Fransa’da Ulaşım

Batı Avrupa’nın en geniş tren ağına sahip Fransa’da ulusal demiryolu şirketi SNCF bütün kentler arasında hizmet verir. Saatte 300 km hıza çıkabilen trenler kuzeyden Lille’e, doğuda Strazburg’a, güneyde Marsilya ve kuzeyde Bordeaux’ya kadar uzanır. Yalnızca online rezervasyon yapılabilen IDTGV trenleri düşük maliyetli havayolları ile rekabet eder. Trenler hızlı olmasa da restoran gibi hizmetlere sahiptir. Seyahatinizi konaklamayla birleştirmeyi tercih ederseniz gece trenlerini kullanabilirsiniz.

Otobüsler çoğunlukla kırsal alanları kapsar ve makul olmayan kalkış saatleriyle dağınık bir hizmet verir. Otobüsler çoğunlukla trenlerden daha ucuz olmakla birlikte daha yavaştır.

Fransa’da yollar bakımlı ve gelişmiştir. Bununla birlikte otobanların çoğu ücretlidir. Fransa’yı dolaşıyorsanız kırsaldaki tek şeritli yollardan ülkenin her köşesine ulaşan otobanlara kadar yollar açıktır. Fransa’da trafik sağdan akar ve Fransızlar biraz agresif sürücüler olarak bilinir. Tüm havaalanlarında araç kiralayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here