Maastricht Gezilecek Yerler

Maastricht Limburg eyaletinin başkenti ve Maas’ın iki kıyısında da yer alan güzel bir şehirdir. Maastricht ülkenin en yoğun ticaret ve turistik merkezlerinden biridir. Maastricht ziyaretine gelen turistlere çok şey vadeden bir şehir olmasının yanında doğal güzellikleri ile de kendine hayran bırakmaktadır. İki ordu yolunun birleştiği Maas’ta önemli bir geçiş noktasına sahip olan Romalılar tarafından Maastricht şehri kurulmuştur. Maastricht şehri konumu itibari ile de çok dikkat çekici ve güzeldir. Şehrin kuruluş tarihi milattan önce elliye kadar uzanmaktadır. Zamanla gelişen bu kasaba yıllar boyu birçok kez el değiştirmiş ve çeşitli kuşatmalara uğramıştır. 1992 senesinde Maastricht Antlaşması imzalanarak yapılan toplantı sonucunda Avrupa Birliği’nin simgesi oluştu. Maastricht şehrinin tarihi, doğal güzellikleri, eserleri yanında siyasi kararlar üzerindeki etkisi de çok önemlidir.

Bonnefanten Müzesi

Bonnefanten Müzesi Maas Nehri kıyısında olup son derece modern ve muhteşem bir bina görünümündedir. Maastricht’te görülmesi gereken müzelerin başında Bonnefanten Müzesi sayılmaktadır. Müzede Maastricht’in en önemli sanat koleksiyonlarını görmek mümkündür. Müzede çeşitli İtalyan eserler, Hollandalı ustaların resimleri ve modern dokunuşlar yer almaktadır. Müze ahşap konik kulesi ile adeta roket gemisine benzer ve görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Müzenin adının da kaynağı olan bons enfants kelimeleri iyi çocuklar anlamında olup iyi davranılan çocuklar için kullanılmaktadır. Ahşap heykeller dahil olmak üzere müzede zengin bir ortaçağ sanatı koleksiyonu bulunmaktadır.

Leydi Bazilikası

Etkileyici bazilika milattan sonra bin yıllarında inşa edilmiş ve orijinal halinin sadece bir kısmı ayakta kalabilmiştir. Muhteşem yapının ve kilisenin sağlam şekilde kalmaması ziyaretçiler için üzücüdür. Leydi Bazilikası eski ihtişamını korusaydı ziyaretçilerin sayısı daha fazla olurdu ve gidenler daha memnun kalırdı. Kale benzeri yapısı, merdivenleri, tarihi dokusu ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Büyük kriptolu Geç Gotik tarzdaki koridor ayakta duruşu ile turistleri sevindiren bir noktadır.

Saint Peter ve Saint Pietersberg Mağaraları

Maastricht ile Belçika’nın Liege kenti arasında geniş bir platoda bulunan Saint Peter Dağı ile rekreasyon alanı arasındaki mağaralardır. Saint Pietersberg Mağaraları geniş bir tünel ve geçiş yolları sistemi ile ün kazanmış doğal güzelliklerdir. Mağaradaki yer altı labirentinde eski fosil kanıtlarını görme şansınız bile olabilir. Mağaraların esrarengiz dokusu ve farklı tünelleri ile turistler çok memnun kalmaktadır.

Saint Servatius’un Hazineleri Müzesi

Maastricht’in ilk piskoposu Saint Servatius’un mezarının bulunduğu St. Servaaskerk Kilisesi Hollanda’nın en eski kilisesi olarak karşımıza çıkar. Kilise yaklaşık on ikinci yüzyılda inşa edilmiştir. İmparatorluk salonu, imparatorluk galerisi ve İncil’de bulunan heykel kilisede bulunan başlıca noktalardır. Hollanda’nın en eski kilisesinin önemli hazinesi günümüzde St. Servaaskerk Hazineleri  adında bir müzede yer almaktadır. Müzede St. Servatius’un tehlikeli göğüs denilen metal eseri, resimler, heykeller, çeşitli kutsal nesneler ile sergiler yer almaktadır. Müzeyi gezmek ve Hollanda’nın en eski kilisesinden izleri görmek çok ilgi çekici olacaktır.

