Biristol Gezilecek Yerler

Bristol 1947’de John Cabot’un Kuzey Amerika keşfinden sonra Yeni Dünyaya açılan kapısı olarak tanımlanan İngiltere’nin en eski limanlarından biridir. Kentin 400. kuruluş yıl dönümünde Brandon Hill Park’taki Cabot Tower şehrin anısına inşa edilmiş. Bir ticaret merkezinden öte kent İngiliz Sivil Savaşı sonrasında Kraliyetçilerin karargahı haline gelmesinin ardından iyice güçlenmiş. Bu günlerde ise şehir müzik ve film endüstrilerindeki rolü ile dikkat çekiyor. Bristol Kent Müzesi, Sanat Galerisi ve Watershed Medya Merkezi’nde gerçekleştirilen kültürel etkinliklerden dolayı her geçen gün kültürel anlamda daha etkin bir hale gelmektedir.

İlk transatlantik gemi olan Brunel SS İngiltere’nin inşası ile zirveye oluşan Bristol ekonomisi yüz yıldır varlığına varlık katmaktadır. Bir ilk olan bu eser hala kentte misafirlerini beklemekte olup şehir ekonomisine can katmaktadır. Brunel’in çalışmaları kariyeri ve kenti için yaptıkları bununla da sınırlı kalmamış. Şehirde asma köprü tasarımlarına ek olarak Brunel Londra ve Bristol arasındaki Great Western Railway’i tamamlama görevini de üstlenmiş.

Yüzen Liman

Avan Nehri üzerindeki Bristol eski liman iskeleleri ve ambarları restore edilip dönüştürülerek yaratıcı bir yaşam merkezi olarak tasarlanmış. Alan geleneksel söylemde Yüzer Liman olarak bilinse de bu gün ziyaretçilerin 24 saat uyanık kalmasını sağlayan müzelere, galerilere, sergilere ve Bristol Akvaryumuna ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca alan mükemmel yürüyüş yolları ile birlikte ziyaretçilerin keyifle vakit geçirebileceği güzel bir doğal ortama da sahiptir.

St Mary Redcliffe Kilisesi

Kraliçe Elizabeth 1574 yılındaki Bristol ziyareti sırasında St Mary Redcliffe Kilisesi için “İngiltere’nin en güzel kilisesi” ifadesini kullanmış. Yapı 13. yüzyılda inşa edilmiş olup Yüzen Liman’ın güneyinde bulunur. İsmini üzerinde bulunduğu kırmızı kayalıklardan alır. İnce ve zarif sütunları altı çizgili tonoz şeklinde tasarlanmış. Altıgen sundurma yapısı zengin bir süsleme sanatına sahiptir. Yapının güney kesiminde ise mezarlık olup alanda William Canynge gibi zengin tüccarların da mezarları vardır. Ayrıca mezarlıkta Pensilvanya’nın kurucusu olan William Penn’in babası Amiral Sir William Penn’in de kabri bulunmaktadır.

Bristol Katedrali

İlk başta bir Augustinian evi olan yapı 1542 yılında katedral statüsüne yükseltilmiş. Yapı 1298-1330 yılları arasında süslü tarzda yeniden inşa edilmiş. 16. yüzyılda ise merkezi kule katedrale eklenmiş. Nef ve kule biçimindeki batı cephesi ise 19. yüzyılda tamamlanmıştır. İnşasının tamamı yaklaşık 600 yıl süren katedral Abbot Knowle tarafından dekore edilmiş. Katedralin en ilginç dikkat çekici özelliği ise balık desenleri ve geçmeli dekoru ile dikdörtgen tarzda inşa edilen kısımıdır.

Brunel’in Büyük Britanya Gemisi

SS Büyük Britanya Brunel’in inşa ettiği ünlü buharlı gemisidir. Dünyanın ilk demir gövdeli yolcu gemisi olan bu yapı 1843’te denize indirildiği rıhtımda hala yaşıyor. Bir mühendislik ve yaratıcılık harikası olan geminin bugün üst güvertelerinde dolaşabilirsiniz. Güvertelerinin altını keşfedip birinci sınıf lüks kamaraları keşfedebilirsiniz. Ayrıca gemide İngiltere Brunel Enstitüsü’nün en büyük mühendis ve mucitleri ile ilgili binlerce kitap, belge, plan ve objenin bir arşivi olan David MacGregor Kütüphanesi de bulunuyor.

Llandoger Trow Binası

İngiltere’nin güneybatısındaki Bristol kentinde bulunan tarihi bir halk evidir. Ünlü King Street’te yer alan yapı yarı ahşap tarzda inşa edilmiş. Yapının Daniel Defoe’nun Robinson Crusoe adlı eserindeki hikayeyi ölümsüzleştiren gemi kazasının hikayesini anlattığı söylenmektedir. 1991 yılında özenle restore edilen bina sürekli kullanıma açık olması için Tiyatro Royal’e bir alt geçit ile bağlanmış.

Clifton Köprüsü

Hiçbir ziyaretçi Clifton Down ve Durdham Down olarak bilinen kalker platosunun batı tarafında 260 metre derinliğinde Avon Gorge’u kuşatan ünlü Clifton Köprüsü’nü görmeden Bristol’tan ayrılmamalıdır. 702 metre uzunluğundaki köprü Brunel’in ödüllü projelerini ilk kez ortaya koymasından 33 yıl sonra 1864 yılında tamamlandı. Köprünün yapımı hakkında bilgi edinmek için ziyaretçi bilgi merkezini ziyaret edebilir, köprüyü daha yakından tanımak için bir hafta sonu turuna katılabilirsiniz.

Borsa

Yapı eski şehirde bulunan Corn Streete bakan tarafta kapalı pazara bitişik olarak 1743’te inşa edilmiştir. Bina Bristol tüccarlarının işlemlerini gerçekleştirdiği önemli bir merkez olarak tarihte yerini almış.  Ayrıca alana yakın bir noktada ziyaretçilerin ilgisini çeken 16. yüzyıldan kalma St Stephen Kilisesi, 1827’de inşa edilen Neo-Klasik Eski Konsey Evi ve St John’s Kapısı da bulunmaktadır.

Bristol Şehir Müzesi ve Sanat Galerisi

Bristol City Müzesi ve Sanat Galerisi koleksiyonlarının birçoğunu oryantal eserler, eski ustaların koleksiyonları ve Brunel’e ayrılmış bir bölüm ile onun birçok teknik başarısını ortaya koyan özel ilgi alanları oluşturur. Müze devlet tarafından güvence altına alınmış bir statüye sahip olup keşfetmek için vakit geçirmek isteyeceğiniz dolu dolu bir koleksiyona sahiptir. Müzenin yakınında bulunan Kızıl Loca ise eski mobilyaları ve güzel dizayn edilmiş Elizabeth odası ile görülmeye değer bir yapıdır.

Cheddar Gorge Ulusal Doğa Koruma Bölgesi

Bristol’a sadece 18 km uzaklıkta bulunan ve ziyaretçilerine mükemmel bir günlük gezi imkanı sunan bölge olağanüstü doğal güzelliklere sahiptir. Alanın en dikkat çekici doğal güzelliği ise 450 metre yüksekliğindeki kayalıkları ve çarpıcı sarkıt mağaralarıdır. Bölgede bulunan görkemli St Paul Katedrali’nin yükselen odaları ve Solomon Tapınağı’nın yükselen kuleleri de diğer ilgi çekici mekanlar arasındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here