Brighton Gezilecek Yerler

Brighton İngiliz Kanalı’nda bulunan en büyük ve en ünlü sahil beldesidir. Şehir Güney Downs’un çakıllı ve dik kıyılarına parallel olarak yaklaşık beş km kadar uzanır. Brighton bir zamanlar dar ve kıvrımlı yollara sahip olan bir balıkçı köyü olarak yaşamış. 18. yüzyılda ise zarif bir tatil mekanına dönüşmüş. Bu hale dönüşmesinin ardından özellikle elit İngilizler deniz havasının rahatlatıcı etkisi altında şifalı kentin kaplıcalarında ve otellerinde tatil yapmaya başlamış. Bu dönemi Regency terasları ve eski krallarından biri olan IV George’un egzotik yazlık evi olan Royal Pavilion’u ziyaret ederek keşfedebilirsiniz. Brighton, spor meraklıları için de mükemmel bir yerdir. Yelken, uçurtma sörfü ve dalışın yanı sıra yürüyüşler ve bisiklet binerek doğanın içerisinde keyifli zaman geçirebilirsiniz. Şehrin kuzeyinde yer alan tarihi Stanmer Parkı’nda ise doğanın ve yeşilin tadını çıkarabilirsiniz.

Kraliyet Köşkü ve Müzeler

Brighton’a gelip de Kraliyet Köşkü’nü görmeden gitmek neredeyse imkansızdır.  Brighton’un merkezinde, denize sadece birkaç adım uzaklıkta yer alan binanın olağanüstü zenginlikleri ve kuleleri sanki insana Hindistan’da olduğu hissiyatını verir. Yapı mimar John Nash tarafından Hindistan Moğol tarzında tasarlanmış. Rehberli tur ile yapıyı detaylı bir şekilde gezebilirsiniz. Binada oryantal bir dekora sahip olan Banqueting Room, Kraliyet Yatak Odaları köşkte görülmeye değerdir. Ayrıca Brighton Müzesi ve Sanat Galerisi’nde 18. Yüzyılın modası olan bir kostüm galerisi ve porselen ve seramiklerinden oluşturulmuş olan mükemmel Willett Koleksiyonu’nu keşfedebilirsiniz. İngiltere’nin en büyük dolmalık kuş topluluklarından birine ev sahipliği yapan Doğal Tarih Müzesi de ziyaret edilmesi gereken noktalardandır. Müzede kesin görülmesi gereken bir diğer nokta ise böceklerden, fosillerden ve iskeletlerden oluşturulan koleksiyondur.

Saray İskelesi

Saray iskelesi 1891’de yaklaşık 1.700 metre uzunluğunda inşa edilmiştir. İskele geçmişten bu güne ihtişamından hiç bir şey kaybetmemiş. Deniz kenarında gezmek, eğlenceli çarşılarda alışveriş yapmak için iskeleyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Dekoratif demir eşyaları ve görkemli ortamıyla Brighton’un Viktorya dönemi Sarayı iskelede görülmesi gereken bir diğer mekan. İskelede yemek ve alışverişin yanı sıra en son teknoloji ile yapılmış luna parklar da eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.  Alanda Volk’un elektrikli demiryolu hattını tecrübe ederek adrenalin dolu dakikalar yaşayabilirsiniz. 1833’de inşa edilen ve dünyanın en eski elektrikli demiryolu olan bu hat iskeleden sahil boyunca Brighton Marina’ya kadar uzanıyor. Ayrıca yol boyunca ilginç sergileri ve Brighton Balıkçılık Müzesi de ziyaret edebilir noktalardandır.

Britanya Havayolları i360

Brington ziyaretinde şüphesiz uğramanız gereken noktalardan birisi de Birleşik Krallık Havayolları’na ait i360 gözlem kulesidir.  Bu yüksek hareketli kulede 2016 yılında dünyanın ilk dikey yönlü teleferiği hizmet vermeye başladı.  Kule yaklaşık olarak 162 metre olup ziyaretçilerine muhteşem bir manzara sağlar. Büyük bir iğneyi andıran yapısı ve dairesel platform sayesinde mekan ziyaretçilerine 360 derece manzara imkanı sunar. Manş Denizi kıyısında inşa edilen yapıyı aynı anda 200’e yakın kişi ziyaret edebiliyor. Kule görsel güzelliklerin yanında ziyaretçilerine bir çay evi ve hediyelik eşya mağazaları ile hizmet vermektedir.

