Hollanda Festivalleri ve Resmi Tatiller

Hollanda’da yıl boyunca çeşitli festivaller düzenlenir ve hangisine gitmeyi tercih etme konusunda kafanız karışabilir. Şubat ayında Hollanda’da bulunursanız Çin Yeni Yılı Festivali’ne katılıp çiğ balık yiyen insanları görmek farklı bir deneyim olacaktır. 1 Ocak Yılbaşı Dalışı Festivali’ne katılırsanız soğuk suya dalmak ve sonrasında sıcak bezelye çorbası içmek farklı bir deneyim olacaktır. Ağustosta düzenlenen Scheveningen Uluslararası Havai Fişek Festivali’ndeki havai fişek yarışmalarını sahilde bulunan kafelerden birinde oturup izlemek çok eğlencelidir. Hollanda’ya çocuğunuzla gidiyorsanız Nisan ayındaki Amsterdam’ın Kral Günü (Koningsdag) Festivali’ne, Aralık başında St. Nicholas Geçit Töreni’ne ve Aralık ortasında düzenlenen Dünya Noel Sirki’ne katılmanız daha hoş olabilir. Bu festivallerden birine katılırsanız çocuğunuza uygun etkinlikleri bulabilirsiniz ve çocuğunuzun güzel vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Mart ayı sonunda yapılan Keukenhof Bahçelerinin Açılışı Festivali’nde çok çeşitli çiçek türlerini görme şansınız olabilir.

Hollanda’da yaşantıdan müziğe her şeyi kutlamak için çeşitli festivaller düzenlenir. Bunların içerisinde renkli Hollanda kutlamalarından dünyaca ünlü Hollanda müzik festivallerine kadar birçok canlı şenlikler yer alır. Hollanda’da kutlanan birçok festival onlarca yıldır kutlanır ve festivallerin kültürel bağları da bulunur. Hollanda’ya yolunuz düştüğünde tek sorununuz hangi festivale katılabilirim diye düşünmek olacaktır. Amsterdam şehrinin düzenlediği Festival Atlas Raporu’na göre binden fazla müzik etkinliği ile yüz elli gıda festivali ve 2016 yılında Hollanda’da 1340 adet çeşitli festival kayıtlara alınmıştır. Hollanda festivallerinde müzik, yemek yeme, parti yapma başlıca etkinlikleri oluşturur. Hollanda Karnavalı ve Kral Günü özellikle katılmanızı tavsiye edeceğimiz festivaller arasındadır.

1 Ocak Yılbaşı Dalışı (Nieuwjaarsdag) Festivali

Hollanda’da yeni yıla girmek isterseniz halkın inancına göre yılbaşı gününde soğuk bir dalış yaparak yılınızı taze geçirmeniz mümkündür. 1960 senesinde dalış festivalini yüzme kulubü başlatmıştır. Hollanda’da altmıştan fazla yerde dalış yapılabileceği gibi Scheveningen’de bulunan Kuzey Denizi’ne dalmak daha hoş sayılır. Yılbaşı dalışı yapanlar titreyen vücutlarını ısıtmak için dağıtılan sıcak içecekleri ve bezelye çorbalarını içer.

Ocak sonu ile Şubat başı Rotterdam Uluslararası Film Festivali

Rotterdam Uluslararası Film Festivali kaliteli filmlerin sunulduğu otuz yıldır yapılan bir uygulamadır. On gün boyunca çok sayıda film meraklısı sinemalara akın eder ve yayınlanan 300 filmden bazılarını kaçırmadan izlemek ister.

Ocak – Şubat Hollanda’da Çin Yeni Yılı Festivali

Çok kültürlü bir yapıya sahip olan Hollanda’da Amsterdam, Rotterdam ve Den Haag’ta yaşayan Avrupa’nın en büyük Çin topluluğu vardır. Çin yeni yılının kutlanması için çok çeşitli etkinlikler düzenlenir. Ejderha törenleri ile aslan dansları ve havai fişek gösterileri ilginizi çekiyorsa Amsterdam’da Dam Meydanı’na uğrayın. Hollanda’da düzenlenen Çin Yeni Yılı Festivali’ne katılırsanız birçok özel etkinliği görme şansınız da olacaktır. Festivale katıldığınızda Çin restoranlarında yemek yiyebilirsiniz. Den Haag’ta bulunan Çin Mahallesi’nde de çeşitli Çin festivallerine katılabilirsiniz. Batıl inanca sahipseniz Çin yeni yılının size uğur getirmesi için çiğ balık salatası da yiyebilirsiniz.

26-28 Şubat Maastricht Karnavalı

Hollanda’nın Maastricht kenti Avrupa’nın en büyük ve en canlı karnavallarından birine ev sahipliği yapar. Çeşitli kutlamalar, geçiş törenleri ve kostümler karnavalın başlıca unsurlarını oluşturur. Üç gün süren karnavalda Karnaval Prensi kutlamaları yönetir.

