Fransa’ya Ne Zaman Gitmeli?

Fransa’nın ne zaman ziyaret edileceği çoğunlukla ziyaretçinin ne amaçlı bir tatil gerçekleştirmek istediğine bağlıdır. Çoğu Fransız da tatil için yurtdışına çıkmak yerine kendi ülkelerinde tatil yapmayı tercih ettiği için Temmuz ayının ortasından Ağustos ayının sonuna kadar süren Fransızların tatil döneminden kaçınmanız tavsiye edilir. Bununla birlikte Paskalya da Paris ziyareti için pek tercih edilmez zira Avrupa’nın okul çağındaki çocuklarının yarısı sanki Paris’e gelmiş gibi olur. Aynı nedenlerle kayak severler Şubat ayındaki sömestr tatilinden uzak durmalıdır. Fransa’yı ziyaret etmek için en uygun zaman bahar ayları, Nisan ve Haziran arası veya Eylül – Kasım ayları arasıdır.

Genel anlamda Fransa’ya ne zaman gidilir diye düşünürken iklim koşullarının göz önüne alınması gerekmez. Kuzey Fransa İngiltere’de olduğu gibi yağışlıdır ve yağışın ne zaman olacağı pek öngörülemez. Paris New York’a benzer ancak daha ılıman bir iklime sahiptir ve nadiren aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olur; ancak Loire’in sadece güneyinde hava belirgin bir şekilde daha sıcak olur. Batı kıyısı Atlas Okyanusu’na olan yakınlığı nedeniyle biraz daha sıcak olsa da yaz aylarında şiddetli fırtınalara maruz kalmaktadır. Kıyıları geride bırakıp iç bölgelere doğru gidilirse kış ayları daha sıcak ve yaz ayları daha kurak geçer. Tatil için en uygun hava şartları Akdeniz sahil şeridi boyunca uzanan; kışın kısa ve ılık, yazın uzun ve sıcak olduğu Korsika bölgesindedir.

Paris’i ziyaret etmek için en uygun zaman Nisan – Haziran arası veya Eylül – Kasım arasıdır. Hava yıl boyunca ılıman olup Temmuz ve Ağustos aylarında şehir aşırı kalabalıktır. Bu dönemde Fransızlar şehri terk ederek turistlere bırakırlar. Oteller Kasım-Şubat ayları arasındaki soğuk ve yağışlı dönemde daha ucuz olur ve çoğunlukla iş seyahatleri, ticaret fuarları için gelenlere hizmet verirler.

Fransa Festivalleri ve Resmi Tatiller

Fransa Festivalleri ve Resmi Tatil Günleri

Din, sanat, çikolata, narenciye, şarap, film, müzik ve hatta kuklaları kutlayan Fransız festivalleri bütün ülke geneline yayılmış olup turistleri şaşkını çevirebilecek kadar çeşitlidir. Şık Fransız müzik ve film festivalleri de dahil olmak üzere Fransız yemekleri, kültürel bağları ve tarihi hikayelerine dayanan Fransız Festivalleri yıl boyuna yayılmış biçimde her zevke göre bir şeyler sunar.

Fransa’da Resmi tatiller milli ve dini olmak üzere ikiye ayrılır. 1 Ocak Yılbaşı, 1 Mayıs İşçi Bayramı, 14 Temmuz Bastille Günü, 15 Ağustos Zafer Bayramı, 11 Kasım Gaziler Günü milli tatil günleri iken; Paskalya Bayramı (Mart sonu), 1 Kasım Azizler Günü, 25 Aralık Noel dini tatil günleridir.

Cirque de Demain, Paris

Yılda bir kez dünyanın en iyi sirk okullarının sirk aktörleri yaş gruplarına göre ayrılıp Cirque de Demain’de yarışır. Burada keşfedilen yetenekli gençler geleceğin ünlü adayları olacaktır. Seyirciler hem geleneksel hem de modern tarzda performans gösteren hayvan eğitmenleri, palyaçolar, akrobatlar ve hokkabazların keyfini çıkarır. Festival Ocak ayının son haftasında, üç günlük bir programla gerçekleştirilir.

Nice Karnavalı

Nice Karnavalı dünyadaki en büyük karnavallardan biridir. Fantastik süslemeli araçlar ile 15 gün ve gece karnaval devam eder. Çiçek Geçidi sırasında abartılı kostümlerle kalabalığa çiçekler atılır ve geceleri Işık Geçitleri ile aydınlatılan sokaklarda dünya çapında 1000’den fazla dansçı ve müzisyen sahne alır. Karnaval Şubat ayının ikinci haftasında başlar. Karnaval için Nice’a gidilecekse mutlaka otel rezervasyonu yaptırılmalıdır.

Menton Limon Festivali

Fete du Citron 145 ton narenciyenin kullanıldığı 300 profesyonel çalışmayı görmek için 200.000’den fazla ziyaretçinin katıldığı bir tarım festivalidir. İki hafta boyunca Menton’un merkezindeki Bioves Bahçesi hepsi portakallardan ve limonlardan yapılmış heykeller ve modellerle dolar. Sokaklarda müzisyenler ve akrobatlar geçit töreni yaparken maskeli kalabalıklar dans eder; sokaklarda Fransa yemek kültürü çeşitleri satılır. Festival Şubat ayının ikinci haftasında başlayıp iki hafta devam eder.

