İngiltere Hakkında Önemli Bilgiler

 • AB vatandaşları İngiltere’ye sadece pasaport veya kimlik belgesi ile gidebilir ve yerleşebilirler. Geçerli bir pasaport olması koşuluyla ABD, Kanada, Güney Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşları vizesiz altı aya kadar ülkede kalabilirler. Diğer uyruklu kişilerin vize başvurularını yaşadıkları ülkenin İngiliz konsolosluğundan temin etmeleri gerekir. Vize başvuruları, uzantıları ve ikamet yeri ile ilgili diğer tüm belgeler için İngiltere Sınır Kurumu ile görüşmeniz gerekir.
 • İngiltere para birimi pound (£) sterlinidir. 100 parça birime ayrılmıştır. Demir paralar 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p şeklindedir. Bank notlar 5£, 10£,  20£ ve 50£  Çok nadiren İskoç veya Kuzey İrlanda banknotları ülkede kullanılır.
 • Bankacılık dışındaki saatlerde postanelerde ve bürolarda çekleri veya nakitleri değiştirebilirsiniz. Bu yerler daha uzun saatler açıktır ve çoğu şehir merkezinde, büyük havaalanlarında ve tren istasyonlarında bulunur.
 • Çoğu işletme, mağaza ve ofis için açılış saatleri Pazartesiden Cumartesiye 09.00 ila 18.00 saatleri arasındadır. Ülkede pek çok mağaza Pazar günleri de açıktır. Büyük süpermarketlerin daha uzun çalışma saatleri vardır. Çoğu dükkan gece 1’de kapanır.  Bankalar genellikle Pazartesiden Cumaya 09: 00- 19: 00 ve cumartesi 09: 00-12: 30 saatleri arasında hizmet verir. Yakıt istasyonları 24 saat açıktır. Ülkede müze ve galerilerin geneli 09.00- 18.00 saatleri arası hizmet verir. İngiltere’nin çeşitli tatil günlerinde yalnızca büyük bir süpermarket, küçük köşe dükkanları ve birçok turistik mekan açık olsa da işletmelerin çoğu o günler de kapalı olur. Noel Gününde ise toplu taşıma araçları da dahil hiçbir yer çalışmaz.

İngiltere Hakkında Diğer Bilgiler

 • İngiltere pahalıdır. Kamu taşımacılığı, piknik öğle yemeği ve barlarda ve kafelerde yemek yiyip kamp yapıyorsanız kişi başı ücret 35- 55 € olacaktır. İddiasız restoranlarda yemek yiyip bazı konumlar ziyaret ederken kabaca kişi başı80-110 € ödersiniz. Bir araba kiralayıp otellerde kalmak için bütçenizi 120-180 € arasında belirlemelisiniz. Londra’ya yapılan herhangi bir ziyarette ise şehrin en iyisini elde etmek için günde 30-45 € arsında ekstra ücret ödemeniz gerekebilir.
 • 600 den fazla kültürel ve tarihi mülklere ücretsiz giriş imkanı sağlayan Büyük İngiliz Kültür Mirası Geçiş Belgesini alarak birçok yeri ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Belediye sanat galerileri ve müzeleri büyük devlet müzeleri British Museum, National Gallery, National Railway Museum, Royal Armories ve diğerleri gibi alanların ücretsiz giriş imkanı buluyor. Ülkede aile indirimi sağlayan belgeler alarak da maliyetinizi düşürebilirsiniz. Özel müzeler ve diğer koleksiyonlar ise 6 €’dan fazla giriş ücreti alır. Çoğu katedral ve kilise ise mütevazı bir kabul ya da bağış ister. Aksi belirtilmedikçe belirtilen giriş fiyatları tam yetişkin fiyatıdır. 60 yaş üzeri yaşlı vatandaşlar, 26 yaş altı bireyler için genellikle yarım fiyat uygulaması turistik yerlerden toplu taşımaya neredeyse her yerde geçerlidir. 5 yaş altı çocuklar için ise ücret talep edilmez. Tam zamanlı öğrencilerin çoğunun indirim hakkı vardır. Ülkede 26 yaşın altındaki kişiler Uluslararası Gençlik Seyahat Kartı alabilirken Bütün bunlar özel havayolu, demiryolu ve otobüs tarifeleri ile birlikte turistik yerlerde yapılacak indirimler için geçerlidir.
