Fransa Gezilecek Noktalar Nelerdir

Çarpıcı sahil şeridi, vadiler, şarapları, peynirleri, Eyfel Kulesi, ormanları ve plajlarıyla Fransa birçok güzelliğiyle ünlü bir ülkedir. Kadim tarihi, tarihi kalıntıları, kaleleri, mimarisi ve kültürüyle Fransa Avrupa’nın en çok turist tarafından ziyaret edilen ülkesidir. Pastoral imajına rağmen Fransa gezilecek noktalar olağanüstü enerjisi ile dikkat çekmektedir. Bin yıldan uzun süredir tarih sahnesinde yer alan Fransa Avrupa kalkınmasının öncülerindendir ve zenginliği Dordogne’un tarih öncesi mağara tablolarından güneydeki Roma anıtlarına kadar şaşırtıcı şekilde her yerde belirgindir. Fransa gezi notları için turistlere birçok fırsat sunar: kent, nehir, tabiat, gastronomi, katedraller, şatolar… Açık alanların tümü yürüyüş, kanı ve bisiklet sürmekten kayak ve yelkencilik gibi açık hava etkinlikleri için de sınırsız alan anlamına gelir. Eğer daha fazla kentsel mekana ihtiyaç duyarsanız (kulüp, dükkan, moda, film, müzik) ülke onları da yeterli miktarda sağlayacaktır.

Paris Görülecek Yerler

Dünyada her yıl en çok turistin ziyaret ettiği şehir olan Paris gezilecek yerler açısından da oldukça çeşitlidir.

Eyfel Kulesi

Terrazzo

Dünyanın en ünlü anıtı olarak kendini kabul ettirmiş Eyfel Kulesi her yıl milyonlarca turistin akınına uğrar.

Louvre Müzesi

Pedro Szekely

Bir sanat kenti olarak da nitelendirilebilecek Paris’teki gezinizde yine dünyanın en önemlilerinden sayılan 30 bin eserli Louvre Müzesi’ne, Empresyonist akımını izlemek için Orsay Müzesi’ne, antik çağlar için Pantheon’a, askeri koleksiyonlar için Les Invalides’e, Ortaçağ atmosferi için La Conciergerie Kalesi’ne, Fransız İhtilali için Bastille Meydanı’na gidebilirsiniz. Kentte eğlenmek, yemek yemek veya alışveriş yapmak isterseniz Şanzelize , Saint-Germain ve Montparnesse Caddeleri kentin en ünlü barlarını, mağazalarını ve restoranlarını barındırır.

Lüksemburg Bahçeleri

JR P

Dinlenmek ve doğanın tadını çıkarmak isterseniz Lüksemburg Bahçeleri Paris’in en büyük park alanıdır. Kentin sanat hayatını yaşamak için Palais Garnier Opera Binası’nda opera, bale ve tiyatro oyunlarını izleyebilirsiniz. Daha fazla Paris hakkında bilgi için tıklayabilirsiniz.

Lyon Görülecek Yerler

Ülkenin en büyük ikinci kenti Lyon tarihi bir kent olup çok çeşitli müze ve kiliseler barındırır.

Beaux Sanat Müzesi

Elliott Brown

Avrupa’nın en büyük sanat koleksiyonlarından birini görmek için Beaux Sanat Müzesi’ne, tarih öncesi çağlara ilgi duyuyorsanız Arkeoloji Müzesi’ne, giyim ve tekstil tarihini merak ederseniz Dünyadaki en ünlü örneği olan Tekstil ve Dekoratif Sanatlar Müzesi’ne, İkinci Dünya Savaşı tarihi için Direniş ve Sürgün Tarihi Müzesi’ne, medya tarihi için Yazılı Basın Müzesi’ne gidebilirsiniz.

Tete d’Or Parkı

princessperni

Fransa yemek kültürünü yakından tanımak için kentteki gurme restoranlarda yemek yiyebilir; dünya tiyatro klasiklerini izlemek için Komedi Tiyatrosu’na, çocuklarınızı gezdirmek ya da açık havada eğlenmek için Tete d’Or Parkı’na uğrayabilirsiniz. Kentin manzarası şüphesiz en iyi biçimde Notre Dam Kilisesi’nin kulesinden izlenir. Lyon hakkında daha fazlası için

Marsilya Görülecek Yerler

19 Fransa’nın liman kenti Marsilya renkli yaşamı, kozmopolitliği ve sahil manzarasıyla ülkenin başkentinden sonraki ikinci büyük şehri olmayı kesinlikle hakediyor.

