İngiltere Gezilecek Noktalar Nelerdir

Keşfetmek ve gezmek için harika bir ülke olan İngiltere yerli, yabancı ayırt etmeden bütün sürprizleri ve çekiciliği ile ziyaretçilerini bekliyor. İngilizler gurur duyacakları bir geçmişe ve mükemmel toplumsal bir mirasa sahipler. Ülke sahillerinden tepelerine, festivallerinden gıda maddelerine kadar paralellik içeren görkemli bir bölgesel çeşitliliğe sahiptir. İngiltere gün geçtikçe yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı olmayı daha fazla başarmaktadır. Özellikle Leeds ve Bristol’deki şehir gezileri, alışveriş alanları, müzik ve sanat festivalleri ile ülke iyice cazibe merkezi haline gelmiş. Ülkede yerel yiyecek festivalleri, yöresel lezzetlerini tatmanız için büyük bir imkan sağlıyor.

İngiltere’nin birçok yeri ücretsiz müzelerle dolu olup milli bilinç ile ülke geçmişi bu güne taşımayı başarmış. Sanatseverler ve tarihe ilgi duyanlar için bu ülke tam size göre. Müzelerinde doyasıya vakit geçirip harika bilgiler ve deneyimler edinebilirsiniz. Ülkede doğal cazibe merkezleri de ziyaretçilerinin ilgi odağı durumunda. Cornwall’dan Göl Bölgesi’ne kadar birçok alanda harika yürüyüşler ve doğa gezileri yaparak unutulmaz keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Yalnız her ne kadar bu imkanlar olsa da İngiltere’nin kalbi şehirlerinde atar. Her ne kadar yerli turistler şehrin stresinden kaçıp kendilerini doğaya bıraksalar da her insan İngiltere’de Buckingham Sarayı kapısının önünde durmak ya da Parlamento Evleri’ni ziyaret etmek ister.  Tate Modern’in en son gösterisini izlemek ya da Manchester şehir merkezinin kent manzarasında veya yeniden düzenlenen Newcastle sahilinde güzel bir yürüyüş yaparak anın tadını çıkarmak ister. Ülkenin her şehrinde Gotik tarda inşa edilmiş bir katedral de bütün ihtişamı ile devletin gücünün ve ihtişamının bir sembolü olarak zamana meydan okur. Müzeleri, katedralleri, doğal yürüme alanları, sahilleri ve rıhtımları ile bu güzel ülke sizi bekliyor.

Liverpool Görülecek Yerler

Liverpool tarihi binaları, parkları, bahçeleri, müzeleri ve katedralleri ile çok sayıda turistin ilgisini çeken bir şehirdir.

Liverpool Müzesi

Tom Bastin

Şehri tanımak ve bilgi almak isterseniz Liverpool Müzesi’ni mutlaka gezip şehrin geçmişini tanımalısınız. Çocuğunuz ile yapacağınız bir tatilde Country Park hayvanları tanıması için çocuğunuza önemli bir fırsat olacaktır. Unesco Dünya Miras Listesi’ne alınmış olan Liverpool şehrinin ünlü The Beatles Müzik Grubu’nu yakından tanımak için fırsatınız da bulunur.

Tate Galerisi

wikimedia

Tate Galerisi sanatseverler için önemli bir uğrak noktasıdır.

Ulusal Su Yolları Müzesi

wikimedia

Merseyside Denizcilik Müzesi ve  Ulusal Su Yolları Müzesi deniz ve gemiler ile ilgili olan ziyaretçiler için mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Birkenhead Parkı

wikimedia

Birkenhead Parkı doğal güzellikleri ve eşsiz manzarası ile dikkat çekici bir ortamdır. Liverpool görülmesi gereken bir şehirdir ve gezginlerin listesinde mutlaka yer almalıdır. Daha fazla Liverpool hakkında bilgi için tıklayınız.

Londra Görülecek Yerler

Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Avrupa’nın kadim şehri Londra bütün ziyaretçilerini derinden etkiliyor. Şehir geçmişle bu günü aynı anda ziyaretçilerine sunmasıyla dikkat çekiyor.

Hyde Park

dgazdik

Şehirde Hyde Park ve Kew Bahçeleri gibi tabiatın içinde yer alan mekanları görebilir doğa ile iç içe harika dakikalar geçirebilirsiniz.

Buckingham Sarayı

maxpixel

Tarih severler için Buckingham Sarayı ve Muhafız Değiştirme Töreni kesinlikle şahit olunması gereken harika olaylardan biridir. Sarayda göreceğiniz koleksiyonlar sizi alıp İngiliz tarihine götürecektir.

