Utrecht Gezilecek Yerler

Utrecht, Hollanda’nın dördüncü büyük şehri olan ve aynı adı taşıdığı eyaletin de başkentliği yapan bir şehirdir. Utrecht pozisyonu sayesinde Kuzey Denizi fırtınasından gelgitinden uzakta kalmıştır. Bu sakin konumu itibariyle kent gelişimi yüzyıllar boyunca sürmüş ve hep cazip olmuştur. Utrecht çok eski zamanlardan itibaren Hollanda’nın siyasi kültürel ve ekonomik merkezlerinden biri olmuştur. 1636 senesinde kurulmuş ünlü bir üniversitede Utrecht’in önemini artıran bir unsur olmuştur. Şehrin ekonomisine turizmin etkisi büyüktür. Kanallar ile çevrilmiş olan şehirde sayısız tarihi bina bulunmaktadır. Old Town denilen bina çok sayıda turistin ziyaret ettiği ve memnun ayrıldığı mekanlar arasındadır.

Domtoren Katedral Kulesi

Utrecht’in eski kentinde bulunan Domtoren 1674 senesinde oluşan yıkıcı fırtınadan sonra Aziz Martin Katedrali’nden ayrılmış devasa bir kuledir. Domtoren Katedral Kulesi 1320 ile 1382 yılları arasında inşa edilmiştir. Katedral kulesi 112 metre yüksekliğinde ve çok geniş bir yapıdır. Hollanda’da halen en uzun kilise kulesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kulenin görüntüleme galerileri ve görkemli panoramik manzaraları ziyaretine gelen turistleri hayran bırakmaktadır. 465 basamaklı tırmanışın ardından manzarayı izleme fırsatı yakalamanız mümkündür. Kulede ziyaret edilecek iki şapel de bulunmaktadır.

Saint Martin Katedrali

Hollanda’nın en önemli kiliselerinden biri olan St. Martin Katedrali (Domkerk) Utrecht’te bulunmaktadır. Katedral Domplein Katedrali Meydanı’nda bulunur. Eski Romanet kilisesinin bulunduğu yerde katedralin temelleri atılmıştır. Saint Martin Katedrali orjinalinde daha büyük bir yapıyken gök gürültülü bir fırtına sonrasında 1674’te bir kısmı yıkılmıştır. Yıkım sonucu başlayan restore çalışmaları 1826 senesinde ancak tamamlanmıştır. Katedralde eski mezarlar ile Utrecht’te hayatını kaybeden İmparator Conrad II ve Henry IV’e ait iç organları içeren bir kript bulunmaktadır. Saint Martin Katedrali ile üniversiteyi birbirine bağlayan bir manastır kütüphanesi bulunur. Kütüphanenin camlarının üstünde koruyucu kabul edilen Aziz Martin’in yaşamına ait sahneler vardır. Güzel ve çok hoş görünen Cloister Bahçesi’nin merkezinde bronz figürlü bir çeşme bulunmaktadır. Farklı güzellikleri keşfetmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerler Utrecht’te ziyaretçilerini beklemektedir.

Kasteel de Haar Kalesi

Hollandalı mimar Cuypers tarafından 1822 senesinde kale yaptırılmıştır. Hollanda’daki en büyük kale olmasının yanında görünümü ile de en cazip yapı sayılmaktadır. Kale binasında sofra takımları, eski ahşap oymacılığı, dekoratif objeler, antikalar, mobilyalar ve tablolar bulunmaktadır. Çeşmeler ve botanik bahçeleri ile turistlerin akın ettiği bir mekandır. Hollanda tatilinizde Kasteel de Haar Kalesi’ne zaman ayırmalı ve buradaki eserleri incelemelisiniz.

Speelklok Müzesi

Utrecht’in turistik mekanları arasında sıra dışı olan Speelklok Müzesi’nde müzik kutuları ve müzikle ilgili parçalar bulunmaktadır. 18. yüzyıldan günümüze kadar olan dönemin mekanik müzik aletleri, müzik kutuları, yerli enstrümanlar müzede sergilenmektedir. Bu eserlerden bir çoğu halen çalınabilir durumda bulunmaktadır. Müzikal saatler ile piyanolar ve atölye çalışmaları da müzede dikkat çeken parçalar arasındadır. Speelklok Müzesi’nde düzenlenen gösterilere katılmak ve müzeyi gezmek için ingilizce rehberli turlardan faydalanmanız mümkündür.