Notr-Dame Kilisesi

Onasill ~ Bill Badzo

Şehrin olağanüstü manzarasını görmek için Notr-Dame Kilisesi’ne çıkın ve Eski Liman’da Bouillabaisse’yi deneyin. Yemek seçimini Cezayir mutfağından yapmak isterseniz Eski Marsilya’ya uğrayabilir, Belsunce yolundan gül satın alarak bir dilek tutabilir, Marsilyalıların geleneklerine katılabilirsiniz.

Vieille Charite

falco

Fransa’daki İtalyan mimarisi örneklerini görmek isterseniz Vieille Charite’ye, Fransa’nın deniz tarihine ilgiliyseniz Marsilya Tarih Müzesi’ne gidebilirsiniz. Çarpıcı bir Akdeniz şehri olan Marsilya’da Akdeniz Medeniyetleri hakkında bilgi edinebilir; burada dilerseniz belgesel filmler izleyip turistik yürüyüşlere katılabilirsiniz. Marsilya şehri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Nice Görülecek Yerler

Bol güneşli bir tatil kenti olan Nice yıl boyunca açık havasıyla tam bir deniz turizmi merkezidir.

Cote d’Azur Sahili

MilieMilie

Cote d’Azur Sahili belki de dünyanın en iyilerindendir.

Jardin Albert Parkı

George Rex

Nice’te deniz aktivitelerinin dışında açık hava konserleri için Jardin Albert Parkı, alışveriş için Anglais caddesi, manzaralı bir restoranda yemek yemek için Şato Tepesi Nice’in diğer gezilecek yerlerindendir.

Matisse Müzesi

Aoife Cahill

Sanat ve kültüre de önem verilen kentte Matisse müzesi’nde sanat filmleri izleyebilir, Chagail’in hayranlarından biriyseniz kendi müzesini görebilir, Picasso gibi birinci sınıf ressaların tabloları için rotanıza Güzel Sanatlar Müzesi’ni ekleyebilirsiniz.

Ortodoks Kilisesi

Emmanuel DYAN

Rus Çarı’nın yaptırdığı Ortodoks Kilisesi,  Notr-Dame Manastırı Nice’ın tarihine ışık tutan mekanlardandır. Kente geldiğinizde Eski Nice bölgesine uğrayıp yerli satıcılardan alışveriş yapmayı unutmayın. Nice şehri detaylı bilgi için bakabilirsiniz.

Toulusse Görülecek Yerler

Fransa’nın en renkli kenti olarak da nitelendirilen Toulouse ılıman iklime sahip, turistik bir şehirdir.

Capitole Meydanı

wikimedia

Capitole Meydanı kafelerde sohbet eden gençler ve alışveriş yapan turistlerle doludur.

St. Sernin Kilisesi

maxpixel

St. Sernin Kilisesi, Jakoben Manastırı, Arkeoloji Müzesi, St. Etienne Katedrali kentin tarihi ve dini mirasını canlandıran yapılarıdır. Sanat galerileri ve müzeleri açısından da zengin olan kentte Dekoratif ve Grafik Sanatlar Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesi eski lahitlerden modern eserlere kadar tarih boyunca bölgenin sanat dünyasına ışık tutmaktadır. Hava almak ya da dinlenmek isterseniz Midi Kanalı Bölgesi’ne uğrayın. Burada bisiklet kiralamayı da düşünebilirsiniz. Toulouse şehrini inceleyebilirsiniz.

Strazburg Görülecek Yerler

Avrupa’nın başkenti olarak da bilinen Strazburg tarihi ve siyasi özelliklere sahip şık ve eski bir kenttir.

Notre Dame Katedrali

DEZALB

Katedralleriyle de ünlü kentte Notre Dame Katedrali’nde Meryem Ana’nın Taç Giyme Töreni’ni görebilir, Aziz Thomas Kilisesi’nde askeri mezarlığı ziyaret edebilir, St. Pierre Kilisesi’nde dini konserlere katılabilirsiniz. Müzeler açısından da zengin olan kentte Avrupa Sarayı’nda Avrupa’nın siyasi tarihini, Tarih Müzesi’nde ve Rohan Sarayı’nda Fransa’nın siyasi tarihini görebilirsiniz.

