İngiltere’ye Ne Zaman Gitmeli?

İklimi genel anlamda çok soğuk olmasa da ülke genel anlamda nadiren çok ısınır. Birçok bölgeye nazaran hep yağışlı bir iklime sahiptir. Ülkede her ne kadar böyle bir iklim hakim olsa da bölgesel farklılıklar büyük değildir. Sonuç olarak ne zaman gidilir sorusunun net bir cevabını vermek İngiltere için çok zordur. Örneğin mayıs ayı bir yıl bulutlu ve yağmurlu geçerken diğer yıl güneşli geçebilir. Ancak ülkede kamp yapmak ve plajlarına gitmek istiyorsanız Haziran ve Eylül ayları en uygun zaman dilimini ifade eder. Bu aylar genelde havanın açık olduğu zamanlardır.

İngiltere Festivaller ve Resmi Tatiller

Turistlere sunulan etkinlilerden olan Renk Trampa, Lord Belediye Başkanı Şovu ve benzeri organizasyonlar çağdaş İngiltere hakkında çok az şey söylüyor. Ülkenin bölgesel halk tarihi hakkında çok şey söylemiyor. İngiliz kültürünü etkin kılan şey hakkında daha bilgilendirici bir fikir edinmek için yerel organizasyonlardan festivallere,  tuhaf bir köy kutlamasından Londra’nın coşkulu Notting Hill Karnavalı’na kadar birçok etkinlik ülkede sizi bekliyor.

Birçok ülkede olduğu gibi İngiltere de yüzyıllardan kalma halk festivallerine ev sahipliği yapıyor. Bazıları daha yeni organizasyonlar olsa da her yerde gelenekselin canlandırılması ve ortaçağdan kalma performans sanatlarına kadar yeni olanlarla modernin birleşiminden oluşuyor. Aşağıdaki etkinlikler takvimi en sizin için iyi örnekleri sunuyor olsa da ayrıntılı yerel listeler için turizm bürolarına başvurabilirsiniz.

Londra Geçit Töreni-1 Ocak

Şamandıra, yürüyen bantlar, palyaçolar, ponpon kızlar ve klasik otomobiller ile Londra’nın merkezine doğru ilerleyen bu tören bu ayda ziyaretçilerini bekliyor.

Çin Yeni Yılı 3 Şubat

Ülkenin Londra ve Manchester şehirlerindeki iki ana Çin mahallesinde gerçekleştirilen yürüyüşleri, havaifişek gösterilerini ve kutlamaları ifade eden bir kutlamadır.

Paskalya

Paskalya kutlamasında İngiltere’deki birçok aile İsa’nın ölümünden sonra diriltildiği gün onuruna kiliseye uğrar. Kiliseye gidenler ve gitmeyenler yumurta boyar. Paskalya yumurta avı yapar ve kutsal olan Paskalya tavşanı ile günü kutlayarak keyifli bir gün geçirir. Leicestershire’da ise bir köyde şişe atma yarışması yapılarak farklı bir Paskalya farklı bir biçimde kutlanır. Ülkede özel dans gösterileri ile kutlamalardan fazlasıyla keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Aziz George Günü 23 Nisan

William Shakespeare’in doğum günü ve kraliçenin doğum günleri de bu özel günün iki gün öncesine denk gelir. Northamptonshire’daki Stoke Bruerne, Gloucestershire’daki Yate ve Morris dansçılarının yer aldığı gösterileriler ile Birmingham, Leicester, Manchester ve Londra sokaklarındaki şölenlerde gün doyasıya kutlanır. Törenler halk dansları ve kutlamalar ile günün anlam ve önemine uygun olarak kutlanır.

Padstow Obby Oss- 1 Mayıs

Cornwall’daki Padstow kutlamalarındaki yürüyüşler, müzik ve dans gösterileri kutlamaya renk katar.

Helston Furry Dance-8 Mayıs

Cornish kasabasında şapkalı erkekler ve resmi elbiselerdeki kadınlar tarafından dua ve dans eşliğinde gerçekleştirilen törendir.

