Fransa’da Alışveriş

Fransa genel olarak alışveriş severler için bir cennettir. Dünyanın moda kenti olarak bilinen Paris’in dışında bile çoğu yerde büyük alışveriş merkezleriyle butiklerin sıralandığı alışveriş caddeleri bulunur. Ünlü tasarımcıların kıyafetleri ve ayakkabıların yanı sıra Fransa’da en çok satılan ürünler parfüm, şarap, peynir ve geleneksel el sanatlarıdır.

Paris lüks butiklerdeki son moda ürünlerin yanı sıra indirim mağazalarında şaşırtıcı derecede düşük fiyatlara giyim alışverişi yapabileceğiniz bir kentti. Alışveriş için diğer büyük şehirler Lyon, Marsilya ve Nice’dır. Bununla birlikte bit pazarı da geleneksel bir Fransız fenomeni olup her Fransız mahallesinde haftada bir veya iki kez kurulur ve alışveriş severlere tavsiye edilir.

Fransız şarapları Fransa’daki alışverişin vazgeçilmez bir parçasıdır. Şarap imalathanelerini ziyaret etmek ve ücretsiz şarap tatmak yaygın turist aktivitelerindendir. Fransız şampanyası ve konyak da bu imalathanelerde bulunabilir. Fransız çikolatası, peynir, pastırma ve hardal gibi geleneksel Fransız lezzetleri de en çok satılan Fransız gıdalarındandır.

Fransa’nın Limoges kentinde üretilen porselenler olağanüstü kalitelidir. Lalique ve Baccarat kristalleri dünyaca ünlüdür. Fransız halıları, el yapımı cam ürünleri, dantel, seramik gibi hediyelik eşyalar turistler için idealdir. Fransız el işi ürünleri geleneksel olarak oldukça kalitelidir.

Parisli sokak pazarlarında, ülkenin en büyük ticaret limanı olan Marsilya’da, ülkenin en büyük üçüncü kenti olan Lyon’da birçok moda mağazası bulunur. Fiyatlar söz konusu olduğunda ürünlerin üzerindeki fiyat etiketine kasada %19 KDV eklenecektir. Fransa’da satın aldığınız ürünü isterseniz iade edebilirsiniz. Satıcı iadeye yanaşmıyorsa Fransız Tüketici Kanunu’nu hatırlatın. Fransa’da satın alınan ürünlerin minimum 2 yıllık garantisi vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here