Krutenau Meydanı

pelpass

Alışveriş yapmak isteyenler için Krutenau Meydanı ve Kammarzell Konağı çevresi kentin popüler alışveriş bölgeleridir. Dinlenmek ve hava almak isteyenler Le Petite France bölgesinde turistik bir yürüyüşe çıkabilir. Strazburg şehrini detaylı inceleyebilirsiniz.

Monaco Görülecek Yerler

Fransız Riverası’nın en seçkin kenti olan Monaco doğanın denizle buluştuğu muhteşem bir Akdeniz kentidir.

Monte-Carlo

dawiduuch

Bir tür Kraliyet bölgesi olan Monaco’nun ihtişamını yaşamak için Monte-Carlo caddelerinde alışveriş yapabilir, Monaco Limanı’nda lüks yatları görebilir, Moneghetti sokaklarında gezebilir, aristokrasiyi yansıtan ultra-lüks restoranlarında pahalı yemekler yiyebilirsiniz.

Grace Gül Bahçesi

montecarlo_online

Aynı zamanda bir prenslik olan kentte Prens’in Sarayı ve Prenses Grace Gül Bahçesi’nde monarşiyi inceleyebilir; Zen Bahçesi, Martin Bahçeleri ve Egzotik Bahçe’de yeşil bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Klasik Arabalar Koleksiyonu

wikimedia

Eğer arabalara ilgiliyseniz Klasik Arabalar Koleksiyonu’nu görebilir, kente  Mayıs ayında gelmişseniz Formula 1 yarışını izleyebilirsiniz.

Ulusal Monaco Müzesi

Larry Koester

Kültürel geziler için Oşinografi Müzesi, Ulusal Monaco Müzesi, de la Visitation Müzesi kentin önemli ziyaret noktalarıdır.

Monte Carlo Opera Binası

Larry Koester

Eğer sanata meraklıysanız Monte Carlo Opera Binası tüm ihtişamıyla sizi karşılayacaktır. Monaco şehri daha fazla detay için

Bordeaux Görülecek Yerler

Güney Fransa’nın turistik merkezi Bordeaux oldukça eski bir ticaret kentidir.

St. Catherine Caddesi

wikimedia

Kentte St. Catherine Caddesi’nde alışveriş yapabilir, eğlenmek ya da dinlenmek için Su Aynası’na ve des Quinconces Meydanı’na uğrayabilirsiniz.

Beaux-Arts

Steve Cadman

Müzeler açısından oldukça zengin olan kentte Borsa Müzesi’ni, Beaux-Arts’ta sanat eserlerini, Akitanya Müzesi’nde kentin tarih öncesini, Colbert Kruz Gemisi’nde denizcilik tarihini görebilirsiniz. Büyük Çan ile St. Seurun Bazilikası, St. Michael Bazilikası  ve St. Andre Katedrali kentin dini hayatında önemli bir yere sahiptir.  Bir tiyatro kenti olarak da bilinen Bordeaux’ta hemen her gün Büyük Tiyatro Gallien Tiyatrosu’nda oyunlar oynanmaktadır.

Tour Pey Berland Kulesi

Jim Whitehead

Kentin manzarasını görmek isterseniz Tour Pey Berland Kulesi’ne çıkabilirsiniz. Bordeaux şehri bilgileri için bakabilirsiniz.

Cannes Görülecek Yerler

Fransa’nın Akdeniz sahilinde yer alan Cannes deniz, kum ve güneş üçlüsünün bir arada olduğu olağanüstü bir tatil kentidir. Cannes’ta La Californie semtinde palmiyeler arasında dolaşabilir, denize girmek isterseniz ücretsiz plajlarını kullanabilirsiniz.

La Croisette Caddesi’nde dünyanın ünlü markalarından alışveriş yapabilir, el yapımı ürünler almak isterseniz Eski Cannes bölgesine geçebilirsiniz. Kentin kültürel miraslarını görmek için Castre ve La Malmaison Müzesi yıl boyu açıktır. Sanat severler Bellini Şapeli’nde usta sanatçının eserlerini görebilir ve eğer kente Mayıs ayında gelmişseniz dünyaca ünlü Cannes Film Festivali’ne katılabilirsiniz. Kentin dini yönünü görmek isterseniz ünlü Notre-Dame Kilisesi haftanın her günü ziyaretçi kabul etmektedir. Cannes şehri hakkında daha fazla detay için bakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here