Glyndebourne Opera Festivali-Mayıs ortası ve Ağustos sonu

Doğu Sussex’ta İngiltere’nin klasik sanat etkinliklerinden biri olarak gerçekleştirilen festivaldir.

Cheese Rolling-Mayıs’ın sonu

Gloucestershire’daki Cooper’ın Tepesi’nde gerçekleştirilen peynir tekerleğinin önünde gerçekleştirilen en garip diz çökmelerden biri olarak kutlanır.

Chelsea Flower Show-Mayıs Sonu

İngiltere’nin Londra ve Chelsea şehirlerinde yeşil doğanın içinde kutlanan bir nevi doğa festivalidir.

Aldeburgh Festivali

Benjamin Britten tarafından kurulan klasik müzik dalında gerçekleştirilen organizasyondur.

Geri Çekilme Töreni

Londra’daki At Muhafızları Geçit Töreninde sergilenen askeri tören ve müziğin renkli uyumundan oluşan organizasyondur.

Çilek Fuarı

Cambridge’deki müzik, sanat ve el sanatlarının ücretsiz festivalinin adı olup ziyaretçiler bu festivalde müziğe ve sanata doyar.

At Koruma Yürüyüşü

Londra’da gerçeklerştirilen toplu yürüyüşler, binicilik, silahlı selamlama törenlerini kapsayan festivalin ismidir. Yürüyüş sırasında renki görüntüler oluşur.

Pride London Töreni

Lezbiyen, gey ve transseksüeller için gerçekleştirilen geçit töreni ve müzik etkinliklerini ifade eden organizasyonun adıdır. Londra 2012’den bu yana World Pride’a ev sahipliği yapıyor.

Rushbearing Festivali

Yüzyıllar öncesinden kalma Göller Bölgesi’ndeki Ambleside’de gerçekleştirilen haçlar ve çelenklerin sembolik geçidini ifade eden törendir.

Hobi Atı Festivali

Banbury ve Oxfordshire’da gerçekleştirilen kostümlü geçit törenlerinidir. Halk dansları ve çok sayıda hobi atının da sergilendiği törenlerde son derece ilginç manzaralara şahit olacaksınız.

York Erken Müzik Festivali

Ortaçağ ve Rönesans müziğinin ülkenin önde gelen festivalinin ismi olup festival geçmişten bu güne varlığını devam ettirmektedir.

Büyük Yorkshire Gösterisi

İngiltere’nin en büyük bölgeleri olan Kuzey Yorkshire’daki ve Harrogate’deki kültürel mirasın, kültürün ve mutfağın kutlandığı festivaldir.

Proms 

Çok ucuz biletlerle ayakta izleyebileceğiniz Londra’daki en iyi uluslararası klasik müzik festivali tüm faklılıkları ile sizi bekliyor.

Kuğu Upping

  1. yüzyıldan kalma Thames Nehri’nin üst kesimlerinde kuğu popülasyonunun törenle sayılmasını ifade eden organizasyondur. Törenlerde Windsor’un bütün kürekçileri teknelerinde dikkat çekerek Kraliçeye selam verirler.

Cambridge Halk Şenliği 

İngiltere’de türünün en büyük olayı olan Cambridge Halk Şenliği folklorik müzikten daha fazlası ile ziyaretçilerine keyifli dakikalar sunar.

Whitstable Oyster Festivali

İstiridye, şampanya, Guinness, geçit töreni ve müzik eşliğinde gerçekleştirilen organizasyonlarda özellikle gençler çok keyifli dakikalar yaşar.

Brighton Pride

Lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüel kültürünü kutlayan büyük bir karnaval geçide dönüşen bir haftalık etkinlikleri ifade eder.

Cowes Haftası

Wight Adası’nda yelkenliler ile gezinti, parti ve yıldızlarla süslenmiş bir gece eğlencesidir.

