Fransa Hakkında Önemli Bilgiler

 • Fransa’nın para birimi euro’dur. Bankalarda ve postanelerde döviz değişimi yapılabilir. Oranlar ve komisyonlar değişkenlik gösterebilir. Havaalanlarında, tren istasyonlarında ve plaj bölgelerinde de döviz bozdurabilirsiniz ancak buralarda muhtemelen daha yüksek komisyon ödemeniz gerekir. Kredi ve bankamatik kartları da yaygın olarak kabul edilse de bazı küçük işletmeler nakit isteyebilir. Visa Express ve Mastercard yaygın olarak kabul edilirken American Express daha nadir kabul edilen kart çeşididir.
 • Fransa’nın resmi dili Fransızca’dır. Her yerde olduğu gibi telaffuzda ve yerel kelimelerde bölgelere göre farklılıklar vardır. İspanya ve Almanya’nın sınır bölgelerine yaklaştıkça konuşulan dili anlamak biraz zorlaşabilir. İlginç şekilde Fransızlar ülkede başka bir dili bilmeleri durumunda bile Fransızca harici bir dil konuşmamaya özen gösterirler.
 • Seküler bir anayasaya sahip olan Fransa’da nüfusun çoğunluğu Katolik’tir. Fransa’da azınlık olarak Müslüman, Budist ve Yahudi toplumları da yaşar.
 • Fransa’daki Türk Büyükelçiliği Paris’te, Lamballe Caddesi’ndedir.

Fransa Hakkında Uyarılar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Fransa’da görgü kuralları ciddiye alınır. Bir işyerine girerken “Bonjour, madam/mösyö”; ayrılırken “Au revoir” demeniz beklenir. Birisine yanlışlıkla çarparsanız “pardon” diyin.
 • Paris’te içme suyu çoğunlukla temiz ve güvenlidir. Bir restoranda su isteyecek olursanız şişelenmiş olarak sunulacaktır.
 • Fransa’da servis ücretleri her zaman hesaba dahildir ve kanunla belirlenmiştir. Bununla birlikte hizmet kalitesine göre 1-2 euro bahşiş bırakılması tavsiye edilir. Daha lüks restoranlarda 5-10 euro bahşiş beklenirken taksi şoförleri de genellikle %5 ile %10 arasında bir bahşiş beklerler. Çoğunlukla taksi ücreti bir üst rakama yuvarlanacaktır. Eğer sinema ya da tiyatroya giderseniz yer göstericiye 1-2 euro bahşiş verilir.
 • Halka açık yerlerde yüksek sesle konuşmak Fransa’da oldukça kaba kabul edilir. Yerlilerin birbirleriyle nasıl alçak sesle konuştuklarını görebilir, kendi ses tonunuzu da onlara benzetebilirsiniz.
 • Fransızlar bütün dünyada şıklıklarıyla bilinir. Eğer Fransızlarla uyumlu görünmek istiyorsanız basit turist giysileri, spor ayakkabıları, beyzbol şapkaları gibi şeyler giymemelisiniz. Bazı kiliseleri ziyaret etmek istiyorsanız omuzlarınızı ve bacaklarınızı -en azından dize kadar- kapatmanız tavsiye edilir. Sahilde üstsüz güneşlenmek saygısızlık olarak görülür.
 • Fransa’da toplu taşıma araçları, müzeler, kafeler, restoranlar ve gece kulüpleri de dahil olmak üzere tüm kapalı alanlarda sigara içmek yasaktır.
 • Fransa seyahatinin maliyeti çoğunlukla ülkenin neresine geldiğiniz ve ne zaman geldiğinize bağlı olacaktır. Fransa’nın çoğu fiyat konusunda Euro bölgesi komşularına benzer. Yine de birinci sınıf turistik yerlerde otel fiyatları yüksek olabilir. Paris ve Cote d’Azur gibi yerler her zaman diğer bölgelere kıyasla daha pahalıdır. St Tropez gibi şık bir yeri ziyaret ediyorsanız fazla para harcamaya hazır olun.
 • Fransa Avrupa’nın seyahat için en çok para harcanması gereken ülke olabilir. Şarap turlarına katılmak günde yaklaşık 90 euro’ya malolacaktır. Çoğu müzeye giriş ücreti 9 – 20 euro arasındadır. Eyfel Kulesi’ne çıkış 15 euro iken, Versailles Sarayı ve Bahçeleri’ni ziyaret etmek 25 euro’ya malolur.
 • Eğer düşük bütçeli bir Fransa seyahati gerçekleştirmek isterseniz minimum günlük bütçeniz 60-70 euro olmalıdır. (Bir hostel ya da pansiyonda kalıp, lüks restoranlarda yemediğiniz, toplu taşıma kullandığınız varsayılarak belirlenmiştir.) Ucuz yerel dükkanlarda sandviçler 4-7 euro arasındayken bir restoranda yemek (bir bardak şarap da dahil olmak üzere) 30 euro’ya malolacaktır.
 • Fransa’da turistlere karşı şiddet içeren suçlar nadiren görülürken tüm büyük şehirlerde, plajlarda ve önemli turistik mekanlarda ufak hırsızlık olayları yaşanabilir. Paris’te özellikle tren ve metro istasyonlarında yankesicilere karşı dikkatli olun. Özellikle güney bölgelerde gece yarısı polis üniformalı dolandırıcılar yolunuzu kesip rüşvet isteyebilir. Polis tarafından durdurulursanız mutlaka kimlik sorun. Fransa’da gezerken çantanızı veya cüzdanınızı güvenli bir şekilde taşıyın. Değerli eşyalarınızı görülebilir yerlerde tutmayın ve arabanızı bir otoparka, otopark yoksa aydınlık ve kalabalık bir caddeye park edin.
 • Fransa’da çalışma saatleri pazartesiden cumartesiye sabah 9 ile akşam 18 saatleri arasıdır. Büyük şehirlerde mağazalar ve diğer işletmeler Temmuz ve Ağustos aylarında çoğu turistik merkezde gün boyunca açık kalırlar. Kırsal alanlarda ve Güney Fransa’daki yerler öğle saatlerinde birkaç saat kapanma eğilimindedir. Standart tatil günü Pazar olmakla birlikte büyük şehirlerde Pazar günü de dükkanlar açık olabilir. Özellikle kırsal kesimdeki bazı mağazalar ve işletmeler Pazartesi günleri de kapalıdır. Müzeler sabah 9’dan akşam 6’ya kadar açık olma eğilimindedir. Müzelerin açık olduğu saatler yaz aylarında 8’e kadar sarkabilir. Müzeler genellikle Pazartesi ya da Salı günleri kapalı olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here