 • İngiltere’de dolaşırken risk altında olmanız muhtemel değildir. Ülkede terör olayları çok nadir görülür. Tacizden korkmadan cadde ve sokaklarda çok rahat dolaşabilirsiniz. Ancak belli mekanlarda gece karanlığında dolaşmamanız tavsiye edilir. Sarhoş grupların taşkınlıkları ile karşılaşabilirsiniz. Gezileriniz sırasında pasaportunuzu ve değerli eşyalarınızı bir otel veya pansiyonda bırakın. Toplu taşıma araçlarında her zamanki gibi dikkatli olun. Ülkede taksi kullanıyorsanız resmi lisanslı olup olmadığından emin olun. Soyulduysanız hemen polise bildiri ve sigorta şirketiniz sizden bir suç rapor numarası isteyecektir. Onu ilgili birime ulaştırın.
 • AB ülkelerinden gelen ziyaretçiler 3200 sigara, 200 puro veya 3 kg tütün, 10 litre alkol, 90 litre şarap ve 110 litre birayı nkişisel kullanım olarak ülke dışına çıkarabilir. Bundan daha fazlası için kişisel kullanım amaçlı olduğunu gösteren belge göstermeniz zorunludur. AB üyesi dışı bir ülkeden geldiyseniz sınırlı miktarda gümrüksüz ürün satın alabilirsiniz. Bunlar 200 sigara veya 50 puro, 250 gr tütün ayrıca 4 litre şarap, 1 litre alkollü içecek, 16 litre bira, ve 60 ml parfüm olarak belirlenmiştir.
 • Ülkede akım 240v AC’dir. Kuzey Amerika’dan gelen ziyaretçiler aletlerini kullanmak için bir transformatör ve adaptöre ihtiyaç duyacaktır. Avrupa, Güney Afrika, Avustralya ve Yeni Zelandalılar yalnızca bir adaptör ile bütün ihtiyaçlarını görebilirler.
 • Ülkeye giriş için hiçbir aşıya gerek yoktur. Tüm AB ve AEA ülkelerinin vatandaşları, Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi (NHS) içinde Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC) çerçevesince ücretsiz tıbbi tedavi alma hakkına sahiptir. Aynı şey Birleşik Krallık’la karşılıklı sağlık düzenlemeleri bulunan Commonwealth ülkeleri için de geçerlidir. örneğin Avustralya ve Yeni Zelanda bu ülkelerdendir. Bunlar dışındaki ülke vatandaşları seyahat etmeden önce kesinlikle sağlık sigortası yaptırmalıdır. Ülkede eczacılar bir kimyager olarak çalışıp doktor reçetesiz ancak sınırlı ilaçları verebilirler. Genel ağrı kesiciler, soğuk algınlığı tedavileri ve benzerleri için yerel süpermarketler genellikle en ucuz seçenektir. Ciddi yaralanmalar için genellikle kazazite veya “A & E” kaza ve acil durum olarak bilinen en yakın hastanenin acil servisine gidilebilir. Bir ölü ya da ölü durumda ise t999 ya da t12’yi arayarak bir ambulans çağırabilirsiniz.
 • Hırsızlık, kayıp ve hastalık veya yaralanmalara karşı seyahat etmek için seyahat etmeden önce her zaman bir sigorta poliçesi yaptırmanız yararınıza olacaktır. Özellikle bagaj kayıpları, seyahat iptali ve kaçırma durumları için sigorta önem arz eder. Bu sigorta bagaj muhafazasını güvence altına alırken eşya başına düşen limitin en değerli eşyalarınızı karşılayacağından emin olun. İlaçlar ve tıbbi tedavi için alınan makbuzlarınızı saklayın ve çalınan bir şey varsa polisten bir suç raporu numarası almayı unutmayın.
 • Hemen her posta bürosu Pazartesiden cumaya 09: 00-17: 30 saatleri arasında hizmet verir. Ayrıca cumartesileri 09: 00-12: 30 arasında açıktır. Küçük şubeler bazen Çarşamba öğleden sonraki günlerde kapanırken büyük şehirlerde bulunan ana ofisler cumartesi günü de açıktır. Teslimat ücretleri ürünün boyutuna, ağırlığına ve ayrıca teslimat hızına bağlı olarak değişir. Postanelerden ve sıradan dükkanlar, süpermarketler ve benzin istasyonlarından çok çeşitli damgalar satın alarak da ücret ödeyebilirsiniz.
