Eastbourne Gezilecek Yerler

Başlangıçta bir balıkçı köyü olan ve daha sonra büyük Viktorya tarzı  bir sahile dönüştürülen Eastbourne, İngiltere’nin en popüler sahillerinden birini oluşturuyor. Sakin ve 3 km uzunluğundaki sahil şeridi geniş çakıl taşlı plajları boyunca uzanarak ziyaretçilerine muhteşem bir tatil atmosferi sağlıyor. Alanda bir başka güzellik ise sıra sıra uzanan muhteşem beyaz ve pastel renkli evlerdir. Plajda gezinirken tüm bu unsurlar misafirlerine güzel bir ambiyans oluşturuyor. Geniş yaya yolunun sonunda ise Eastbourne İskelesi ve Kış Bahçesi Tiyatrosu denize doğru uzanır. High Street’in çevresindeki trafiksiz alanlarda çeşitli tarihi mağazalar ve sanat galerileri yanı sıra tarihi Royal Hipodrom Tiyatrosu gibi mekanlarda da birçok eğlence sizleri bekliyor.

Deniz Yürüyüşü Plajları

Eastbourne’un en popüler plajları iskelenin yanında yer alır. Napoleon’u şehre sokmamak için inşa edilmiş olan Martello Kulesi olan Wish Tower da ziyaretçilerine alanda muhteşem bir manzara sağlar.  Deniz Yürüyüşü Plajları olarak bilinen bu alan aynı zamanda bölgenin en temiz yüzme alanlarından birisine de sahiptir. Alanda can kurtaran, güvenli havuzlar, duşlar, tuvaletler ile rahatlama tesisleri ve banyo kabinleri ziyaretçilerine sunulan imkanlardır. Kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir diğer plaj bölgesi ise popüler bir kafe, plaj kulübeleri ve plaj dağ evleri imkanını ziyaretçilerine sunan South Downs’ın eteğindeki Holywell Retreat’tir.

Beachy Head Kalker Uçurumu

Eastbourne’a yürüme mesafesinde olan Beachy Head muhteşem doğası ve manzaraları nedeniyle turistler için vazgeçilmez bir gfezi alanıdır. Güney Downs’un sonundaki çarpıcı kar beyazı uçurum adını “Beauchef”  yani “güzel baş” olarak adlandıran Fransız Normanlarından alır. Ayrıvca alanda yer alan 141 metre uzunluğundaki kırmızı-beyaz çizgili Beachy Head Feneri kalker uçurumuna hoş bir atmosfer katmaktadır.Manzaranın tadını çıkardıktan sonra Cuckmere Haven ve Seaford’u çevreleyen üç km uzunluğundaki uçurum yolu yürüyerek veya Downland Rangers’ın ev sahipliği yaptığı rehberli yürüyüşlerden birini seçerek keyifle vakit geçirebilirsiniz. İlginç arkeolojik kalıntılara sahip ilginç Downland Experience sergileyen Beachy Head Countryside Center’ı kesinlikle ziyaret edin. Ayrıca alanda Beachy Head’den sadece bir km uzaklıkta bulunan Koyun Merkezi özellikle gençler ve çocuklar için oldukça popular olan eğlenceli bir çalışma alanı olarak varlığını sürdürüyor. Bu alanda dünyanın en büyük koyun koleksiyonunu görmenin yanı sıra çocuklar kuzulama sezonu boyunca kuzuların günlük olarak kuzulamalarına ve koyunların yaz makaslama gösterilerine katılabilirler. Çiftlikte ayrıca ev yapımı bir çay içip kek ve atıştırmalıkların tadına bakabilirsiniz. Tüm bunların yanında hediyelik eşya dükkanından sevdikleriniz için güzel hediyeler alabilirsiniz.

