Hollanda’da Ulaşım

Hollanda çok küçük bir ülke ve Amsterdam’dan en uzak nokta olan Maastricht’e yapacağınız en uzun yolculuk tren ya da araba ile üç saat sürer. Dahası toplu taşıma sistemi bütün dünyaya örnek olabilecek niteliktedir. En küçük köylere makul fiyatlarla ulaşım tamamen entegre tren ve otobüs ağıyla bağlanılır. Tren ve otobüs istasyonları neredeyse her zaman birbirinin bitişiğindedir ve bazı büyük şehirlerin de bir tramvay ağı vardır.

Hollanda’yı dolaşmanın en iyi yolu tren kullanmaktır. Avrupa’daki en başarılı demiryollarından birine sahip olan Hollanda’da trenler hızlı, modern, sık ve dakiktir. Ücretler çevre Avrupa ülkelerine göre nispeten düşüktür. Trenler iki çeşittir: şehirlerarası çalışan hızlı trenler ve yerel rotalar üzerinde çalışan ve hemen hemen her yerde duran Sprinter trenler. Ücretler çoğunlukla kilometre üzerinden hesaplanır. Örneğin Amsterdam’dan Maastricht’e giden tek yönlü bileti fiyatı 24 euro, Rotterdam’a ise 14 euro kadardır. Biletler gidiş-dönüş alırsa dönüş bileti %20 ile %40 arasında bir indirime tabidir. Birinci sınıf ücretleri normal tarifenin yaklaşık olarak %80 fazlasıdır.

Tren ağının tamamlayıcısı otobüslerdir. Çoğu yerel şirketler tarafından işletilir ve şaşırtıcı derecede verimli çalışırlar. Her köye her kasabaya otobüs bulabilirsiniz. Unutulmaması gereken uzak kırsal alanlara yapılacak yolculuklar için biletlerin önceden alınması gerektiğidir. Büyük şehirlerde kentsel toplu taşıma sistemleri geniş, ucuz ve sıktır. Çoğu otobüs ve tramvay sabah 6 ile gece 1 arasında çalışır. Şehir içindeki otobüs biletleri 3 euro’dur ve tren istasyonlarında, büfelerde ve kitapçılarda satılır

Hollanda’yı arabayla dolaşmak ise sorunsuz, kolay ve hızlıdır. Ülkenin geniş bir otoyol altyapısı vardır ve trafik sorunu nadiren yaşanır. Şehir içinde hız limiti 50, otoyollarda 90, otobanlarda 120’dir. Hollanda’da yollar ücretsizdir ve bir litre benzin yaklaşık olarak 1.85 euro’dur. Kendi aracınızla gelirseniz trafiğe çıkabilmek için seyahatiniz boyunca geçerli bir sigorta yaptırmış olmanız gerekir. Araba kiralamak isterseniz 21 yaşından büyük olmalı ve bir kredi kartınız olmalıdır. Araç kiralam ücreti yaklaşık olarak haftada 250 euro civarındadır.

Hollanda’yı gezmek için en iyi yollardan biri bisiklet kullanmaktır. Bisiklet Hollanda kültürünün bir parçasıdır ve bisiklet kullanarak ülkenin plajlarına, ormanlarına ve kıyı bölgelerine ulaşabilirsiniz. Çoğunlukla düzlük olan şehirler yorulmadan bisiklet kullanılmasına olanak sağlar. Şehirde kitapçılar bisiklet kitapları ve haritalarla doludur. Birçok NS tren istasyonundan günlük 7.5 euro ücretle bisiklet kiralayabilirsiniz. Modeline bağlı olarak 50 ile 150 euro arasında bir depozito ödemeniz gerekebilir. Bununla birlikte kentte bisikletinizi başıboş bırakmamalı, mutlaka kilitlemelisiniz. Birçok tren istasyonunda bisiklet kilitlemek için 1 euro ücretli alanlar bulunur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here