gemilerinden biri olarak bilinmektedir. 1953 yılında inşa edilen gemi Körfez Savaşı’nda 1990 yılına kadar hizmet vermiştir. Ziyaretçiler mutfak, makine dairesi, iskele köprüsü ve Amiral’in dairesinin de yer aldığı 75 odayı keşfederek 600 denizcinin hayatına bir göz atma fırsatını yakalayabilmektedirler.

Büyük Çan

Bordeaux’nun ev sahipliği yaptığı, ortaçağdan kalma en dikkat çekici kalıntılardan biri olan Büyük Çan 13. Ve 15. Yüzyıllarda inşa edilmiş bir anıttır. Tarihi kent merkezinde yer alan bu Orta Çağ eseri eski ihtişamı baz alınarak restore edilmiştir.

Rue Sainte-Catherine Caddesi

Bordeaux’un tarihi merkezinde yer alan Rue Sainte-Catherine kentin en işlek alışveriş caddesi olarak ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Bu cadde Roma dönemine ait bir yol olmasından dolayı Bordeaux’nun en eski caddesi olma özelliğini taşımaktadır.

Miroir d’Eau – Su Aynası

Quai de la Douane ile Quai Louis XVIII arasındaki Place de la Bourse’un karşısında yer alan Mirror d’Eau (Su Aynası) 2006 yılında oluşturulan sanatsal bir açık hava kurulumudur. Fıskiye tasarımcısı Jean-Max Lıorca ile peyzaj mimarı Michel Corajoud’un ortak çalışması sonucu meydana getirilen Su Aynası granit yollara ve iki santimetre derinliğindeki havuzlara sahiptir. Yaratıcılığın başyapıtı olarak da adlandırılan havuz kendisini çevreleyen 18. Yüzyıl bina cephelerini bir ayna gibi suya yansıtmaktadır. Yansımalar günün saatlerine ve hava durumuna göre değişiklik göstermekte, fıskiye kurulumları ve sis efektleri ile her daim mistik bir ortam sağlanmaya çalışılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here