Hollanda Hakkında Önemli Bilgiler

 • Hollanda’nın para birimi euro’dur. Birçok dükkanda 200 ve 500 euro’luk bankonatlar geçerli değildir. Bunları bankalarda bozdurmanız gerekir. ATM’ler Hollanda’daki her şehir, kasaba ve köy çevresinde bolca dağılmış halde bulunur ve çoğu işlem ücreti almadan banka kartlarını kabul eder. American Express, Visa ve Mastercard da dahil olmak üzere çoğu kredi kartı Hollanda’da geçerlidir. Bankacılık saatleri 09 ile 19 arasındadır ve Cumartesi öğleden önce de açıktır.
 • Hollanda’nın nüfusu 16.6 milyondur. Bunların 790 bini başkent Amsterdam’da, 620 bini Rotterdam’da, 500 bini Den Haag (Lahey)’de yaşar.
 • Hollanda’da genel olarak çalışma saatleri Pazartesiden Cumaya 8:30-18 ve Cumartesi 8:30-16 saatleri arasındadır. Birçok yer Cuma akşamı daha geç kapanır ve Pazar günleri açık olan yerler de yaygınlaşmaktadır.
 • Hollanda’da en sık kullanılan dil Flemenkçe’dir. Kendine özgü bir vurgusu olan çeşitli aksanlar farklı bölgelerde konuşulur. Flemenkçe’den sonra en yaygın konuşulan dil İngilizce’dir.
 • Nüfusunun büyük bölümünü Hristiyanlar oluştur ve ülkenin %25’i Katolik, %10’u Protestan, %50’si ise agnostik ya da ateisttir.
 • Hollanda büyükelçiliği Lahey’da Jan Everstraat Bölgesi’nde bulunur. Bununla birlikte Deventer Keizerstraat’ta, Rotterdam Westblaak’ta ve Amsterdam Herenweg’de birer başkonsolosluk bulunur.

Hollanda Hakkında Diğer Bilgiler

 • Hollanda hükümetinin esrar gibi hafif uyuşturucuların kullanımı için karmaşık sayılabilecek bir yönetmeliği vardır. Hollanda’da kullanıcıların yalnızca kişisel kullanım için 5 gr’ı aşmayacak miktarlarda esrar satın almalarına izin verilir. Asla sokaktan birinden satın alınmamalı ve bunun için açılmış cafeler hariç toplum içinde kullanılmamalıdır. Esrar dışındaki bütün uyuşturucular Hollanda’da illegaldir.
 • Avrupa’nın pek çok yerine kıyasla Hollanda nispeten suç oranının daha düşük olduğu bir ülkedir. Bununla birlikte bazı sokak suçları hala görüldüğünden gece nereye giderseniz gidin dikkatli olmakta fayda vardır. Bisiklet kiralamışsanız kilitli olduğundan emin olun. Amsterdam’da hırsızların polis kılığına girip turistleri soyduğu olaylar rapor edilmiştir. Bir polis tarafından durdurulursanız önce kimliklerini sormanız tavsiye edilir.
 • 2008 yılında tren ve otobüs duraklarında, restoran, bar, gece kulübü ve kafeler de dahil olmak üzere tüm kamu binalarında sigara kullanılması yasaklanmıştır.
 • Hollanda’nın beşte biri sudan oluşur. Eğer korunmasa ve set çekilmiş olmasa ülkenin üçte ikisini su basacaktı. Hollanda’daki en alçak nokta (deniz seviyesinin 7 metre altında) aynı zamanda Avrupa’nın en alçak noktasıdır.
 • Hollanda’da 20 milyon bisiklet vardır. (kişi başına 1.25 bisiklet) Hollanda dünyanın en yoğun bisiklet kullanılan yeridir. Bununla birlikte ülke çapında her gün her dakika bir bisiklet çalınmaktadır.
 • Hollanda’da yaz aylarında kalıyorsanız kanalların çevresinde sinir bozucu sayıda sivrisinek olabilir. Eğer kamp yapıyorsanız bu sineklerden korunmanız şarttır. Bunun için bir antihistaminik kullanabilirsiniz. Eczanelerde bulunur.
 • Eğer birkaç Hollanda müzesinden daha fazlasını ziyaret etmeyi planlıyorsanız ülke çapında 400’ün üzerinde müze ve galeriye giriş imkanı sağlayan bir Müze Kartı alabilirsiniz. Bir yıl için kullanım ücreti 40 euro’dur. 18 yaşından küçükler için indirimli fiyatı vardır ve herhangi bir müzeden satın alabilirsiniz.
 • Hollanda esrar kullanımı, fuhuş, eşcinsel evliliklerin hukuki olarak tanındığı liberal bir ülkedir. Bununla birlikte Hollandalıların birçoğu Hollanda’nın uyuşturucu, fuhuş ve eşcinsellik ile anılmasından endişe duymaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here