Uluslararası Peyzaj Festivali

Dünya’nın çeşitli ülkelerinden gelen 30 kadar bahçe tasarımı Chateau Chaumont-sur-Loire’de sergilenir. Nisan ayı başında organize edilir.

Cannes Film Festivali

Fransa Güzel Sanatlar Bakanlığı tarafından Venedik Film Festivali’ne rakip olmak için oluşturulan bu uluslararası kültürel etkinlikte dünyanın dört bir yanından 30 binden fazla sinema profesyoneli bir araya gelir. Festival profesyonel bir etkinlik olduğu kadar sosyal de bir etkinliktir. Festival boyunca sahilde açık hava sineması kurulur, bilet gereklidir. Festival Mayıs’ın üçüncü haftasında başlar ve yaklaşık 10 gün sürer.

Sedan Ortaçağ Festivali

Sedan Kalesi Avrupa’nın en ünlü kalelerinden biridir ve bu kale çevresinde Orta Çağ atmosferini yeniden yaşamak için bir festival düzenlenir. Festivale katılan binlerce insan için geleneksel ziyafetler, fuarlar, turnuvalar, güreş müsabakaları ve düello oyunları düzenlenir. Festival Mayıs’ın üçüncü haftasonunda, iki gün süreyle gerçekleştirilir.

Choregeis d’Orange Festivali

Tarihi 1860 yılına dayanır ve Fransa’nın en eski festivalidir. Bir tür opera ve klasik müzik festivali olup Roma Tiyatrosu’nda gerçekleştirilir. 9000 seyirci antik tiyatronun orijinal taş sahnesinin, şaşırtıcı doğal akustiğinin ve tarihi atmosferinin tadını çıkarır. Festival Haziran sonundan Ağustos başına kadar devam eder.

La Fete de la Müzik Festivali

Her yıl 21 Haziran’da düzenlenen ve gün boyunca yazın başlangıcının kutlandığı bir sokak müziği festivalidir. Cazdan rock müziğine, hip-hop’tan elektronik müziğe kadar her türlü müzik türü konserleri sokaklarda ücretsiz olarak verilir, barlarda ve kafelerde binlerce müzisyen toplanır.

Bastille Günü

Fransızların ulusal bayramı olan 14 Temmuz Bastille Günü Parisli halkın ve köylülerin monarşiyi sona erdirecek olayları başlattığı; özgürlük, kardeşlik ve eşitlik sloganlarıyla Bastille Kalesi’ni ele geçirip mahkumları kurtardıkları günün anısınadır. Fransa’nın her yerinde kutlamalar yapılır ancak en büyükleri başkent Paris’tedir. Ateş başında gece partilerinin yapıldığı 13 Temmuz gecesi başlayan kutlamalar ertesi gün Champs Elysses’deki askeri geçit töreniyle devam eder. Şehir gece boyunca görkemli havai fişek şovlarıyla aydınlanır ve şenlikler sabaha kadar sürer.

Lorient Kelt Festivali

Fransa’daki Kelt kültürünün kutlandığı festivale her yıl Britanya’dan Lorient’e 800 binden fazla katılımcı akın eder. Lorient kenti ilk defa 1971’de organize edilen festival boyunca gece gündüz müzik ve dans ile Kelt dünyasının geçici merkezi haline gelir. Festival Ağustos ayının ilk haftasında başlar ve 10 gün sürer.

Mulhose Bira Festivali

Kuzeydoğu Fransa’nın Mulhouse kentinde çeşitli şovlar, bira yarışmaları, bira sergileri, bira ve peynir atölyelerinin yer aldığı bira festivali Eylül ayının ortasında düzenlenir ve üç gün sürer. Festivalde başlıca Fransa yemekleri bira ile servis edilir.

Dünya Kukla Tiyatrosu Festivali

Fransa’nın Charleville – Mezieres kasabasında her iki yılda bir düzenlenir. Dünyanın dört bir yanından 250 grup sokak şovları da dahil olmak üzere yaklaşık 150 bin seyirciye yaklaşık 200 gösteri verir. Her türden kukla eldivenlerden, gölge tiyatrosuna kadar birçok çeşit gösterinin izlenebileceği festival Eylül ayının üçüncü haftasında başlar ve 10 gün sürer.

Üzüm Hasadı Festivali

Clos Montmartre bağı kuzey Paris’in zengin bağlarını temsil eden küçük bir kale gibidir. Yılda bir kez Ekim ayı başında Montmartre’de Üzüm Hasatı Festivali organize edilir.

Çikolata Festivali

Çikolata severler Ekim sonunda Paris’i ziyaret ederlerse çikolatanın tarihinden üretimine her konu hakkında bilgi ve tecrübe edinebilir. 400’den fazla çikolata standının kurulduğu fuar üç gün sürer ve Porte de Versaiiles’de düzenlenir.

Aziz Nicholas Bayramı

Her yıl Aralık ayında Avrupa’daki birçok ülke Aziz Nicholas Bayramı’nı kutlar. Fransa’nın Nancy şehrindeki bayram kutlamaları ise bunlardan en ünlü olanıdır. Atlı geçit töreni, el yapımı zanaat pazarları, sergiler, tiyatro gösterileri, konserler ve muhteşem bir havai fişek gösterisinin yer aldığı kutlamalar Aralık ayının başında yapılır ve 2 gün sürer.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here