Hollanda’da Alışveriş

Fiyatlar diğer büyük Avrupa şehirlerine benzerdir. BTW isimli satış vergisi %19 ile %6 arasında değişir. Birçok merkezi mağazalar AB üyesi olmayan ülkelerden gelen ziyaretçilere vergisiz alışveriş imkanı sunmaktadır. Hollanda’da en yoğun alışveriş dönemi 5 Aralık Sinterklaas kutlamaları sonrasında başlar. Giyim sektöründe çoğu dükkan bu dönemde indirime gider ve yoğun biçimde satış yapar.

Hollanda aynı zamanda elmas ticaretinin merkezi olarak bilinir. Eğer mücevherat alışverişi yapmak isterseniz Amsterdam’ı tercih edin. Bununla birlikte lale soğanları yıl boyunca Çiçek Pazarı’nda bulunabilir.

  • Amsterdam tartışmasız Hollanda’nın alışveriş başkentidir. İkinci el eşyalardan antikalara, ucuz giyimden lüks butiklere hemen her şey bulunur. Amsterdam alışverişini bu kadar eğlenceli yapan şey ise kentin başlıca alışveriş bölgelerinin kendine özgü bir karakteristiği olmasıdır. Amsterdam’ın hediyelik eşyalar dükkanında ahşap ayakkabılar (klompen), peynirler, yel değirmenleri, seramik eşyalar, hatıra tişörtleri, havlu ve masa örtüleri gibi şeyler bulabilirsiniz. Çiçek Pazarı yakınındaki dükkanların çoğu Dam Meydanı’ndaki dükkanlardan daha ucuz olma eğilimi gösterir.
  • Rotterdam’da çoğunlukla moda dükkanları bulunur ve büyük alışveriş merkezleri diğer kentler kadar yoğun değildir. Koopgot haftanın 7 günü açıktır.
  • Utrecht’te büyük Hoog Catarjine alışveriş merkezi oldukça popüler olsa da hayal edebileceğiniz her şeyi satan dükkanların bulunduğu sokaklar bulunur.
  • Eindhoven’da Bergstraat Caddesi alışverişin merkezidir. Sanat galerileri, küçük butikler, moda mağazaları bu caddede bulunur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here