Doğal Tarih Müzesi

Maastricht Doğal Tarih Müzesi küçük olmasına rağmen mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Jeker Nehri kıyısındaki flora koleksiyonları ve botanik bahçeleri ile oluşan biyolojik bölümü de gezmek çok ilgi çekici olacaktır. Fotoğraflar, yerel kaya türleri, eski bir manastırın izleri müzede bulacağınız başlıca noktalar arasındadır. Alışılmış müzelerin dışında Doğal Tarih Müzesi doğal güzelliklerin ve biyolojik unsurların görüleceği farklı bir deneyim sunmaktadır.

Vrijthof Müzesi

Maastricht’te bulunan bu müze şehrin en önemli müzeleri arasında sayılmaktadır. Drama Brabant’ın koleksiyonları tabloları heykelleri ve mobilyaları bulunur. Maastricht’ten cam eserler de Vrijthof Müzesi’ni süslemektedir. Ortaçağdan kalma heykeller, hollandalı ve Flaman sanatçıların eserlerinden oluşan koleksiyonlar müzede bulunan dikkat çekici eserler arasındadır. Müze ziyaretinizde ücretsiz ingilizce dil rehberli turlara katılabilirsiniz. Unutulmaması gereken nokta bu ücretsiz turlar Çarşamba günleri belirli saatler aralığında yapılmaktadır. Müze ziyaretiniz öncesinde bu bilgileri bilerek hareket etmeniz daha keyifli zamanlar geçirmenizi sağlayacaktır.

Wilhelminabrug Köprüsü ve Saint Servaasbrug Köprüsü

Maas Nehri üzerine kurulmuş olan Wilhelminabrug Köprüsü Maastricht’in nehir kenarında bulunan semtlerine yürüyüş turu yapmak için iyi bir fırsattır. Saint Servaasbrug Köprüsü Servatius heykeli bulunan yedi kemerli muhteşem bir yapıdadır. Köprüler aracılığıyla hoş yürüyüşler yapma ve çeşitli yerleri görme imkanınız olacaktır. Eski şehir duvarı kalıntıları ile Wyck Bölgesi, Mark’taki eski belediye sarayı olan Stadhuis ziyaret edeceğiniz yerlerin başında gelmelidir. Doğal güzellikleri keşfetmek, güzel bir yürüyüş yapmak isteyenler için Wilhelminabrug ve Saint Servaasbrug Köprüleri mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında gelmektedir.

Eski kent duvarları ve cehennem kapısı

Maastricht eski kentin şehir surlarından kalma kalıntılar bulunmaktadır. 1229 senesinde yapılan duvarın en etkileyici olan bölümleri arasında Hollanda’nın en eski şehir kapısı St. Bernardusstraat, Hell Gate ve Jeker Kulesi sayılmaktadır. Tarihi surları ve en eski kapıyı görmek daha önce yaşamadığınız bir deneyim olacaktır.

Derlon Müzesi

Maastricht ziyaretiniz esnasında gitmeniz gereken müzelerden biri de Derlon Müzesi olacaktır. Derlon Hotel’in bodrumunda bulunan müze restore çalışmaları esnasında keşfedilmiştir. Roma kalıntıları ve eserler müzenin başlıca parçaları arasında bulunmaktadır. Derlon Müzesi’ne ziyaretinizde Roma kale bölümleri ve tapınak bölümlerinden oluşan kutsal alanları ayrıntıları ile görerek inceleme fırsatınız da olacaktır. Müzede bulunan eserler çok ilginç ve daha önce görmediğiniz tarzda parçalardır. Derlon Müzesi’nde Jüpiter heykeli tabanı, eski Roma duvarları ve geçidinden kalıntılar, sayısız cam metal seramik eserler bulunmaktadır.

Valkenburg Tatil Beldesi

Hollanda’da bulunan tek tepenin kalesine ev sahipliği yapan Valkenburg kaplıcaları ile popüler bir tatil beldesi olma hakkını kazanmıştır. Ülkenin en büyük spa merkezlerinden olan Thermae 2000’i tercih etmeniz havuz botanik bahçe maden suları ve sıcak buhar banyoları ile tatilinizin keyifli geçmesini sağlayacaktır. Maastricht’te tatil yapmak isteyenlerin sakin ve huzur dolu bir ortam için seçimlerinin başında yer almaktadır. Eski kentte St. Nicolaaskerk kilisesini ve eski evleri gezip sur duvarlarının dokusunu incelemelisiniz. Sur duvarları kalıntılarından sonra iki şehir kapısı olan Grendelpoort ve Berkelpoort’a da gitmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here