İngiliz Müzesi

dgazdik

Ayrıca 13 milyondan fazla esere ev sahipliği yapan İngiliz Müzesi de tarih severlerin bir başka ziyaret etmesi gereken noktadır. Müzede özellikle Asur, Babil, Çin, Avrupa ve diğer yerlerden gelen paha biçilmez eserleri görmek size çok şey katar.

St Paul Katedrali

pixabay

St Paul Katedrali’ni ziyaretiniz sırasında yaşayacağınız manevi atmosfer hiç şüphesiz paha biçilemez olacaktır. Londra hakkında daha fazlası için

Oxford Görülecek Yerler

Avrupa’nın en eski ve en ünlü üniversitenin bulunduğu kasaba Oxford tarihi ve doğal güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Oxford Şehir Merkezi

pxhere

Oxford Şehir Merkezi üniversitenin de etkisi ile çok sosyal bir ortamdır ve küçük olmasına karşın dolu dolu gezilecek bir meydandır.

Oxford Kalesi

Douglas Neiner

Oxford Kalesi’nden şehrin eşsiz manzarasını izleyip mutlaka fotoğraf çekmelisiniz.

Botanik Bahçesi

wikimedia

Magdalen Koleji girişinin karşısında bulunan botanik bahçesi dünyanın çeşitli bitkilerine ev sahipliği yapması açısından çok ilgi çeker.

Ashmolean Müzesi

Glen Bowman

Ashmolean Müzesi ülkenin en eski müzesi olup burada düzenlenen etkinliklere mutlaka katılmalısınız. Oxford üniversitesinin önemi ile de çok gelişmiş ve farklı dokuya sahip olmuş bir şehirdir. Oxford şehri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız

Brighton Görülecek Yerler

Doğası, tarihi ve insana dair sunduğu farklı aktiviteleri ile Brighton tam anlamıyla yaşayan bir şehir. Kent müzeleri, ilginç yarışları, festivalleri ile ziyaretçilerine keyifli anlar sunar. Özellikle şehir baharda yapılan Brighton Festivali, yaz aylarında yapılan at yarışı festivali ve Kasım ayında yapılan ünlü Londra-Brighton Veteran Araba Yarışı Festivali ile ünlüdür.

Ünlü Çakıl Plajları

achiltsi

Brighton’da ünlü çakıl plajlarını ziyaret edebilir hediyelik eşya dükkanları ve eğlence salonlarında harika zamanlar geçirebilirsiniz. Brighton şehri detaylı bilgi için bakınız

Bristol Görülecek Yerler

Doğal ve tarihi güzellikleriyle kent geçmişi günümüze taşımayı başarmış durumda.

Özellikle müzeleri ve sanat galerileri ile de kültür aktarımı konusunda kentte çok başarılı işler yapılmış. Şehirde Brunel’in eserleri kesinlikle görülmesi gereken yapılar arasında olup ustanın şehre katkısı çok büyük olmuş. Yüzer gemi ve yapmış olduğu asma köprü ziyaretçilerini sanatına hayran bırakmakta. Tüm bunlarla birlikte doğa harikası güzellikleri ile birlikte mistik katedrallerini keşfetmeniz için Bristol sizi bekliyor. Bristol şehrini inceleyiniz.

Eastburne Görülecek Yerler

Doğa harikası parkları ve tarihi alanları ile kent ziyaretçilerine unutulmaz anılar yaşatır.

Beachy Head Kalker

pixabay

 

Özellikle Beachy Head Kalker Uçurumu manzara severler için bulunmaz görüntüler sağlar. Çocuklar bu kentin sunduğu imkanlardan hiç sıkılmadan vakit geçirebilirler. Minyatür demir yolu trenlerine binmek çocuklar için vazgeçilmez bir tutkudur. Eastbourne’de çeşitli güzel parklar ve dinlenme tesisleri de bulunuyor. Spor meraklıları için ise sayısız golf sahası ve tenis kortuyla spor severlere sayısız imkan sunuluyor. Ayrıca Eastbourne International Bayanlar Tenis Turnuvası da her Haziran’da yapılmakta.

South Downs Way

thegrainstorelewes

Yürüyüş severler için ise Eastbourne’dan başlayıp Winchester’a kadar uzanan muhteşem 100 kilometrelik yol olan South Downs Way kesinlikle yürüyüş severlerin vazgeçilmez bir durağı olarak ziyaretrçilerini bekliyor. Eastbourne şehrini detaylı inceleyiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here