Halı Bahçeleri

Ünlü Halı Bahçeleri Eastbourne’un mesire alanlarının merkezi olup kesinlikle keşfedilmelidir.  Bu ödüllü bahçeler canlı çiçek manzaraları ile bir halı gibi Eastbourne İskelesi etrafında hoş bir renk karışımı yaratmaktadır. Dünyanın her yerinden çiçekler ve bitki türleri kasabanın ılımlı ikliminde kendisine yaşama imkanı bulmuş. Ayrıca kayalıklar içene oyulmuş ahşap bir amfitiyatroda bulunan bahçeler 1904’te inşa edilmiş ve açık hava tiyatroları yapımı için ziyaretçilerine mükemmel bir ortam oluşturmuştur.

Eastbourne İskelesi

1870’de inşa edilen Eastbourne İskelesi Viktorya dönemi sahil mimarisinin muhteşem bir örneğini oluşturur. İskele ziyaretçilerine kasaba ve İngiliz Kanalı’nın muhteşem manzaralarını sunar. Yapının tahta yürüyüş alanında yemek yiyebilir, eğlence salonunda keyifli zaman geçirebilirsiniz.Ayrıca hediyelik eşya dükkanlarından sevdiklriniz için güzel hediyeler alabilirsiniz. İskelenin Camera Obscura bölümünde 360 derecelik bir sahil manzarasını izleyerek anın tadını çıkarabilirsiniz. 2014 yılında çıkan bir yangında ciddi hasar görmesine rağmen iskele kafeler ve hediyelik eşya dükkanları da dahil olmak üzere bir çok cazibe merkezi bugün hala hizmet vermektedir.

Eastbourne Minyatür Buharlı Demiryolu Parkı

Eastbourne Minyatür Buharlı Demiryolu Parkı model tren meraklıları için beş dönümlük şirin bahçeler  içine yapılmış fantastic bir parktır. Park alanında ayrıntılı olarak herşey düşünülmüş. 1/8 ölçekli minyatür trenlerde bir km uzunluğunda  bir yolculuk yapabilir özellikle çocuklarınızla keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Ayrıca iyi bir şekilde tasarlanmış bu macera parkında ziyaretçileri doğa yürüyüşü, macera oyun alanı, model demiryolları, kafeler ve hediyelik eşya dükkanları da beklemekte. Bununla birlikte Southbourne Gölü balık tutmayı severler için muhteşem atmosferi ile ziyaretçilerini bekliyor.

Eastbourne Tabyası

200 yaşındaki Eastbourne Tabyası Napolyon’un güçlerini 1800’lü yılların başında caydırmak için tasarlanmış kalenin bir parçasıdır. İkinci Dünya Savaşı sırasında askerler tarafından bir sure kullanılan tabya bu gün Kraliyet Sussex ile ilgili eserler ve görüntüler de dahil olmak üzere üç mükemmel askeri koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler müzede 1702 İspanyol Savaş Savaşı’ndan 1942’deki Kuzey Afrika faliyetlerine kadar olan eserleri görebilirler. Kraliçe’nin Kraliyet Irish Hussars koleksiyonu da müzede yer alan önemli eserler arasındadır.

Seaford ve Yedi Kızkardeşler

Eastbourne’a sadece dokuz kilometre uzaklıkta bulunan Seaford gezi yolunun doğu ucundaki Martello Kulesi’nin yanında yer alan Yedi Kız Kardeşler Şehir Parkı muhteşem manzaraları ile ünlüdür. İngiltere’nin en etkileyici uçurum manzaraları arasında yer alan park alanı ziyaretçilerini muhteşem manzarası ile derinden etkilemektedir. Bu yedi tepe Cennet Kaş, Kısa Kaş, Kaba Kaş, Brass Noktası, Flagstaff Noktası, Bailey’nin Kaşığı ve Went Hill Kaşı’ndan oluşmaktadır.  Güney Downs eteklerinin bir bölümünü oluşturan bu yedi tebeşir tepelerinin en iyi manzarası Seaford Head’den izlenebilir.