 • İngiltere’nin tamamına bir harita üzerinde genel bakış için Collins’in 1: 550.000 ve Ordnance Survey’in 1: 625.000 haritaları muhtemelen en iyisidir. Her iki harita da bazı şehir planlarını da içeriyor. Bunları ve diğerler haritaları İngiltere’nin önde gelen harita ve seyahat uzmanı Stanfords’tan temin edebilirsiniz.
 • Kredi kartları otellerde, mağazalarda ve lokantalarda yaygın olarak kabul edilmektedir. Özellikle MasterCard ve Visa neredeyse her yerde kullanılır. Kartla ödeme yapmak için kartınızı yanınızda bulundurun ve işleminizi yetkilendirmek için gizli PIN numaranızı girerek ödemenizi yapın. Soyulmamak için kesinlikle kartınızı yanınızdan ayırmayın ödeme işlemi yapılırken personeli izlemeyi ihmal etmeyin.
 • Ülkede iletişim çok pahalıdır. Cep telefonu erişimi kasaba ve şehirlerde evrenseldir. Daha az ücret ödemek için ülkenizde kullandığınız operatörünüzün yurtdışı hizmetinden faydalanabilirsiniz. Herhangi bir süre kalmayı planlıyorsanız geldiğinizde yerel SIM kart satın almak da kolaydır. Ön ödemeli telefonlar ile 50 £ civarında para ödeyerek iletişim kurabilirsiniz.
 • İngiltere sürekli olarak ABD doğu kıyılarından beş saat önde gider. Avrupa’nın çoğu ülkesinden zamanı bir saat geridir. Sidney’den hemen hemen 10 saat geri bir zamana sahiptir.
 • İngiltere’ye gelen turizmi teşvik eden birim VisitBritain olup kurumun dünya çapında ofisleri, faydalı bilgiler ve fikirlerle dolu kapsamlı bir web sitesi bulunmaktadır. Ortak ajansı olan VisitEngland, “Enjoy England markası altında faaliyet göstermektedir. İngiltere’de belirli alanları tanıtıcı sorumluluk bölgesel turizm kurullarının ve daha küçük yerel organların elindedir. Neredeyse her kasabanın bir turizm ofisi vardır. Turist Bilgilendirme Merkezleri Pzt-Cuma 9: 00-17:30 saatlerinde açıktır.
 • İngiltere özürlü gezginler için iyi imkanlara sahiptir. Müzeler, galeriler ve sinemalar da dahil olmak üzere tüm yeni kamu binaları, tekerlekli sandalye erişimi mümkün tarzda inşa edilmiştir. Tren istasyonları ve hava limanları tamamen erişilebilir durumdadır. Birçok kasabada ve şehirlerde kaldırımlar ve işaretli geçişler düşünülmüş. Birçok otobüs kolay erişimli biniş rampalarına sahiptir. Erişilebilir otel ve restoran sayısı da her geçen gün artıyor ve ayrılmış park yerleri ülkenin neredeyse her yerin bulunuyor. Belirli gereksinimleriniz varsa öncelikle seyahat acentanıza seçtiğiniz otele veya tur operatörüne bildirmeniz sizin için en iyisi olacaktır.
 • Çocuklarla seyahat ediyorsanız İngiltere’deki tesislerin çoğu diğer Avrupa ülkelerinden kötü değildir. Emzirme, restoranlar, kafeler ve toplu taşıma araçları da dahil olmak üzere tüm kamu alanlarında bebek bakım salonları bulunur. Bu durum yasal sürecin bir yansımasıdır. Alışveriş merkezleri ve tren istasyonları da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede bu imkanlar mevcuttur. Toplu taşıma araçlarında veya turistik yerlerde 5 yaşın altındaki kişiler tarafından ücret alınmaz. 5-16 yaş arası genellikle yüzde elli yüzde indirime sahiptir. Ülkede çocukların alkollü mekanlarda bulunmasına izin verilmez. Ancak Bu durum restoranlar için geçerli değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here