İngiltere’de Ulaşım 

İngiltere’deki birçok noktaya tren veya otobüsle ulaşılabilir. Bununla birlikte toplu taşıma maliyetleri açısından Avrupa’daki en yüksek oranlar İngiltere’dedir. Seyahat maliyeti bütçenizin büyük bir kısmını yiyebilir. Bazıları sadece İngiltere dışında bulunan tüm özel fırsatları ve geçişleri araştırarak bu maliyetiazaltmaya çalışır. Yakıt ve araba kiralama pahalı olmasına rağmen kendinizi ülke genelinde özgürce dolaşmak açısından daha ucuzdur. Bunun bir dezavantajı ise trafik sorunu olabilir.

Bazı noktalarda zayıf altyapıya ve sık sık Londra merkezli sıkışık bir ağa rağmen trenler halen İngiltere’nin her noktasına ulaşmanın en iyi, en doğal ve en keyifli yoludur. Genel olarak yol güvenliği trenlerde en iyi noktadadır. Güzergahlar, zaman çizelgeleri, ücretler ve özel teklifler hakkında bilgi edinmek için gerekli olan Ulusal Demiryolları Bilgilendirme Klavuzu’dur. En iyi tarifelerde yolculuk yapmak için kesinlikle erken bilet almaya dikkat edin. Özellikle aktarma yaparak seyehat gerçekleştiriyorsanız seyahatinizin daha maliyetli olmaması için kesinlikle dikkat etmeniz gereken altın kural budur. Esnek seyehat özgürlüğüne sahip olmak isterseniz bu da mümkündür. Yalnız normal bilet fiyat ücretlerinden daha fazla ödemek zorunda kalabilirsiniz. Raylı geçişlerde kullanabileceğiniz aktarma kartını da edinmeyi unutmayın. Ücretsiz Family Pass eklentisi ile 15 yaşın altındaki bir çocuğunuz raylı sistemlerde ücretsiz seyahat edebilir. Bunun için iyi bir seyahat acentesi veya tur operatöründen güncel bilgi almanız da fayda olacaktır.

Noktadan noktaya bireysel ücretler çok fazla değişir. Her tren işletmecisi üç başlık altında gruplandırılmış kendi bilet fiyat seçeneklerini sunmaktadır. Erken tarihte alınıp değiştirilemeyen biletler en ucuz biletleri oluşturur. En pahalı olan biletler ise her zaman bileti olarak adlandırılan yolcunun herhangi istediği bir trenle seyahat etmesini sağlar. Bir koltuk rezervasyonu çoğunlukla biletle birlikte verilir. Özellikle şehir içi trenlerin çoğu Cuma günleri, hafta sonları ve resmi tatillerde kalabalık olduğundan rezervasyon çok önemlidir. Birçok tren şirketi popüler bir rotada uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız peşin veya trende yaklaşık 15 £ bir fark çıkararak birinci sınıf bir ek satın almanızı sağlar. Böylelikle biletinizi yükseltmenize izin verir. Ayrıca Ulusal Demiryolu Sorgulama sistemi üzerinden de bilet değişikliği ve yükseltme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Otobüste seyahat etmek trenle olduğundan daha ucuzdur. En büyük otobüs işletmecisi National Express olup ülke çapında geniş bir ağa sahiptir. Yoğun yol güzergahlarında, hafta sonları ve tatillerde otobüs yolculuğu için önceden rezervasyon yapılması önerilir. Özellikle 26 yaş altı, 60 yaş üstü ve aileler için önceden satın alınan biletlerde büyük indirim yakalayabilirsiniz.

Bireysel bölgelerdeki yerlere yerel otobüsler çok sayıda şirket tarafından işletilmektedir. Çoğu durumda zaman çizelgeleri ve güzergahlar iyi entegre olmasına rağmen bazı şirketler en yoğun güzergahları tercih ettiklerinden dolayı daha uzak noktaları ihmal etmektedirler. İngiltere’de kentsel alanlardan uzaklaşmanız hem fiyatı artıracak hem de seyahat sürenizi uzatacaktır.

Zaman kısaysa ve ülkede hızlı bir şekilde seyahat etmek istiyorsanız uçmayı düşünebilirsiniz. Ryanair, EasyJet, Flybe, Bmibaby ve British Airways gibi önde gelen havayolları ile seyahatinizi ülkede kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Çoğu zaman toplam yolculuk saatini kapıdan kapıya olarak hesaplarsınız ve diğer ulaşım sistemlerine göre uçak daha pahalıdır.