Centraal Müzesi

Müzede yer alan sergiler arasında 15. yüzyıldan sonra Utrecht’te bulunan ressamların arkeoloji koleksiyonları ve eserleri bulunmaktadır. Rönesanstan etkilenmiş sanatçılar ve Jan van Scorel liderliğinde bir grup da müzede yer verilen sanatçılardandır. Müzede dönemin etkilerini yansıtan odalar, heykeller ve şehrin tarihini anlatan koleksiyonlar bulunmaktadır. Centraal Müzesi’nde 18. yüzyıl ile günümüze kadar olan döneme ait çeşitli kostümler de sergilenmektedir.

Oudegracht Kanalı

Utrecht şehir merkezinden geçen eski kanal etrafında gezmek çok güzel olmaktadır. Utrecht şehrinin güney doğusundan başlayan kanal görenleri kendine hayran bırakacak güzelliktedir. 1275 yılında çalışmaları tamamlandıktan sonra kanalın kıyılarına çeşitli bölümler eklendi. Kanalın kıyılarında bulunan depolar ve eski binalar günümüzde restoran, butik dükkan ve kafe olarak kullanılmaktadır. Oudegracht Kanalı’nda gezinti yaparken bu değişen dükkanlara dikkat etmeli ve oturup etrafı izlemelisiniz.

Spoorweg (Demiryolu) Müzesi

Utrecht Demiryolu Müzesi eski Maliebaan istasyonunda tren meraklılarının mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Ülkenin ulaşım geçmişi, demiryolu ve tramvay sistemleri, ulaşım araçlarına ait modeller, eski araçlardan kesitler müzede yer almaktadır. Sergide demiryollarının ilk yılları ile 1900’lü yıllar ele alınmaktadır. Müzenin etkileyici lokomotif ve demiryolu koleksiyonu yanında çocukların ilgisini çekecek oyun alanları da mevcuttur. Çocuklarınız ile keyifli zamanlar geçirmek için müzeyi mutlaka ziyaret etmeli ve tarihte yolculuk yapmalısınız.

Doorn’da Alman İmparatorun Evi

Doorn Hollanda’da küçük bir kasabadır. Birinci dünya savaşından sonra sürgüne zorlanan Alman İmparator Wilhelm II 1920 senesinde Huis Doorn Kasabasını satın almıştır. 1941 senesine kadar Alman İmparator Doorn’da yaşamış ve orada bir türbeye gömülmüştür. İmparatorun yaşadığı ev başlangıçta bir ortaçağ kalesi görünümünde olup klasik tarzda inşa edilmiştir. Evin genelinde çok büyük değişiklikler yapılmamış orijinal hali korunmuştur. Geniş ve güzel bir parkın içinde yer alan bu ev müze olarak halka açılmış ve ziyaretçilerini kabul etmektedir. Alman imparator Wilhelm II’ye ait kişisel eşyalar, mobilyalar ve diğer eşyalar olduğu gibi korunmuştur.

Pieterskerk Kilisesi

Saint Martin Katedrali’nin hemen yakınında kısa bir yürüyüş yaparak Pieterskerk Kilisesi’ne ulaşabilirsiniz. 1048 senesinde kilise kutsanmış ve önemli hale gelmiştir. Kilisenin kurucusu Piskopos Bernold’un lahiti de kilisede yer almaktadır. Pieterskerk kilisesinde yer alan duvar resimleri ve kabartmalar ve diğer eserler çok dikkat çekicidir. Bu sanat eserlerinin birçoğu 12. yüzyıldan kalmadır.

Catharijneconvent Müzesi

Müze Hollanda’da Hristiyan tarihi ile ilgili bilgi vermektedir. Catharijneconvent Müzesi 1978 senesinde açılmış ve turistlerin akınına uğramıştır. Müzede ülkenin en büyük ortaçağ sanatı hazineleri koleksiyonu bulunmaktadır. Kilise bölümleri, dini inançları ve ortaçağ manastırları müzede yer alan bölümler arasındadır. Catharijneconvent Müzesi’nde sergilenen eserler arasında değerli kitaplar ve el yazması olan ürünler de bulunmaktadır. Saint Martin Katedrali’nin tarihsel izahlarını içeren bir model de müzede yer almaktadır. Ortaçağın geç döneminde hazırlanmış Flaman kilisesine ait nakış sergileri de müzede gösterilmektedir. Catharijneconvent Müzesi’ne ziyarete gittiğinizde ingilizce rehberli turlar ile daha anlamlı geziler yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here