Eindhoven Gezilecek Yerler

Eindhoven güney Hollanda’nın en büyük ve ülkenin de beşinci büyük şehri olarak ziyaretçilerini beklemektedir. Philips yerli halk tarafından şehrin ışık kenti olarak anılmasını sağlayan elektronik devi şirkettir. Philips şirketi ve bağlantıları nedeni ile Hollanda’nın endüstriyel ve modern şehri olma hakkını Eindhoven kazanmıştır. Philips aynı zamanda şirketin kurucusunun da oğlunun adıdır. Dommel Nehri üzerindeki hızlı büyüme Philips eserlerinin kurulması sonucunda kısa sürede gerçekleşmiştir. Araba ve kamyon üreticisi DAF şirketi de kurulunca gelişmenin önü kesilemez bir hal almıştır. Eindhoven yoğun bir üniversite kenti olarak da Hollanda’nın dikkat çekici şehirleri arasındadır. Sanat müzeleri ile tarihi kiliseleri ve güzel parkları Eindhoven’a turist çeken mekanların başında gelmektedir. Eindhoven çeşitli turistik mekanları ile Hollanda’nın en gözde ve turistik şehirleri arasında gelmektedir.

Vincent Van Gogh’un Yaşadığı Nuenen Köyü

Hollanda’nın Eindhoven şehrinin sadece sekiz kilometre kuzeydoğusunda Nuenen Köyü bulunmaktadır. 1883 ile 1985 yılları arasında Vincent Van Gogh Nuenen Köyü’nde yaşamıştır. Van Gogh’un sanatına tanık olan bu köy dünyaca ünlü resimlerin yapıldığı yer olarak büyük önem taşımaktadır. Van Gogh başlangıçta papazın evinde yaşıyordu ve sonrasında tamamen orijinal tarzına dönmüştür. Van Gogh batı dünyasının sanat tarihinde çok etkili olan başarılı bir sanatçıdır. Van Gogh’un ayak seslerinin bulunduğu Nuenen Köyü’nde yürüyüş yapmak harika bir deneyim olacaktır. Açık hava müzesi olarak adlandırılan rehberli turlar ile köy çevresinde sanatçıyla ilgili yirmiden fazla mekanı gezmeniz mümkündür. İçindeki insan sevgisini tablolarına aktaran Vincent Van Gogh’un yaşadığı köyü ve bıraktığı izleri mutlaka yerinde görmelisiniz.

Philips Müzesi

Müze Gerard Philips isimli şahsın 1890 senesinde ilk ampulleri ürettiği fabrikanın yakınında yer almaktadır. Philips Müzesi küçük işletmelerin dünyanın en büyük elektronik şirketi haline gelmesinin kanıtlarını ziyaretçilerine sunmaktadır. Philips Müzesi ultra modern bir yapıda karşımıza çıkmaktadır. Philips Müzesi ziyaretinizde şirketin başarısı yanında unutulmaz sayılan ürünlerin işleyişi hakkında da genel bir bakış sunulmaktadır. Philips Müzesi’nde bulunan dijital sınavlar ve bulmacaları içeren eğlenceli interaktif bir oyun olan Mission Eureka çocuklarınız ile yapacağınız gezinin eğlenceye dönüşmesini de sağlayacaktır.

Van Abbe Müzesi

Eindhoven’da en ilginç binalardan birine sahip olan Van Abbe Müzesi sanat severlerin çok ilgisini çekmektedir. Müze Hollanda’daki modern sanatın en önemli galerilerinden biri kabul edilmektedir. Van Abbe Müzesi’nde 2700’den fazla eser bulunmaktadır. Modern ressamlardan Marc Chagall ve Pablo Picasso’nun eserleri müzenin başlıca parçaları arasındadır. Önemli koleksiyonları bulunan diğer bir isim de Jacqueline de Jong ve onun geniş Paris koleksiyonudur. Müzede ayrıca ABD Almanya ve Doğu Avrupa ülkelerinden de sayısız heykel, eser, video çalışmaları ve posterler yer almaktadır. Dikkat çekici başka bir noktayı ise Kempenland Müzesi’nde Eindhoven çevresindeki tarih ve kültürün anlatıldığı 19. yüzyıl tarım hayatı ile tekstil endüstrisine ait görüntüler oluşturmaktadır.

Catherine Kilisesi

Saint Catherine Kilisesi 1867 senesinde neo-gotik denilen tarzda ilginç bir yapıda inşa edilmiştir. Catherine’e ithaf edilen orijinal kilise binası 13. yüzyıl itibari ile kutsanmıştır. Catherine Kilisesi defalarca savaşa maruz kalmış ve ateş sonucu ciddi hasarlar almıştır. 18. yüzyıla gelindiğinde kilise binasının bir bölümü ahır ve silah deposu olarak kullanılmıştır. Catherine Kilisesi’nin bina yapısı ülkenin en tanınmış yazarlarından Joseph Thijm eserlerine sembolik göndermeler içermektedir. Kilisede bulunan önemli noktalar arasında her biri 73 metre yüksekliğinde olan David ve Maria isimleri ile anılan ikiz Fransız gotik kulesi karşımıza çıkar. Catherine Kilisesi’nde iç mekanın en önemli özellikleri arasında vitraylı pencereler sayılmaktadır.