İngiltere’nin her yerine ulaşım sağlamak kişisel taşımacılığın kolaylığını gerektirir. Ancak kolay ulaşım bazen pahalı ve zaman alıcı olabilir. İngiltere’de bulunan otoyollar genelde her yönde dört şeritten oluşur. Buna ragmen trafik çok sıkışık olabilir. Ülkede bazı yollar her iki yönde de yalnızca bir şerit olabilir. Tek şerit olan yollarda hızınızı biraz düşürün ve uzak noktalardaki traktörler, koyunlar, midilliler ve diğer tehlikeler ile ani karşılaşmalara hazır olun. Karayolundan ulaşım sağlarken hava durumunu da hiç hafife almayın. İngiltere’de otoyolda sürüş koşullarınız yağmur, kar, buz, sis ve aşırı rüzgarlar sonucunda birden bozulabilir. Yolculuk esnasında ülkedeki yerel istasyonlar Karayolları Ajansı’nın web sitesinde olduğu gibi düzenli olarak güncellenen trafik bültenlerine sahiptir. İngiltere’de aracınıza yakıt almak size biraz pahalıya mal olabilir. ABD’den üç kat daha pahalı olan benzin biraz daha dışarıda bulunan istasyonlarda ucuz olabilir.

İngiltere’de de araç kullanırken ehliyetinizi yanınızda mutlaka bulundurun. Kendi aracınızı ülkeye getiriyorsanız araç kaydınızı, mülkiyet ve sigorta belgelerinizi de buraya taşımanız gerekir. Soldan direksiyonlu araçlar farlarda küçük ayarlamalar yapmayı gerektirir. Emniyet kemerleri aracın ön ve arka koltuğunda oturan herkesin takması gereken bir zorunluluktur. Motosiklet sürücüleri ve arkalarındaki yolcuları mutlaka bir kask takmalıdır. Hız sınırları açıkça belirtilmiştir. Bulunduğunuz yola ve şerit durumuna göre belirtilen hız levhalarına mutlaka uymalısınız. Karayolunda yolculuk yaparken aracınızla bir karavan veya römork çekiyorsanız hızınızı biraz daha düşürmelisiniz. Acil durumlarda kendi ülkenizdeki bir otomobil kuruluşu ile karşılıklı anlaşma yaparak İngiltere’de ücretsiz yardım alma hakkına sahip olabilirsiniz. Yardım alınacak kuruluşa üye değilseniz yol kenarında üye olmanız ve aynı zamanda yüksek bir ek ücret ödemeniz gerekir. Bu koşulları sağladığınızda acil servislerden faydalanabilirsiniz.

Ülkede popüler turistik yerlerde aracınızı park etmeniz sınırlı olabilir. Böyle yerlerde otoparklar genellikle çok pahalıdır. Kaldırım kenarının yanında sarı bir çizgi çizilmiş park etme zaman sınırlamalarını gösterir. İki sarı çizgi gördüğünüzde orada parkın her zaman yasak olduğunu anlamalısınız. Yoldaki kırmızı bir çizgi hiç durmadan geçmek demektir. Yaya geçitlerinin yakınında boyalı beyaz zikzak çizgileri üzerinde park etmeyin. Hatalı park için para cezası genellikle 50 £ ‘dan fazladır. Kentsel otoparklar genellikle ödeme ve görüntüleme sistemi kullanır. Böyle yerlerde parayı makineye koyun, bilet alın ve gösterge tabelasına uyun.

Araba kiralama genellikle tur operatörünüz vasıtasıyla önceden ayarlanmış olursa daha ucuza gelir. Yerel olarak bir araba kiralarsanız bir hafta sonu için 30 £ veya haftada 120 £ ödemeniz gerekir. Günlük kiralamalarda yaklaşık 30 £ ödersiniz. Küçük yerel ajansların çoğu ülkede bulunan büyük kiralama zincirlerinin işini alt üst etti. Mevsime bağlı olarak haftalık 300 ile 1000 dolara tam banyolar, mini mutfak ve bisiklet rafları ile donatılmış dört ile altı kişiye kadar kaliteli motorlu karavanlar da kiralayabilirsiniz.

İngiltere’de trafiğin çok fazla olduğu yerlerde kolay kolay bisiklet kullanan birini görmezsiniz. Daha sakin olan yollarda bisiklet kaskı takma zorunluluğu olmadan trafik sıkışıklığı ve kirliliğe karşı mücadele edebilirsiniz. Ülkede bisikletinizde çocuk koltuğu olmadan çocuklarınızı taşımanıza izin verilmiyor. Bisiklet kiralama alanları bisiklet mağazalarında, milli parklardaki ve diğer doğal alanlardaki köylerde mevcuttur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here