Krallık Evleri

Brighton’ın yerleşim alanları boyunca uzanan güzel Krallık tarzı teraslar ve meydanları dolaşmak Brington gezisinde yapılabilecek en güzel aktivitelerdendir. Kasaba merkezinin batısında Hove’a doğru ilerleyerek eski cadde ve sokaklarda dolaşabilirsiniz. Evlerin yuvarlak cumbalı pencerelerİ ve demir balkonlarını seyretmek ziyaretçilerine eskiye dair bir çok şey hatırlatır.  Bu güzellikleri görebileceğiniz en güzel alanlar ise Krallık Meydanı, Brunswick Meydanı, Sussex Meydanı, Lewes Crescent ve Arundel Terrace’dadır. Ayrıca tarihi mimarinin en güzel yerel bir örneği olan Preston Manor da halka açık olup görülmeye değer bir yapı olarak Brington’da sizi bekliyor.

Brighton Festivali

Mayıs ayının ilk haftasından başlayarak üç hafta kadar süren Brington Festivali çok eğlenceli bir aktivite olarak ziyaretçilerini karşılar.  Festivalde orkestra ve kilise konserlerinden caz ve komedi şovlarına kadar pek çok alanda sanatçı misafirlerine keyifli dakikalar yaşatır. Film sergileri ile birlikte 400 kadar etkinlik bu çeşitlendirilmiş festivalde yerini alır. Festival Royal Pavilion, Brighton Dome, Theatre Royal ve yerel kiliselerde gerçekleştirilir.

Brighton Oyuncak ve Model Müzesi

Kasabada tren istasyonunun hemen altında bulunan Brighton Oyuncak ve Model Müzesi dünyanın birçok usta elinden çıkmış oyuncak koleksiyonundan oluşturulmuş. Müzenin koleksiyonunu İngiltere’den ve Avrupa’dan eşsiz, eski ve nadir oyuncakları içeriyor.  Hornby’nin trenleri, Corgi’nin yaptığı arabalar ve oyuncak askerler bunlardan en dikkat çekenleridir.  Müzede ilginç ve nadir oyuncak trenleri de görmeyi sakın ihmal etmeyin. Ayrıca alanda kurulmuş olan sirkler, çiftlik bahçeleri, uçaklar ve kuklalar çocuklarınızın keyifle vakit geçirebilecekleri alanlardan sadece bazıları. Müzede aynı zamanda alış veriş yapıp hediye alabileceğiniz bir de dükkan var. Ayrıca müzenin alış veriş dükkanı Brighton’daki yerel etkinliklerle ilgili haritalar ve bilgiler sunan faydalı bir Ziyaretçi Bilgilendirme Noktası’na da ev sahipliği yapıyor.

Bluebell Demiryolu

Brighton’dan sadece birkaç km uzaklıktaki Bluebell Demiryolu İngiltere’nin mühendislik mirasının büyüleyici bir parçasını oluşturur. Doğu ve Batı Sussex arasındaki sınır boyunca yaklaşık 18 km boyunca uzanan bu işlevsel demiryolu Sheffield Parkı ve Doğu Grinstead arasında faaliyet gösterir. Buradan Londra ya da Brighton’a giden bağlantılı trene binebilir bir nevi zamanda yolculuk yapabilirsiniz. Bir kamusal hizmet faaliyeti olarak dünyada ilk korunmuş buharlı demiryolu olarak ünlü olan koleksiyonunda 30 lokomotif ve neredeyse 150 kadar vagon bulunur. Bunlardan çoğu 1939 öncesine aittir. Zamanda yolculuk yapmak ve her yaştan insanıın keyif alabileceği bu eserleri görmek Brington’da kesinlikle yapılması gereken aktivitelerdendir.

Veteran Araba Koşusu

Royal Automobile Club’ın düzenlediği sıradışı yarış 1927’den bu yana her Kasım ayında gerçekleştiriliyor. Bu koleksiyon 1905 öncesi 500’e yakın eski arabayı bir araya getirir. Dünyanın en uzun motorlu koşu kutlaması Londra’daki Hyde Park’tan başlayıp Brighton sahiline kadar olan parkurda eski vasıtalarını test etmek için dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar tarafından gerçekleştirilir. Bu ağır ve yavaş makineleri misafirler yol kenarlarına dizilerek bitiş çizgisine kadar izlerler. Tezahüratlar yaparak yarışın heyecanına ortak olurlar. Bu yarışma muhtemelen göreceğiniz en sıra dışı araç koleksiyonun yarışması olacaktır.

Brighton Hipodromu

Sussex Downs’da gerçekeştirilen at yarışlarına ev sahipliği yapan hipodrom Brighton’da kesinlikle görülmesi gereken noktalar arasındadır. Manş Denizine yakın bir noktada yer alan yarış pisti bahar ve yaz aylarında özellikle farklı ırktan birçok atı bir araya getirir. Hipodrom ülkedeki en meşhur yarış pistlerinden biri kabul edilir. Binicilik meraklıları 1783 yılında açılan ülkenin en eski binicilik kurslarından birinde keyifli dakikalar geçirebilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here