Eindhoven Müzesi

Eindhoven Müzesi Hollanda’nın en büyük ikinci şehri olan Kuzey Brabant’ın demir ve ortaçağ dönemlerine ait hayatın anlatıldığı bir müzedir. Tekstil sanayi ve elektrik gelişmeden önce eyaletin geçim kaynağını oluşturan tarım ile ilgili eserleri müzede görmek mümkündür. Şehirde bulunan yerleşimlerin çoğunda tarım yapılır ve çiftçilik ile uğraşılırdı. Bu günlük yaşam hallerinin yansımasını Eindhoven Müzesi’nde inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Yerli halka ait kostümler, yemek pişirme, demircilik, tarım unsurları, gelenek ve görenekler gibi eski yaşamın izlerini taşıyan pek çok şey bu müzede yer almaktadır. Dönem binaları ile ilgili otantik çalışmaları ve değişimleri de Eindhoven Müzesi’nde keşfetmeniz mümkündür.

DAF Müzesi

1928 senesinde Avrupa’nın en büyük araç üreticisi olan DAF Şirketi Eindhoven şehrinde kurulmuştur. DAF Şirketi’nin serüveni Hub ve Wim Van Doorne kardeşler tarafından küçük bir demirci dükkanında başlatılmıştır. Basit mühendislik ürünleri ile başlayıp römork otomobil ve kamyon üretimine kadar giden bir başarının hikayesi ortaya çıkmıştır. DAF şirketinin başarı hikayesini ve bıraktığı izleri incelemek için mutlaka DAF Müzesi’ne ziyarette bulunmalısınız. Orijinal atölye çalışmaları ve yapılan araçların prototipleri ile çeşitli araç örneklerini müzede görmeniz mümkündür.

Inkijk Müzesi ve Ton Smits Huis Müzesi

Inkijkamuseum Eindhoven’da bulunan en ilginç müzelerden biri ve çok küçük bir alandadır. Eski bir keten fabrikasının lavabosunun bulunduğu yerde kurulan büyüleyici bu küçük müzenin zemin katında sık sık değişen sanat yapıtları bulunmaktadır. Zemin katta bulunan bu eserleri görmek için pencereden bakmak turistlere çok ilgi çekici gelmektedir. Bir gece konaklama imkanı yaratıldığında daha rahat ve keyifli incelemeler yapabileceğiniz bir müzedir. Sanat ile ilgili olan Hollanda’nın en ünlü karikatüristlerinden birinin eski stüdyosunda bulunan Ton Smits Huis Müzesi de çok ilginçtir.

Ton Smits Huis Müzesi’nin eski bir stüdyo olduğunu bilmek ve karikatürle ilgili eserleri incelemek tatilinizin keyifli anlarından biri olacaktır.

Eindhoven Etkinlikleri ve Festivalleri

Eindhoven’da bulunan çeşitli cazibe merkezlerinin yanı sıra birinci sınıf konser mekanları ve tiyatro salonları da sanat severlerin hizmetine sunulmuştur. Philips Bilim Merkezi’nin eski evi olan uzay gemisine benzeyen Evoluon günümüzde bir konferans merkezi olarak kullanılmaktadır. Evoluon ilginç binası ile Eindhoven’da düzenlenen festivallere de ev sahipliği yapmakta ve müzik için mekan olarak kullanılmaktadır. Eindhoven’da en son teknoloji ürünü olan Effenaar pop ve rock müzik mekanlarından en önemlileri arasındadır. Avrupa çapında düzenlenen konser listelerinde

Evoluon ve Effenaar müzik salonları başta yer almaktadır. Şehrin en önemli yıllık festivallerinden olan Lichtjesroute’de her sonbahar 1944 senesi Alman işgalinden kurtuluşun şerefine kutlanmaktadır.

Philips Sport Vereniging Eindhoven Müzesi

Philips Sport Vereniging Avrupa’da en başarılı futbol bayiliklerinden biridir. Eindhoven’da kurulan futbol takımı 2014 senesinde yüzüncü yılını kutlamıştır. Philips Sport Vereniging Müzesi’nde futbolla ilgili tarihi kıyafetlerden fotoğraflara ve kariyer anlatan film görüntülerine ulaşmak mümkündür. Müzeye gittiğinizde Philips Stadyumuna düzenlenen rehberli turlara da mutlaka katılmalısınız. Spor severler ve meraklılar için Philips Sport Vereniging Eindhoven Müzesi’ni ziyaret etmek çok keyif verici bir etkinlik olacaktır.

City Park ve Genneper Park

Yerli halkın ve ziyarete giden turistlerin dinlenmesi sevdiği sporları yapabilmesi ve doğanın tadının çıkarabilmesi için Eindhoven’da geniş bir yeşil alan ayrılmıştır. Genneper Parkı Tongelreep ve Dommel Nehirleri üzerinde hoş bir konuma sahip olan en popüler parklar arasında sayılmaktadır. Genneper Park doğal güzellikleri yanında ziyaretçilerine çeşitli sergilerle de katkıda bulunmaktadır. Bu parka geldiğinizde yürüyüşünüzü yaparken çeşitli sergileri de inceleme fırsatı bulup eğlenceli anlar geçirebilirsiniz. Otuza yakın benzersiz heykelin bulunduğu City Park (Stadswandelpark) da çok turist çeken bir mekandır. City Park ziyaretinizde Hollanda doğu hint adaları ile ilk radyo iletişimini kutlayan 1927 seneli Radyo Anıtı’nı ve başka anıtları da görmeniz mümkündür. Eindhoven’da bulunan parklardaki eserler, sergiler, doğal güzellikler ile keyifli zamanlar geçirmeniz mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here