Mart sonu Keukenhof Bahçelerinin Açılışı Festivali

32 hektarlık Keukenhof Bahçeleri’nde en büyük çiçek festivalleri düzenlenir. Laleler nergis ve sümbüller zambaklar bahçede bulunan çiçeklerden sadece birkaçını oluşturur. Mart ayının son zamanlarına doğru kutlanan festivalde sekiz milyona yakın sayıda çiçeğin sergilendiği sergiyi de gezmelisiniz.

12 Mart sonrası Silent Walk (Sessiz Yürüyüş) Festivali

Amsterdam’da düzenlenen Silent Walk (sessiz yürüyüş) Festivali 12 Marttan sonraki Çarşamba günü başlar cumartesiye kadar devam eder. Cumartesi gecesi düzenlenen sessiz yürüyüş ile festival sona erdirilir.

Mart Ağaç Dikme Festivali

Her yıl mart ayının üçüncü Çarşamba günü düzenlenen festivalde çeşitli etkinlikler yapılır. Hollanda’da çocuklar park, bahçe, cadde ve kırsal alanlarda ağaç dikmeye teşvik edilir. Ağaç dikme festivali ülke genelinde yapılır.

Nisan-Mayıs Ulusal Restoran Haftası Festivali

Hollanda’da bulunan en iyi restoranlarda yemek yeme ve içecek içme amaçlı Ulusal Restoran Haftası Festivali düzenlenir. Restoranlar önceden dolduğu için erken rezervasyon yaptırmanızda fayda vardır.

Nisan ortası Dünya Basın Fotoğraf Festivali

Dünyanın en büyük fotoğraf yarışması için Basın Fotoğraf Festivali’nin düzenlendiği Amsterdam’ı ziyaret ediniz. Dünya Basın Fotoğraf Festivali dünyanın birçok ülkesinde çeşitli etkinlikler eşliğinde düzenlenir.

Nisan sonu- Mayıs başı Noarwijk’ten Haarlem’e uzanan Çiçek Geçidi

Noordwijk’ten Haarlem’e uzanan 42 km’lik bir yolda dansçılar, hokkabazlar, oyuncular ve diğer insanlar çiçek geçidi oluşturur. Uzun yolu yürüyerek 12 saatte tamamlayan insanlar hedefe ulaşınca kutlamaları başlatır.

27 Nisan Amsterdam’ın Kral Günü (Koningsdag) Festivali

Önceden kraliçe günü olarak kutlanan festival 2013 senesinde Kral Williem Alexander onuruna düzenlenen festivalle Kral Günü olarak da kutlanmaya başlanmıştır. Festivalde çeşitli kutlamalara ek olarak en büyük sokak partisi de düzenlenir. Müzisyenler, tiyatrocular, pazar tezgahlarında satıcılar, oyuncakcılar çocukları mutlu etmek için çeşitli etkinlikler düzenler. Kral Günü Festivali’nde boyalı yüzleri görmek çok ilgi çekici olur. Müzikler eşliğinde kutlamalar yapılır ve gece havai fişek gösterileri ile her yer ışık saçar.

4 Mayıs Savaşlarda Ölenleri Hatırlama Günü

Hollanda’da düzenlenen Hatırlama Günü’nde II. Dünya Savaşından bu yana hayatını kaybeden insanlar anılır. Etkinliklerin başlıcaları kraliyet ailesinin ve hükümetin üyelerinin katıldığı Amsterdam’ın Baraj Meydanı’nda gerçekleştirilir. Ayrıca savaş mezarlığı bulunan Grebbeberg’de çeşitli olaylar düzenlenir. Hollanda bayrakları yarıya çekilmiş halde durur ve iki dakikalık saygı duruşunda bulunup ölmüş insanlar anılır. Hollanda’da düzenlenen Hatırlama Günü’nde çelenk koyma da başlıca etkinliklerden sayılır.

5 Mayıs Kurtuluş Günü

Hollanda 1940 senesinde Nazi Almanyası tarafından işgal edilmiştir. Hollanda özgürlük ve demokrasiyi tercih ettiği için ülke genelinde 5 Mayıs 1945’ten itibaren Kurtuluş Günü kutlanır. Çeşitli konserler de Kurtuluş Günü’nün vazgeçilmezleri arasındadır.

Mayısın ikinci hafta sonu Milli Değirmen Günü

Her yıl yel değirmeni ve su değirmeni fabrikaları halka açılır ve birçok etkinlik düzenlenir. Milli Değirmen Günü’nde çeşitli aile etkinlikleri de düzenlenir.

Mayıs- Haziran Lahey (Den Haag) Festivali

Şehrin her yerinde büyük şenlikler düzenlenir ve sanatsal aktiviteler de yer alır. Yerli halk ve turistlerin katılımı ile çeşitli şovlar festivali renklendirir.