Michelham Manastırı

Michelham Manastırı Eastbourne’un sekiz kilometre kuzeyinde Hailsham yakınlarındaki bir adada yer almaktadır. Manastır Sussex’teki en etkileyici tarihi evlerden biri olarak kabul edilir. Alanda 1229 yılında inşa edilen bu tarz orijinal binaların çoğu yok edilmiş. Kalıntılar Tudor çiftliği ve kır evlerine dönüştürülmüş. İç mekanların en önemli özelliğini 2. Dünya Savaşı’ndaki zamanı yaşatmak için tasarlanmış bir oda oluşturmakta. Bugün ise manastırda pitoresk zeminler, bahçeler, çalışan bir su değirmeni, heykel bahçesi, halat müzesi, sanat sergileri ve tiyatro gösterileri için Elizabeth Great Barn faliyet göstermektedir.

Towner Sanat Galerisi

Galeri 1923’te kurulmuş olup 2009’dan bu yana mevcut modern tesislerinde faliyet göstermektedir. 4.000’in üzerinde yağlı boya tablosu, sulu boya çalışmaları, heykeller ve eskizlerden oluşan etkileyici bir koleksiyona sahiptir. Galeri ziyaretçilerine geleneksel ve modern sanat eserleri de dahil olmak üzere ülkeyle özel bağlara sahip olan Sussex sanatçılarının sayısız örneğini sunuyor. Etkileyici bir koleksiyona sahip olan sanat galerisi birçok büyük ustanın eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Henry Moore’un, Pablo Picasso’nun ve Eric Ravilious’un eserleri de koleksiyonun bir parçasını oluştururyor. Galeride  turlar ve eğitim programları ile daha detaylı bilgi alabilir ilginç taraflarını keşfedebilirsiniz.

Herstmonceux Gözlemevi ve Bilim Merkezi

İngiltere’deki en eski tuğla binalardan biri olan Herstmonceux Kalesi’ni keşfetmek için kesinlikle zaman ayırmalısınız. Büyük bir hendekle çevrili olan bu etkileyici 15. yüzyıl konağı iç mekanlarının yanısıra 300 dönümlük ormanlık alanı ile ziyaretçilerine keyifle vakit geçirebilecekleri harika bir ortam sunar. Herstmonceux Gözlemevi ve Bilim Merkezi bir zamanlar Greenwich Kraliyet Gözlemevi’nin bir parçası olan inanılmaz bir tarihi astronomi alanına sahipti. Merkezde gezinin önemli noktaları arasında yer alan bilim mucizelerinin paylaşıldığı eğlenceli sergilerin yanı sıra binanın tarihi ile ilgili birçok eşsiz belge de mevcuttur. Herstmonceux Gözlemevi’nde ziyaretçiler  aynı zamanda gece gök yüzünü izleme imkanına da sahiptir.

Bentley Wildfowl ve Motor Müzesi

Eastbourne’ün kuzeydoğusunda 20 km uzaklıkta yer alan Bentley Wildfowl ve Motor Müzesi ziyaretçilerine kuş habitatlarının ve eski otomobillerin ilginç bir kombinasyonunu sunuyor. Alanda kuğu, kaz, ördek, flamingon ve tavus kuşu  en dikkat çekici olanlar olup  parkta bunlardan başka 130 kuş türü yaşıyor. Park antik motosikletler ile birlikte etkileyici klasik araç koleksiyonuna da sahiptir. Bentley Minyatür Demiryolu’nda ise çocuklar eğlenceli vakit geçirebilirler.

Guguk Yolu 

Bu ulusal çapta beğenilen 14 kilometrelik yol Polegate, Hailsham, Horam ve Heathfield kasabalarını birbirine bağlayan eski demiryolu hattının rotasını takip ediyor. Alan ziyaretçilerine yürümek için ideal fırsatlar sunar.  Ayrıca yol boyunca bisiklet sürmek ve ata binmek için uygun imkanlar mevcuttur. Çoğunlukla trafik içermeyen yol bölgenin güzel kırsalını keşfetmeniz için siz ziyaretçilerini bekliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here