Fransa’da Yemek

Fransızlar kahvaltıda çay, sıcak çikolata veya kahveyle birlikte kruvasan veya aci au isimli hafif bir çikolatalı pasta yemeyi severler. Genellikle 4 euro’luk bir maliyetle Fransa’da kahvaltı edilebilir. Kruvasan kalmadığı takdirde en yakın pastaneden kendi kruvasanınızı alıp gelmeniz kabul edilebilir. Standart bir otel kahvaltısı ücreti ortalama 6 euro olmakla birlikte ekmek veya hamur işleriyle birlikte reçel, kahve, çay ve portakal suyu içermektedir. Daha pahalı yerlerde açık büfe kahvaltı sunulabilir.

Fransa’da günün ana yemekleri öğle vaktinde ve çoğunlukla 12:30 ile 13:30 saatleri arasında yenilir. Öğle vakti ve akşamları ortalama 11-12 euro maliyetle tabldot menüler sunulur. Tipik olarak menüde bir ana yemek, aperatif ve tatlı bulunur. Bununla birlikte hemen her restoranda bulunan krepler de Fransızlar popüler öğle yemeği tercihlerindendir. Odun ateşinde pişirilen pizzalar da popülerdir ve krepten biraz daha doyurucu ve pahalıdır.

Turistik bölgeler dışında, küçük atıştırmalıklar İngiltere’de ya da Amerika’da olduğu kadar yaygın değildir. Atıştırmalık için yerel boulangerie’ler en popüler seçimdir. Frites (kızartma), krep, galettes (galeta), gauffres (gofret), croques-madame (kızarmış peynir ve jambonlu sandviç) gibi atıştırmalıklar kafelerde ve birçok sokak standında satılmaktadır. Çeşitlilik açısından, daha büyük şehirlerde tugla a loeuf (yumurtalı kek), merguez (acı soslu sosis), falafel (kızarmış nohut topları, salata ve ekmekle servis edilir) gibi atıştırmalıklar ise Kuzey Afrika kökenlidir (çoğunlukla Tunus).

Fransız mutfağı bölgeden bölgeye farklılık gösterir. İtalya’ya yakın bölgelerde zeytinyağı, sarımsak ve domatesin yanı sıra patlıcan ve biber gibi Akdeniz sebzelerinden de yoğun şekilde faydalanılır. Marsilya’nın en lezzetli yemeklerinden olarak bilinen ve bir tür balık çorbası olan boillabaisse oldukça popülerdir. Güneybatıda bir tür yahni olan cassoulet İspanyol mutfağına benzer. Kuzeydoğudaki choucroute’de (lahana turşusu) ise Alman mutfağının etkileri görülür. Eğer Dordogne’daysanız ünlü kaz ciğerini veya truffles’ı (yer mantarı) deneyebilirsiniz.

Fransa’da hemen her öğünde şarap tüketilir. Fransız şarapları çeşitlilik ve kalite açısından dünyada rakipsizdir. Ülkenin kuzeybatı bölgesi ve dağlık bölgeler haricinde hemen her yerde şarap üretilir. Şampanya, Burgonya ve Bordeaux şarap üretilen en ünlü bölgelerdir ve onları Loire ve Rhone Vadileri ile Languedoc bölgesi takip eder.

Fransa kafelerinde jus d’abricot (kayısı) ve cassis (fıstık) karışımı meyve suları oldukça popülerdir. Sirops (nane şurubu), limonata, soda (eau minerale) en çok tüketilen içeceklerdir. Fransa’da yapılan kahveler çoğu zaman espresso tarzında olup yüksek miktarda kafein içerir. Son dönemde un deca isimli kafeinsiz kahve de oldukça popülerdir. Yemeklerden sonra çoğu restoranda bitki çayları ikram edilir. En yaygın olan bitki çayları tilleul (limon çiçeği), nane (menthe) ve camomille (papatya) olarak sıralanabilir.

Unutmayın ki Türk standartlarına göre Fransızlar eti daha az pişirir. Akşam yemeği için istediğiniz şey bir salata ise ana yemek sipariş etmeniz gereken bir restoran yerine bir kafe bulmanız tavsiye edilir.  Fransız lokantaları akşam yemeği için 7’de servise başlar ve 8:30’da en kalabalık halini alır. İyi yemekler yemek isterseniz turistlere hitap eden yerlerden çok Fransızların tercih ettiği lokantaları tercih edin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here