Haziran başı Bayrak Günü

Her yıl haziran ayının birinci veya ikinci Cumartesi günü renkli bir Hollanda festivali olan Bayrak Günü kutlanır. Balıkçılar, deniz ürünü sunan restoranlar ve liman festivalin önemli parçalarındandır.

Haziran başı Landgraaf kentinde Müzik Festivali

Limburg şehrindeki Landgraaf’ta çok büyük pop ve rock konserleri düzenlenir. Üç gün süren bir festival olmasının yanında dünyanın en eski festivallerinden de sayılmaktadır.

Haziran Hollanda Festivali

Hollanda’nın Amsterdam, Den Haag, Rotterdam ve Utrecht şehirlerinde düzenlenen müzik, opera, tiyatro, film ve dans etkinlikleri ile dolu kültürel bir festivaldir. Dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar haziran boyunca festivalin keyfini çıkarır.

Haziran Kanal Koşusu

Hollanda’da bulunan su kanalları boyunca genç ve yaşlı insanlar keyifli sportif zamanlar geçirir. Yirmi yıldan fazla süredir düzenlenen festivalde hem yürüyüş hem de koşu yapan insanları görebilirsiniz. En son Haarlem şehrindeki kanalda düzenlenen festivalde çeşitli turistik mekanları da ziyaret edebilirsiniz.

Temmuz sonu Rotterdam Yaz Karnavalı (Zomercarnaval)

Otuz yıldan fazla süredir kutlanan bu karnaval çok kalabalık geçmektedir. Latin müzik eşliğinde Brezilya’nın canlı enerjisi ve renkli sokaklar karnavala hayran kalmanızı sağlar. Canlı müzik performansları ile şehrin her yerinden müzik sesleri gelir. Karnaval temmuz aynın sonunda başlar ve sokak geçit töreni ile sona erer.

Temmuz başı Kuzey Denizi Caz Festivali

Kuzey Denizi Caz Festivali 1976 yılında başlamış ve her yıl düzenlenir. Üç gün süren etkinliklerde konserler ile çok keyifli anlar yaşarsınız. Temmuz başında yolunuz Rotterdam’a düşerse mutlaka katılmanız gereken bir festivaldir.

Ağustos başı Amsterdam Eşcinsel Festivali

Avrupa’nın eşcinsel dostu olan şehirlerinden biri Amsterdam’dır. Sokak diskoları, açık hava tiyatroları, spor programları ve film etkinlikleri ile çok renkli geçen bir festivaldir. Hollanda’da düzenlenen bu festival ağustos ayının ilk günlerinde başlar ve eşcinsel insanlar dilediği gibi eğlenme fırsatı bulur.

Ağustosta Scheveningen Uluslararası Havai Fişek Festivali

Havai fişek üreticileri Den Haag yakınında bulunan Scheveningen kasabasına her yıl gider ve havai fişek şovu denilen bir yarışmaya katılırlar. Gürültü ve rengin bir arada olduğu bu festival dört gün sürer ve her akşam en iyi iki şov sergilenir. Sahildeki kafelerden birinde oturup bu muhteşem havai fişek gösterilerini izleyin.

Ağustos sonu Amsterdam Canal Festivali

Müzik festivalinde her yaştan müziksever çeşitli konserlerin tadını çıkarır. Festivalde genç sanatçılara özel bir yer de verilir. Ayrıca çocuklar için olan festivale de katılma imkanınız vardır.

Eylülde Amsterdam Festivali

Amsterdam’da düzenlenen bu festival çeşitli Hollanda müziği türlerinin yer aldığı bir eğlence etkinliğidir. Halkın davul gruplarına katıldığını, şarkı söylediğini görebilir ve müzik sesinden kendinizi duyamayabilirsiniz.

Ekim başı Leiden’in Rölyefi Festivali

Yürüyüş ve şenlikler ile iç içe olan bu festivalde açlık çeken Leiden’e yaklaşan İspanyol kuşatmasının yenilgisi anılır. 3 Ekim olarak bilinen bu Hollanda kutlaması İspanyolların uzaklaştırılmasını kutlama amaçlı düzenlenmiştir. Festivalde yemekler, müzikler, havai fişekler ve daha birçok etkinlik ile karşılaşmak mümkündür.

Kasım ortası ile Aralık başı St. Nicholas Geçit Töreni

Amsterdam’da dünyanın en büyük Aziz Nicholas geçit töreni düzenlenir. Kasım ayında Pazar günü başlayan törende sergiler düzenlenir ve çocuklarla buluşan etkinlikler yapılır. Geleneksel efsaneye göre St. Nicholas İspanya’ya gitmeden önce çocukların kapılarına hediyeler bırakırdı. Efsaneden kalan bir iz olarak 5 Aralık büyük hediye verme günü şeklinde kutlanır.

Aralık ortası Dünya Noel Sirki

Amsterdam’da düzenlenen Dünya Noel Sirki’nde düzenlenen çeşitli etkinlikler çocuğunuz ile yapacağınız tatilde keyifli anlar yaşamanızı sağlayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here