Sidmouth Halk Haftası

Bu etkinlik Devon şehrinde halk sanatçıları ve köklü sanatçılardan oluşan etkinliğin ismidir. Buna ek olarak kutlamalarda tiyatro ve dans gösterileri da yer alır.

Whitby Halk Haftası

Geleneksel halk müziği, morris ve kılıç dansı, hikaye anlatımı ve daha fazlası ile etkinlik sizleri bekliyor.

Grasmere Spor ve Gösteri

Güreş, koşu, dağ karayeni ve diğer eğlence ve spor aktivitelerinin yer aldığı organizasyondur. Sporseverler festivalde doyasıya vakit geçirirler.

Notting Hill Karnavalı 

Canlı Karayip korsanları tarzı kostümlü kutlamadır. Karnaval Batı Londra sokaklarında Punjabi davulcularından Brezilyalı salsacılara kadar müzik, yeme-içme ve yüzme havuzu organizasyonlarını da içeriyor.

Leeds West Hint Karnavalı

Dans, görsel şovlar ve barbekü içeren İngiltere’nin en eski karnavalıdır.

Blackpool Aydınlatmaları

Blackpool sahilinde beş kilometre kadar uzanan ışığın sergilendiği görsel şovdur.

Abbots Bromley Boynuz Dansı

Abbott Bromley Staffordshire’daki İngiltere’nin en eski gümrüğünün en ünlü karnavallarından biri olan ortaçağ kıyafetindeki belli belirsiz pagan kitle dansını ifade eder.

St Ives Eylül Festivali

Eklektik sanat, şiir, edebiyat, caz, halk, rock ve dünya müziği festivalini ifade eden kutlamarda ziyaretçiler aradığı her şeye bu festivalde ulaşabilir.

Açık Miras Günleri

Kapılarını normalde halka açmayan yüzlerce bina içinde yılda bir kez gözlem yapma imkanını sunan bu kutlamada birçok deneyim elde edebilirsiniz. Özellikle Londra’ya özgü etkinlikler için kesinlikle daha detaylı bilgi edinmeniz şarttır.

Dünya Conker Şampiyonası

Binlerce kişi modern gladyatörlerin savaşını izlemek için Northamptonshire’daki Ashton’a akın ediyor. Etkinlik her yıl binlerce kişiyi bir araya getiriyor.

Parlamentonun Açılışı

Kraliçenin bir konuşma yapmasının ardından resmi olarak Parlamentonun açılması için çok gösterişli ve süslü bir tören ile Westminster’e varılıyor. Ayrıca seçim sonrasında yeni hükümetin ant içme töreninde de bu organizasyon gerçekleştirilir.

Cadılar Bayramı-31 Ekim

Bu gün de bütün İngilizler en korkunç kostümlerini giyerek onlar için bu önemli günü kutlarlar. Bu gün aynı zamanda onlar için çok önemli bir o kadar da eğlenceli bir günü ifade eder.

Şenlik Ateşi Gecesi 

Büyük kalabalıklar önünde düzenlenen havai fişek gösterileri ve şenlik ateşini içeren önemli gündür. Gün çok özel görsel şovlara ve gösterilere de ev sahipliği yapar.

Londra Belediye Başkanı Şovu

1215’ten beri Londra Şehri’nde her yıl düzenlenen ve yeni Belediye Başkanı’nın göreve başlamasını ifade eden gündüz bir süvari törenini gece ise havai fişek gösterilerini içeren organizasyondur.

Yılbaşı gecesi 31 Aralık

En büyük kutlama Londra’da gerçekleşirken Thames üzerindeki gerçekleştirilen havai fişek gösterileri görülmeye değer. Trafalgar Meydanı’ndaki binlerce esrarengiz eğlence ve ülke genelinde büyük partiler ile gün anlam ve önemine göre kutlanır. Northumberland’da bulunan Allendale kasabasında ise yerli halk büyük bir toplu şenlik ateşi yakar. Geçit töreni yapmak için başlarında yanan katran tepsileri ile geceyi kutlarlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here