İngiltere’de Yeme İçme

Değişen lezzetleri ile son on yılda İngiltere yemek kültürü çok çekici bir hal aldı. Ülkede organik beslenme şekline uygun olarak insancıl üretilen ve kaliteli malzemeler kullanılan çok fazla besin bulunmaktadır. Artık ülkede orta fiyatlı lokantaları her yerde bulabilirsiniz.

Başlıca İngiltere yemekleri geleneksel balık ve cipstir. Kızartılmış balık ve cipsin sirke ile batırılıp yenmesi meşhurdur. Her yerde olduğu gibi İngiltere’de de nerede yemek yediğinize bağlı olarak kalite değişir. Ülkede yağlı olan fastfood denilen aperatif ürünler tüketilir. Ülkede bulunan kasaba, şehir ve tatil köyünde en azından bir cips dükkanı mutlaka vardır. Diğer geleneksel İngiliz yemekleri ülkenin dört bir yanındaki kafelerde, barlarda ve lokantalarda sunulur. Kahvaltıda yoğurt, taze meyve salatası, krep, tütsülenmiş ringa balığı gibi yemekler bulursunuz. Portakal suyu, kruvasan ve kahve Avrupa kahvaltılarında yaygın olarak bulunur.

Her kasaba, şehir ve tatil beldesinde bulunan kafeler arasında alkolsüz içecekler, gün boyunca kahvaltılar, atıştırmalıklar ve yemekler sunan karakteristik olarak mütevazi mekanlar da bulunur. Bu kafelerin çoğu yalnızca gündüz açıktır. Çay bahçelerinde doğal çay ile bir dizi sandviç, kek ve hafif yemekler servis edilir.

Avrupa modelinde lisanslı kafe-barlar giderek yaygınlaşmaktadır. Her ne kadar başta içki içmek için kullanılan alanlar olsa da çoğu makul fiyatlı yiyecekler de servis etmektedir. Çoğu hazır yiyecek servis eden kafeler mikrodalga fırınına ve yağda kızartıcısına güveniyor. Gastropub terimi restoran kalitesinde yiyecekler servis eden mekanları ifade eder. Bu tarz yerlerde yüksek kaliteli yiyecekler bulabilirsiniz.

Pek çok mekan Modern İngiliz mutfağının lezzetlerini sunduğunu söylese de aslında ülkede geleneksel İngiliz yemekleri servis eden bir restoran bulmak çok zordur. En iyi mekan bile bunu Akdeniz, Güneydoğu Asya ve daha başka ülkelerdeki malzemelerle ve tekniklerle harmanlayıp sunuyor. Ülkede daha yaygın olarak Hint yemekleri sunan restoranlar ve Çin mutfağı yer alır. Bu yerlerin çoğu otantik ve ucuzdur. Londra birinci sınıf restoranların en seçkin çeşidine ve en geniş mutfak türlerine sahiptir. Ancak nereye giderseniz gidin nadiren yarım saatlik bir sürüşten sonra bu lokantalara ulaşabilirsiniz.

İngiltere lezzetlerinin tadını çıkarmadaki en büyük caydırıcılık şüphesiz masraflarıdır. Birmingham’ın Balti Üçgeninde ya da Manchester’ın Chinatown’ında düzenlenen bir Kanton bayramında kişi başı ücret 15 £’nun altında olmamakla birlikte, mütevazı restoranlarda içeceklerle dolu bir yemek için ödenecek tutar kişi başına 20-25£’a kadar çıkabilir. Yıldızlı restoranlarda yapılan tatma menüleri kişi başı 30-40£ ‘dan başlar.

Yolcuların uğrak yerlerinin başında gelen barlar İngiliz kasaba ve köylerinin odak noktalarını oluşturarak kiliseleri ve pazaryerlerini geride bıraktı. Birçok kentsel alanda özellikle daha genç bir nüfusa sahip geleneksel barlar yaygınken çağdaş kafe-barlar bunlara çoğu yerde meydan okuyor. Özellikle zincir özellikli All Bar One, Pitcher & Piano ve diğerleri yöresel barların önüne geçmiş durumdadır. Çoğu barın çalışma saati 11: 00-18: 00 arasıdır. Ancak şehirler ve popüler tatil köylerinde küçük zaman farklılıkları olabilir.

Endüstriyel olarak üretilen soluk, kabarcıklarla doldurulmuş ve soğutulmuş olarak servis edilmesine rağmen ülkede en popüler olanları Carling, Foster’s, Kronenbourg ve Stella Artois’dir. Klasik İngiliz birası acı olarak biliniyor. İngilizler giderek artan miktarda şarap tüketiyorlar. Ancak lokantalar ve süpermarketler genelde farklı çizgide yer alan şarapları sunar. Barlarda satılan şarap kalitesi de yere göre farklılık gösterebilir. Birkaç İngiliz şarabı menüye ve bar panosuna asılsa da çoğunlukla ülkede genel olarak tüketilen Fransız, İtalyan, Alman, İspanyol, Bulgar, Şili, Avustralya ve Kaliforniya şaraplarıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here